A hétvégén megvolt a Szíria elleni amerikai rakétatámadás, és viszonylag jól végződött. Amitől leginkább féltek, egy amerikai-orosz összecsapás lehetőségétől, az ugyanis nem következett be. Így egy nagy gonddal kevesebb a világpolitikában, ami kedvezően hatott a tőzsdeindexekre.
Ezen kívül érkeztek makroadatok, de nem voltak túl meggyőzőek, vannak, akik már a világgazdaság lassulásáról beszélnek. Amerikában viszont záporoznak a gyorsjelentések, amelyek hatása inkább pozitív volt eddig.
A német indexek végül 0,4 százalékos, a brit 0,9 százalékos mínuszban végzett, míg a francia inkább stagnált. Az USA-ban az S&P 500-as mutató 0,7, a Nasdaq 0,6, a Dow Jones 0,8 százalékkal megy fel. A lengyel tőzsdeindex jobban esett, mint a magyar BUX, amely csak 0,1 százalékkal süllyedt.
A OTP 0,4, a Mol 0,1 százalékkal esett (11 280, illetve 2968 forintra), a Richter stagnált 5370-en. A CIG Pannónia mostanában sokat drágult, ma 1,8 százalékkal visszaesett. A forint tovább erősödött, már csak 310,20 az euró ára.
További árfolyamok itt láthatók
Miért ilyen gyenge a svájci frank? – teszik fel a kérdést a napokban sokan. A deviza az 1,2-es határhoz közelít az euróval szemben, ami régen az árfolyamküszöb volt, 2015 elejéig. Az egyik magyarázat, hogy a franknak durván alacsony a negatív kamata, -0,75 százalék, míg más devizáké már emelkedik. Mások szerint orosz oligarchák (maffiózók) menekülnek a frankból a legutóbbi szankció-csomag óta. A harmadik magyarázat szerint vége az eurókrízisnek, így a franknak sincs már olyan biztos kikötő-funkciója, mint régen.
A dollár nagyot esett ma, ez segítette az aranyat, de az olaj egy százalék feletti mínuszban van.