(Fotó: Eidenpenz József) |
Hétfőn csodás napja volt a tőzsdéknek, miután mégiscsak összehoztak a hétvégén az amerikai és kínai felek valamiféle előzetes megállapodást. Ezzel pedig a vámok újabb körének december közepi kivetése is elmaradt. A brit választás és ezzel a Brexit jövője is biztatóan alakult a múlt héten. Így a hét második felétől tegnapig újabb és újabb indexrekordok születtek a főbb nyugati tőzsdéken.
A keddi állapot már nem ennyire szép, a kifulladás jelei mutatkoznak. A francia, német, belga, holland indexek 0,3-0,4 százalékkal esnek, a londoni csak pár pontot emelkedik. Az amerikai határidős indexek minimális mínuszban vannak.
A BÉT-en is fél százalékkal esik az index. Az OTP is nagyjából ennyivel süllyed, a Richter több mint egy százalékkal, a Mol viszont stagnál.
További árfolyamok itt láthatók
1. Jön az MNB fellépése
Ma kamatdöntő ülést tart az MNB, ahol nem várható nagyobb változás a kamatokban és más feltételekben, de a befektetők nagyon figyelnek a szervezet kommunikációjára. (Kettő órakor várható az első közlemény.) Az inflációs előrejelzésüket is közzéteszik. Az euró/forint ezt 330,70-nél várja, ami több mint két forintos emelkedés. A hétfőt ugyanis 329 alatt zárta az árfolyam.
“Éles korrekció indult a forint árfolyamában, és a 330-as szint fölé emelkedett a jegyzés e pillanatokban. Amennyiben itt stablizálódik, folytatódhat a forintgyengülés a 331,60-as szint irányába, ahol az 50 napos mozgóátlag és a korábbi emelkedő trendcsatorna alsó trendvonala várja. A délutáni jegybanki üzenetek piacmozgatóak lehetnek, a szokottnál nagyobb volatilitás várható délután 14 és 16 óra között” – írta az Equilor Befektetési Zrt. reggeli hírlevele.
(Euró/forint (Tradingview.com) |
Hétfőn a lokális mélypont közelébe, 328 forint környékére csökkent az euró árfolyama az Erste Befektetési Zrt. szerint. “Itt pedig technikai szint van. Ráadásul az MNB tegnap tovább növelte a bankrendszer forint likviditását azzal, hogy 50 milliárd forinttal több euró swap ügyletet kötött, s ezzel a bakrendszer többlet likviditását 2273 milliárd forintra növelte. Ez pedig implicite, önmagában is forintgyengítő tényező. Vagyis azt gondoljuk, hogy a forint újra elindult a 328 és 337 közötti úton, 337 felé” – írja a cég reggeli kommentárja.
2. Sötét felhők Britanniában
Hétfőn jött egy-két aggasztó hír a britektől. A Bloomberg szerint a font azért is esett, mert Boris Johnson, az Egyesült Királyság miniszterelnöke törvényt módosít annak érdekében, hogy a Brexit átmeneti szakaszának meghosszabbítása nehezebbé váljon. Ezzel megint nőtt a veszélye annak, hogy az ország megállapodás nélkül hagyhatja el az Európai Uniót.
Hétfőn a font azért is gyengélkedett, miután az adatok azt mutatták, hogy az Egyesült Királyságban a gyáripari termelés több mint hét év óta nem volt ilyen rossz. Eközben az Egyesült Államok meg akarja kezdeni az Egyesült Királysággal a kereskedelmi megállapodás kidolgozását. Spekuláció folyik a szigetországban arról is, hogy ki lehet a választásokon csúnyán alulmaradt ellenzéki Munkáspárt következő vezetője.
3. Kaotikus ünnepek Franciaországban?
Patthelyzetnek nevezik a francia kormány és a szakszervezetek közötti feszültség állását. Az ország közlekedési ágazata harmadik hete sztrájkol Emmanuel Macron elnök nyugdíjrendszer-reform erőfeszítései miatt. Így további káosz fenyeget a forgalmas karácsonyi időszakban. A tárgyalásokat most felfüggesztették, ami még bonyolultabbá tette a helyzetet. Macron nyugdíjreformért felelős főembere hétfőn lemondott – írta a Bloomberg.
4. Láncreakciót indíthat el a Boeing?
A Boeing leállítja legfontosabbnak tartott repülőgépe, a 737 MAX gyártását, amelynek eladásából évente több tízmilliárd dolláros bevétele volt. A tőzsdei elemzők is amiatt aggódnak most, hogy ez a beszállítókon keresztül az egész amerikai gazdaság növekedésében visszaesést okoz. Ez is hozzájárulhat a mai rosszabb hangulathoz. (A részletekről itt írtunk.)