A jó hírekre, mint javuló amerikai foglalkoztatási és gyáripari termelési adatokra jobbára estek a tőzsdék a múlt héten, mivel az a kamatok emelkedését vetíti előre. Ezt tegnap kezdetben szép emelkedés követte az USA-ban, de a nap végére ez befulladt, és ma is esnek a határidős indexek. Európa is mínuszban van, a német DAX 1,0, a francia CAC 0,7, a brit FTSE pedig 0,1 százalékkal süllyed.
Ebbe belejátszhat, hogy a német gyáripari megrendelések állománya rossz lett, már harmadik hónapja esett áprilisban. Az EKB pedig csütörtökön ülést tart, ahol a kamatemelések és a jegybanki likviditás-szűkítés menetrendjéről érkezhetnek információk. Ráadásul az ausztrál jegybank a vártnál jobban, fél százalékkal emelt a kamaton.
Megint esik az OTP
A múlt héten a magyar tőzsdének is voltak igazán jó napjai, most azonban kissé alulteljesítő, a BUX 1,3 százalékkal esik. Az OTP 1,9, a Mol és a 4iG 1,6, a Richter 1,1, a Telekom 1,5 százalékkal süllyed. Nyertes a Duna House, vesztes az Opus, mindkettő három százalék körüli elmozdulással. Ma lehet utoljára kereskedni a Richter-részvényekkel a 225 forintos osztalékszelvény leesése előtt.
Az olaj ma ugyan kissé esik, ma csak 119, de tegnap még 120 dollár felett volt a Brent. Valójában kéthavi csúcsi közelében jár, egy év alatt pedig 68 százalékkal ment fel.
Nagy erősödéssel ünnepelt a forint
A hétfői hazai ünnepnapon hatalmasat esett az euró/forint árfolyam, azaz jócskán erősödött a forint. A pénteki 391-392 forintról 387-re is leesett az ár, amiben persze az ünnep miatti csekély likviditásnak, alacsony forgalomnak is szerepe lehet. Kedden viszont közel három forinttal 389,60-ra ugrik az árfolyam. Persze ez is fejlődés ahhoz képest, hogy a múlt hetet mennyire masszívan 390 felett töltötte.
A forinterősödés egyik oka lehet a dollár gyengülése. Ezen kívül a lengyel jegybank is azt jelezte, hogy az infláció ellen a zloty erősítésével kívánja felvenni a harcot.
Jelentős OTP-célárcsökkentés
Az Erste Group elemzője csökkentette az OTP-re vonatkozó célárát – írja a KBC Equitas. Az új 12 ezer forintos célár mellett továbbra is vételre ajánlja a részvényt. Korábban 20 700 forintos célárat tűzött ki az elemző.
A konszenzusos célár így is 14 ezer forint felett jár továbbra is -írja a brókercég.
A részvény most 9154 forint, aminél a 12 ezres célár 31, a 14 ezres átlagos célár pedig 53 százalékkal magasabb.
Szép osztalékra készül a Zwack
Közzétette a június 29-i közgyűlésének előterjesztéseit a Zwack Unicum Nyrt.
A társaságnak szándékában áll osztalékot fizetni a 2022. március 31-én végződő üzleti évre vonatkozóan. Igazgatósága hárommilliárd forint (1500 forint/részvény) javaslatot nyújtott be.
Ez a 17 650 forintos árfolyamra vetítve 8,5 százalékos évesített osztalékhozamot jelent. Tavaly csak 1,4 milliárdot, azelőtt pedig 600 millió forintot osztottak ki a tulajdonosoknak. Negatívum viszont, hogy a cég 2022-2023-ra csökkenő adózott eredménnyel számol, az előző év részvényenkénti 1600 forintja után csak 1104 forinttal.
Mit akar tulajdonképpen Elon Musk?
Elállhat a Twitterre vonatkozó vételi ajánlatától Elon Musk, aki figyelmeztette a vállalatot, hogy bizonyítani kellene a felhasználók valódiságát, mert rengeteg robotprofil van az oldalon. A szakértők találgatják, hogy Musk ezt csak ürügyként kívánja felhasználni, és szeretne alkudni az árból, vagy valódi a probléma.
Mivel valószínűtlen, hogy a hivatalos vételi ajánlatot a vállalat mélyreható elemzése nélkül tette volna Musk, inkább az előbbire lehet tippelni – írja Equilor Befektetési Zrt.
Musk emellett tíz százalékos létszámleépítést szeretne a Teslánál a makrogazdasági kockázatok miatt, „szuper rossz érzése” van a gazdasággal kapcsolatban. Szerinte a globális világgazdaság a recesszió irányába halad.
Csak a bitcoin-hullámvasút állandó
A bitcoin végre megszakította eddigi történelmének leghosszabb medvepiaci lejtmenetét, ugyanis kilenc eső hét, a grafikonokon kilenc piros heti gyertya után végre összehozott egy zöldet. De összességében csak szerény, 1,6 százalékos heti emelkedést produkált. Ez után azonban hétfőn meglódultak a kriptodevizák, több “altcoin”, Ethereum-alternatíva 8-10 százalékos pluszban is volt.
Kedden viszont újabb esés következett, és nagyjából oda tértek vissza az árfolyamok, ahol pénteken, szombaton voltak. A bitcoin ma 29 600, az ether 1767 dollár körül van, 5-6 százalékos mínuszban.
Súlyos vádak, sötét árnyak
Két lényegesebb rossz hír biztosan érkezett a kriptodeviza-szektorból. Az egyik szerint a világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance korábban több mint 2,35 milliárd dollár értékű, bűncselekményből származó pénzt engedett át ellenőrizetlenül a rendszerén – derítette ki a Reuters. A pénzmosást végző szervezetek között szerepel egy észak-koreai hacker-szindikátus és a világ korábbi legnagyobb darknetes drogpiacának egy egysége is. A sötét műveleteket állítólag az tette lehetővé, hogy 2021 augusztusáig túl lazák voltak az ügyfélazonosítási (KYC) előírások a Binance-on.
A másik hír arról szól, hogy a Bitcoin-bányászok a jelenlegi piaci visszaesés közepette három hónapja nem látott mennyiségű érmét adnak el. (Rendszerint nagyrészt költségeik fedezésére.) Ez amiatt lehet, hogy a bányászat jövedelmezősége visszaesett, az év eleje óta körülbelül 50 százalékkal.
Mindenki spórolni akar
Az amerikai fogyasztó viselkedése jelentősen megváltozott az elmúlt hónapokban, aminek bizonyos kiskereskedők rendkívüli módon örülnek, mások viszont jelentős veszteségek árán kénytelenek ezeket a változásokat megtapasztalni – írja a Holdblog.
A Walmart és a Target jelentését nagy eséssel jutalmazta a piac, mert láthatóan növekedtek a szállítási- és bérköltségek, és a fogyasztó sem azokat a termékeket akarja megvenni, amelyekből a cégek jelentős készleteket rendeltek. Virágoznak viszont az olcsó ázsiai termékeket kínáló “dollar store” diszkontok, mindenki spórolni akar.
Az USA-ban megfigyelhető trendek nagy valószínűséggel Európában is láthatóak lesznek, bár várhatóan kisebb mértékben – tették hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.