Varga Zoltán, a QUAESTOR elemzője szerint igen mozgalmas kereskedést volt kedden a tőzsdéken, a piacokat az eurós mentőalap (ESFS) kibővítéséről szóló szlovák parlamenti szavazás tartotta izgalomban. Szakértők szerint egyre nagyobb a valószínűsége, hogy a szlovák parlament nem szavazza meg az EFSF mentőmechanizmus jogkörének kiterjesztését. Ez egyben a kormány bukását is jelentené, mivel a szlovák kormány jóváhagyta Iveta Radicová miniszterelnök javaslatát, hogy az eurós mentőalap kibővítéséről szóló szavazást a pozsonyi parlamentben összekössék a kormányról szóló bizalmi szavazással.
Azért került veszélybe a támogató döntés, mert a koalíciós Szabadság és Szolidaritás (SaS) úgy döntött, hogy az esti órákra tervezett szavazáson nem vesz részt. Korábban ugyanilyen döntést jelentett be a négytagú Egyszerű Emberek csoport is. Ebben a helyzetben a mentőalapot csak az ellenzék támogatásával lehetne elfogadni. A hazai tőzsdén kevésbé látszott a feszültség, viszonylag kiegyensúlyozott kereskedés végén, a Magyar Telekom kivételével minden vezető részvény emelkedéssel tudott zárni. Varga hozzátette: a tengerentúli piaczárás után indul az amerikai vállalati gyorsjelentési szezon, elsőként az Alcoa harmadik negyedéves számait ismerhetjük meg. A piaci szereplők kiemelt figyelmet fordítanak az alumíniumipari óriásvállalat eredményére, hiszen ebből az amerikai gazdaság növekedési kilátásaira vonnak le következtetéseket.
Vaszkó Szabolcs, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője azt mondta, alapvetően pozitív hangulat uralkodott a piacon, az európaiakkal összehasonlítva felülteljesítő volt a BÉT. Az üzletkötő kiemelte az OTP-t, amelyben nap elején volt egy csekély mértékű korrekció, majd emelkedett. Elmondta, az elmúlt időszakban a bankpapír árfolyama nem tudott igazán 3.300-3.400 forint fölé emelkedni. Szerinte nem lehet azzal számolni, hogy ezt az erős technikai szintet gyorsan átviszi.
A Mol 220 forinttal, 1,33 százalékkal 16.750 forintra erősödött, 2,4 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 39 forinttal, 1,20 százalékkal 3.300 forintra nőtt, forgalmuk 7,7 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 12 forinttal, 2,27 százalékkal 516 forintra csökkent, forgalma 920,2 millió forint volt. A Richter papírok árfolyama 1225 forinttal, 3,70 százalékkal 34.300 forintra emelkedett, a részvények forgalma 777,5 millió forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 84,6 millió forintos forgalom mellett 420 forinttal, 2,65 százalékkal 16.270 forintra növelte értékét. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.387,73 ponton zárt kedden, ez 12,89 pontos, 0,94 százalékos emelkedés a hétfői záráshoz viszonyítva.
MTI