Kedden folytatódott a hétfőn elkezdődött emelkedés a tőzsdéken. A vezető amerikai részvényindexek közül az S&P 500 0,67, a Dow Jones 0,93, a Nasdaq Composite 0,55 százalékos pluszban zárt.
A szerdán elsőként kinyitott ázsiai börzék vegyesen teljesítettek. Míg a hongkongi index 1,08 százalékkal erősödött, addig a tokiói Nikkei 0,81, a sanghaji 0,78 százalékkal gyengült. Európa viszont már egyöntetűen vidáman kezdte a hét közepét, dél körül valamennyi részvényindex masszív pluszban állt. A frankfurti DAX 0,84, a párizsi CAC 40 1,07, a londoni FTSE 0,76 százalékot szedett magára.
E sorból a BUX sem maradt ki, 0,81 százalékos emelkedéséhez csaknem valamennyi blue chip hozzátette a maga részét, a Richter 1,6, a Mol 1,26, az OTP Bank 0,42 százalékkal ment feljebb, csupán a Magyar Telekom árfolyama nem nőtt, igaz, nem is csökkent.
Ráadásul a 12 ezer forintot közelítő OTP-részvények kilátásai is biztatóak, legalábbis a Citinél, amely 11 625-ról 13 365 forintra emelte a bankpapírok egy év múlva várható árfolyamát, megerősítve a vételi ajánlását.
A devizapiacokon a ma délután érkező amerikai inflációs adat a beszédtéma. A májusi 4-gyel szemben a piac 3,1 százalékos júniusi éves fogyasztóiár-indexre számít, emellett arra, hogy a maginfláció 5,3-ról 5 százalékra eshetett. Utóbbit az Equilor Befektetési Zrt. elemzői még mindig magasnak tartják, de ami még ennél is lényegesebb, hogy az az amerikai jegybank szerepét betöltő Fedet további kamatemelésekre sarkallhatja. Igaz, a JP Morgan elemzői más véleményen vannak, ők jó esélyt látnak arra, hogy az amerikai inflációs adatok a vártnál kedvezőbbek lesznek, s ha így lesz, az megtámogathatja a részvénypiaci emelkedést, egyúttal gyengíthetné a dollárt. Amely már így is veszített az erejéből, az euróval szembeni árfolyama 1,1 dollár fölé került.
A forint viszont folytatta a pozitív korrekcióját. A múlt hetet az euróval szemben még a 390-es szinten zárt hazai fizetőeszköz dél körül már 377-hez közel cserélt gazdát a hazai bankközi devizapiacon.
Csak lassan a teszttel
A forint további mozgását befolyásolhatják a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lépései (a Monetáris Tanács ülése közel két hét múlva, július 25-én esedékes). Mindenesetre a kamatcsökkentési ütem gyorsításában reménykedők kedélyét lehűtötte Virág Barnabás kedden, midőn az Inforádióban kijelentette, kizárt a 18-ról eddig már két lépésben, 100-100 bázisponttal, 16 százalékra lefaragott egynapos betéti kamatszint nagyobb mértékű vágása, még abban az esetben is, ha a következő hónapokban a vártnál kedvezőbb inflációs adatok érkeznek (a júniusi még mindig 2-sel kezdődött, 20,1 százalék volt). Miközben az MNB alelnöke hozzátette, hogy a szeptember végétől változatlan 13 százalékos alapkamatra vonatkozó döntés egyelőre nincs láthatáron. Virág egyébként úgy vélte, őszre meglehet az Orbán Viktor által 2023 végére „előírt” egyszámjegyű fogyasztóiár-index. Miközben üzent egykori főnökének, elődjének, a korábbi MNB-alelnök, most gazdaságfejlesztési miniszter Nagy Mártonnak, aki néhány hete a 3 százalékos jegybanki középtávú inflációs cél emelését szorgalmazta. Virág most azt mondta, nem terveznek változást. Egyúttal megismételte a június végi kamatdöntő ülés után tett kijelentését, miszerint 2025-re sikerülhet a 3 százalékos szint alá szorítani az inflációt.
A tőzsdei energiaárak vegyesen mozognak, míg az olajfajtáké nő, addig a gázé csökken. Arra, hogy a közelmúltban Szaúd-Arábia és Oroszország is termelésvisszavágásokról döntött – a Bloomberg szerint az Oroszország nyugati kikötőiből szállított nyersolaj mennyisége napi 2,86 millió hordóra csökkent a július 9-vel végződő héten, amivel a négyhetes mozgóátlag január óta a legalacsonyabb szintre süllyedt –, miközben a kínai kormány gazdaságösztönző lépésekre készül, az északi-tengeri Brent hordója 0,29 százalékkal, a lélektani határnak számító 80 dolláros közelébe emelkedett. Az észak-amerikai könnyűolajé (WTI) pedig 0,37 százalékkal, átlépve a 75 dolláros szintet, miután a befektetők attól tartanak, hogy az USA palaolaj-termelésének növekedése is leállhat az idei évben, ami összességében a kínálat zsugorodását hozza magával – mutatnak rá az Erste Bank elemzői.
A nemzetközi gázelszámolásoknál irányadó TTF-típus azonban tovább csökken. A 30 eurós szint keddi eleste után szerdán dél körül közel 3 százalékkal alacsonyabban, már a 28 eurós szinthez közel cserélt gazdát egy megawattóra a rotterdami árutőzsdén.
A dollár gyengülése láthatóan segíti a nemesfémek árfolyamait, ennek tudható be, hogy a szerda délelőtti 0,16 százalékos drágulás eredményeként az arany átlépte az 1940 dolláros szintet, míg az ezüst 0,32 százalékos árfolyamemelkedés után csaknem 23,4 dollárt ér. Mindkét nemesfém esetében azonban érdemes az 50 napos mozgóátlag szintjét figyelni, hiszen itt még akadályba ütközhetnek az árfolyamok – jegyzi meg a KBC.
A kriptoeszközöknek is jó napjuk van, a legismertebbek közül a Bitcoin közel fél százalékpontos erősödést követően a 30 700 dolláros szinttel kacérkodik, míg a 0,78 százalékkal dráguló Ethereum 1900 dollár küszöbére érkezett.
Érdekesebb tőzsdei céghírek az Equilortól
A Commerzbank vezére emelni akarja a bank profitabilitási célját. Manfred Knof vezérigazgató a Bloomberg híre szerint a tőkearányos megtérülési célt 10 százalék fölé szeretné emelni a jelenlegi, formálisan elfogadott 7,3 százalékot meghaladó szintre vonatkozó célról. A hírek szerint az új célt hivatalosan szeptember végén fogadhatják el. A 10 százalék fölötti cél a tavalyi hasonló mutató több, mint kétszerese lenne. A tervhez vélhetően a bevételek jelentős emelkedése mellett költségvisszavágásokra is szükség lenne.
Online áruházat indított az Apple a WeChat-en. Újabb csatornán kínálja az Apple a termékeit Kínában, az 1,67 milliárd felhasználóval rendelkező WeChat alkalmazáson belül. A Tencent közölte, hogy az áruházban a felhasználók megvásárolhatják az Apple teljes kínálatát, illetve a szolgáltatásokhoz is hozzáférhetnek. Miközben Kínában 5 százalékkal csökkentek a mobiltelefon-értékesítések az első negyedévben éves bázison, az Apple 6 százalékkal növelni tudta az értékesítési számait.
Vételre ajánlják a JP Morgan részvényeit. A Jefferies tartásról vételre javította a JP Morgan kedden 147,42 dolláron zárt részvényeire vonatkozó ajánlását, a célárfolyamot 149 dollárról 165 dollárra emelték. A részvényt követő elemzők közül 22-en vételre, 8-an tartásra ajánlják, a medián célárfolyam 160 dollár.
Megállapodást kötött a PepsiCo és az Electronic Arts. Több évre szóló, globális megállapodást kötött a két vállalat, így az EA Sports játékaiban a szponzorok között fog feltűnni a Pepsi, a Gatorade és a Lay’s márka. Az Electronic Arts tavaly még a Nemzetközi Labdarúgó Szövetséggel együttműködésben adta ki a legendás FIFA-sorozatot, mely az idei évtől EA Sports FC néven fog futni. A válás okairól hivatalosan nem adtak tájékoztatást, de nagy valószínűséggel a bevételek elosztásában nem volt egyetértés.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.