Reggel Ázsiában, majd az európai és az amerikai részvénypiacon is elromlott a hangulat csütörtökön, mivel a piaci szereplők nem örültek a Kínában regisztrált koronavírus-esetek hirtelen emelkedésének. Kína változtatott a számbavétel módszertanán, ennek köszönhető az emelkedés egy része. Borúlátóbbak lettek a befektetők azzal kapcsolatban, hogy a betegség hamarosan tetőzik-e.
Az esés azonban este hat után már nem volt jelentős, az indexek csak 1-2 ezrelékes mínuszban vannak. Ledolgozták nap közbeni veszteségeik javát az európai indexek is. A német indexet főleg a két bankóriás, a Commerzbank és a Deutsche Bank tartották meg az előbbi jó gyorsjelentése nyomán. A Deutsche egyébként hosszú idő után először van újra tíz euró felett.
Lehet, hogy a német bankszektorral kapcsolatos optimizmus ragadt át itthon az OTP-re is, amely 2,25 százalékkal emelkedett, 14 990-ig. A Mol stagnált, a Richter 2,6 százalékkal esett, a 4ig közel három százalékkal szárnyalt.
Stabilabb forint, hiperaktív Tesla
A forint, amely a napokban újabb negatív rekordot ért el, ma erősödött kissé, 337,50 az esti árfolyama. Reggel a vártnál magasabb inflációs adat hatására sokan újabb gyengülési hullámtól tartottak, de az MNB alelnökének nyilatkozata stabilizálta az árfolyamot.
https://privatbankar.hu/arfolyamok/
Megint tele van minden a Tesla viselt dolgaival, a Marketwatch vezető hírblokkjában hat hír is erről szól. A társaság most azzal érdemelte ki a figyelmet, hogy bejelentett egy 2,0-2,3 milliárd dolláros tőkeemelést. Pedig a múlt hónapban Elon Musk még arról beszélt, hogy nem kell tőkebevonás, majd kitermelik a szükséges cash flow-t (készpénzt) a nyereségből.
A Financial Times emlékeztet rá, hogy a Teslának tavaly és végén 11,6 milliárd dollárnyi adóssága volt. Így sok elemző számított arra, hogy tőkeemelésre lesz szüksége. A részvény a nap elején, a tőzsdén kívüli és az európai kereskedésben 5-6 százalékos mínuszban is volt. Az amerikai nyitás után azonban a veszteség mérséklődött, majd nyereségbe ment át. A papír jelenleg majdnem hat százalékos pluszban van, 813 dollár körül. (A papír kedden még 887 dolláron zárt.)
Nagyágyúk szervezik
A kibocsátás eléggé konkrétnak látszik. Tudható, hogy a kétmilliárdos alapösszeg értékesítését a Goldman Sachs és a Morgan Stanley nagyágyúk szervezik. Ezért pedig kapnak egy 30 napos opciót további 300 milliónyi részvény lejegyzésére.
A Tesla árfolyama (Tradingview.com) |
A tőkeemelés hírével párhuzamosan az is kiderült, hogy a Tesla finanszírozási gyakorlatával kapcsolatban megint vizsgálat folyik a SEC tőzsdefelügyeletnél, és az USA igazságügy-minisztériuma is tanulmányozza az ügyeit. A részvények egyébként pár hónap alatt nemrég duplájukra emelkedtek. Októberben és januárban is gyújtózsinórként hatott az árrobbanáshoz a vártnál jobb, nyereséget tartalmazó két gyorsjelentés.
Kaszinó és korrózió a kormányműben
Warren Buffett partnere a Berkshire Hathawayben, Charlie Munger egy interjúban azt mondta, sem shortolni, sem longolni nem szeretné a Teslát. Szerinte Elon Musk túlbecsüli magát, de nincs mindig tévedésben sem. “A Tesla-eladások azért mentek fel, mert Musk meggyőzte az embereket, hogy gyógyítani tudja a rákot” – tette hozzá epésen. A kínai részvénypiaci befektetőket meg egyébként úgy nagy általánosságban hazardőröknek nevezte.
Van, aki azonban a Tesla-részvények piacát nevezi kaszinónak. A short ügyletekre szakosodott Andrew Left (Citron Research) szerint a jelenlegi Tesla-ralit inkább a számítógépes kereskedés okozhatta, nem a cég fundamentumai. Aki vásárolt, annak előbb-utóbb ki is kell táraznia, és az majd árfolyam-esést fog okozni. Egy másik elemző úgy számolja, a Tesla P/E hányadosa 113 – a piaci átlag sokszorosa –, de mégis bízik a cégben hosszú távon.
Az már korábban is előfordult, hogy a Tesla ügyesen a jó hírek mellé keverte a rosszakat. Vagy egy rossz Tesla–eredmény mellé esetleg fellőttek gyorsan egy SpaceX-rakétát. Ma is hasonló történt? Egy másik bejelentés szerint a gyártó visszahívja az X-modell korai, 2016 előtt gyártott példányait. Ennek oka a kormánymű vártnál gyorsabb korróziója.
Vigyázz, hígító!
A tőkeemelés maga egyébként szintén nem feltétlenül jó hír a részvényeseknek. A cég fizetőképessége, likviditása, biztonságos gazdálkodása ugyan javul. De a részvénytőke hígul, a jövőbeli nyereség több részvényre oszlik majd meg. A részvénykibocsátásoknál pedig szinte mindig alkalmaznak kisebb-nagyobb diszkontot a tőzsdei árhoz képest (hiszen különben nem érné meg a jegyzéssel járó többletköltség, macera). Ez nyomott tőzsdei árakhoz vezethet legalább egy ideig.