5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A világ egy legyintéssel elintézi Donald Trumpot - pedig az Egyesült Államok elnökének minden szavát komolyan kellene venni. Az USA arra készül, hogy bezárkózzon, kereskedelmi háborút indítson és protekcionista gazdaságpolitikára váltson - a paradigmaváltás már itt van a nyakunkon, a piacokon mégis tombol az eufória, a legkisebb kockázatot sem hajlandóak beárazni. Vajon mikor esik le a tantusz? Jegyzet
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke eligazítást tart az autóipari óriások vezetőinek a Fehér Házban 2017. január 24-én. Fotó: EPA / Shawn Thew

A piacoknak mindig igazuk van - vagy mégsem?

Csak ülök, nézem a különböző piacokat, chartokat és azon tűnődőm, mikor eszmélnek a piacok, mikor ébrednek fel Csipkerózsika-álmukból. Tudom, hogy a piacoknak mindig igazuk van, ez nem is kérdés. Illetve de – kicsit mégiscsak kérdés.

2007-ben megvoltak az amerikai jelzálogpiac romlásának erős jelei. Ahogy több filmes feldolgozásban is láthattuk, hiába érzékelte ezt jól valaki, hiába volt jó pozíciója, ha az időzítésbe majdnem belehalt - ha a piac figyelme, a fókusz változása előtt majdnem kistoppolták, kirúgták. Tehát a piacoknak mindig igazuk van, mégis szeretnénk okosabbak lenni nála, kitalálni, hogy holnap merre fognak menni, másokat megelőzve akarunk okosabbak, nyereségesebbek lenni. Az egész egy nagy versenyfutás.

Mire kéne most eszmélni? Miért nézem értetlenkedve a világbékét sugárzó piacokat?

Trump megválasztásával olyan fordulat jöhet a világban sok területen, ami szélsőséges kockázatokat is hozhat egyes piacokon, mégis Mexikó az egyetlen piac, ahol ez valamennyire látszik is talán. Felvetődik a kérdés: ha a mexikói tőkepiacokon folyik a vér, akkor miért nem terjed tova ez a hullám más feltörekvő piacokra is?

Nem kell komolyan venni, úgyse lesz itt semmi...

Ha az Amerikai Egyesült Államok 45. elnöke beiktatása óta is sulykolja, hogy védővámokat fog bevezetni, konkrét cégcsoportokat, globális óriásokat fenyeget meg termékeik extra adóztatásával, akkor vajon a protekcionizmus valósága mikor esik le a piacokon, a piacoknak?

Sok profi, a piacot értő befektetővel beszélgettem erről. Egyöntetű a vélemény, hogy ezt nem kell komolyan venni, fel fog puhulni. Egymásba érnek az érvek, a logikus érvek, hogy miért nem lenne ez jó az USA-nak, ergo ne foglalkozzunk vele. Megjegyzem, ugyanezek az emberek érveltek a Brexit-népszavazás estéjén, hogy miért utasítják majd el a kilépést a britek, később pedig amellett, hogy miért nem lesz Trump az Egyesült Államok elnöke. A Brexit mégis beütött és Trump is elnök lett - nem játékból, hanem komolyan.

Mi lesz, ha mégis megcsinálja?

Én azon a véleményen vagyok tehát, hogy amit mond, azt komolyan is kell venni. Minden szavát. Az amerikai elnök mégsem beszélhet a levegőbe. Ha viszont egy kicsit eljátszunk a gondolattal, hogy amit mond, azt tényleg meg is csinálja, akkor a következő kérdésekkel biztosan foglalkoznunk kell:

1. Az USA bezárkózik, világhatalmi, politikai szerepéből visszavesz - nem lesz többé a világ csendőre. Mi következhet ebből?

  • Többpólusú világ;
  • megszaporodó helyi konfliktusok;
  • más, nagyhatalmi törekvésekkel rendelkező birodalmak további terjeszkedése.

Ebben a világban kell elhelyezni Oroszországot is, azt a hatalmat, ami Európa és Kelet-Európa realitását nagyban meghatározza. Az ortodox világ és országok fölötti befolyásának erősödését fogjuk látni. Növekszik tehát a geopolitikai kockázata annak, hogy a Balkán, a Baltikum és a Kelet-Európa feletti orosz befolyás ismét jelentősen megnő. A Krím bekebelezésének utólagos, hallgatólagos jóváhagyása után megelégszik-e Oroszország Ukrajna egy kis darabjával? A terjeszkedés valóban „csak” a NATO agressziójára adható logikus válasz volt?

2. Kereskedelmi háború, protekcionizmus. A saját piacot adminisztratív eszközökkel védő gazdaságpolitika az USA híres hatékonysági példamutatását lecseréli rövid távú politikai előnyökre.

Mit hozhat az USA-nak a protekcionizmus?

  • Inflációt;
  • hatékonyság-, versenyképesség-romlást makro és mikro szinten;
  • rövid távon javuló költségvetési egyenleget;
  • rövid távon javuló növekedési kilátásokat.

Mit hoz a világnak az USA protekcionizmusa?

  • Csökkenő export-lehetőségeket az USA felé;
  • visszaeső gazdasági teljesítményt a feltörekvő piacokon
  • világgazdasági lassulást, növekvő munkanélküliséget
  • romló adósságpályákat

Más szavakkal: az eddigi infláció nélküli növekedést felválthatja az infláció melletti recesszió lehetősége. Deglobalizáció = infláció; logikus.

Senki sem vesz tudomást a kockázatokról

Listám nem teljes, de a fenti változások puszta lehetősége is alapvető árazási kérdéseket kellene, hogy felvessen az alábbi piacokon:

  • dollár és a főbb devizák;
  • arany, nemesfémek,
  • árupiacok,
  • nemzetközi kamatok, hozamok, infláció
  • jegybanki monetáris politikai irányváltás és azok pénzpiaci hatása
  • feltörekvő piaci kockázati felárak, részvény/kötvény, deviza-árazások
  • geopolitikai kockázatok miatt egyes országok makro- és mikroszintű eszközeinek újraárazódása.

Nem az a kérdés tehát, hogy a fenti negatív forgatókönyvekből mi valósul meg, hanem az, hogy miért nem láttuk még a fenti kockázatok egyetlen, alacsony valószínűségű beárazódását sem a piacokon igazán.

Eközben már beiktatták az USA 45. elnökét és ő továbbra is mondja, amit tavaly nyár óta mond: jelentős változások lesznek az amerikai gazdaságpolitikában és külpolitikában is. A világ legnagyobb gazdasági és politikai hatalma paradigmaváltásra készül sok területen. Ehhez valóban a piaci eufória és világbéke-hangulat passzol a leginkább?

Chef jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28490 27880 28740 +1,86% 0 0 14 274 250 630 HUF 2025-05-16 17:14:15
MOL 3130 3098 3130 +0,58% 0 0 1 206 861 782 HUF 2025-05-16 17:05:22
MTELEKOM 1736 1714 1748 +0,70% 0 0 1 686 170 436 HUF 2025-05-16 17:05:13
RICHTER 10580 10410 10640 +1,73% 0 0 1 788 459 620 HUF 2025-05-16 17:12:24
OPUS 572 557 572 +2,51% 0 0 129 299 226 HUF 2025-05-16 17:07:57
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Eurót vagy dollárt venne, de nem tudja, mikor? Talán ez segíthet
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:27
Így kezdte a hetet a forint a devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Hatalmas fordítás Budapesten: gyenge kezdésből történelmi csúcsok
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 12:37
Így alakult a héten a BÉT forgalma.
Részvény / Deviza / Áru Munkanap előtt pénteki buli? A forint ezt is bírja
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:22
Erősödött kissé a forint szombat reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Ritka jó napot zárt a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1369,25 pontos, 1,43 százalékos emelkedéssel 97 065,84 pontos történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Sóhajt majd egy mélyet, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 18:46
Gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon. A hetet a forint vegyes eredménnyel zárta, a dollárral szemben gyengébben, az euró ellenében erősebben.
Részvény / Deviza / Áru Rendkívüli esélyt kap az euró – és mi történt a forinttal?
Buksza blog | 2025. május 16. 15:02
Egyelőre még a dollár van nyeregben a tartalékdeviza-versenyben, de az euró esélyt kap arra, hogy nagyobb súlyt kapjon a jövőben. Mindeközben a forint szépen erősödött a dollárhoz képest. 
Részvény / Deviza / Áru Küszöbön a százezer pontos BUX index, már nincs vételen az OTP
Eidenpenz József | 2025. május 16. 12:36
A BUX pénteken is rekordot ütött, a többi tőzsdeindex is jól néz ki kontinensünkön. Rengeteg gyorsjelentés érkezik, a vámháború fejleményeire várnak. Osztalékfizetés lesz és ajánlásrontás érkezett az OTP-re. Nagy változtatásokat lépett meg a befektetési guru. Merre tovább, forint?
Részvény / Deviza / Áru Valamire nagyon készül Warren Buffett befektetési alapja
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 11:01
Továbbra is az Apple maradt a legnagyobb egyedi befektetés, de sokmillió részvényt cseréltek az első negyedévben a portfólióban.
Részvény / Deviza / Áru Azt se fogja tudni, mihez kapjon, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 07:44
Itt vannak a friss, péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Most érdemes igazán megnézni, mi történik a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 18:46
Az euróval szemben a 400-as szinthez közel jár a hazai fizetőeszköz árfolyama.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG