Szakadatlan az angol font gyengülése, amit a brit EU-kilépést övező teljes bizonytalanság tökéletesen indokol is. Ugyanakkor a font mindig is túlértékelt volt az euró bevezetése óta, hisz a brit árszínvonal nominálisan nagyjából megegyezik az eurózóna fejlettebb országaiéval, így vásárlóerő paritás alapján mindig is a két deviza közti paritás lett volna indokolt.
Angol font/euró, 20 év. 1999 óta van euró |
Az angol fontnak azonban végig volt az euróval szemben valamiféle különlegesség jellege, ez csak 2007-2008-ban szűnt meg egy időre, akkor a font majdnem le is nézett a paritásra. utána jött a válság, majd az euró válsága, ekkor a font menedékvaluta lett. A tavalyi népszavazással aztán eljött az igazság, megindult a lejtmenet, átmenetileg be is nézett 1,1 euró alá a font, de onnan visszapattant 1,2-ig.
Most, hogy a kilépés időpontja közeledik, megállapodás viszont semmire sincs, a font újra 1,1 euró alá ereszkedett, erre most már a nagyobb befektetési bankok is elkezdték emlegetni, hogy a paritás lenne a megfelelő árfolyam. Ez az Angliában dolgozó honfitársainkat is érinti, már amennyiben jövedelmük egy részét itthon költik el, hisz miután a forint az euróhoz van „tapadva”, minden más valutának az euróhoz képesti mozgását hűen leköveti, így most a forint is felértékelődik a fonthoz képest.
Angol font/forint, 10 év |
Újra erősödni kezdett a cseh korona, 26,05 az euróhoz képest. Az olajár is feltápászkodott a korábbi esés után: a WTI 48, a Brent 51 dollár körül van.
Az európai tőzsdék ma emelkednek, a német és a francia index közel egy százalékkal van följebb, a DAX 12 280 pont a francia CAC 40 pedig 5183 pont.
A hazai börzén a nagyok ma meg sem moccannak, ellenben a kisebbek között kitört az őrület. Az Appeninnt már napok óta szaggatják a befektetők, és miután a napi kereskedési limit mindig az útba kerül, ez felerősíti a pszichológiai hatást, másnap még dühödtebben esnek neki a papíroknak. Most 380 forinton forog a papír, 11 százalék pluszban.
Ma az Enefi is csatlakozott, el is van akadva a 20 százalékos limiten, 277 forinton. A CIG Pannónia is megindult, bár ez nem annyira kis papír, és indok is van: a cég közgyűlést hív össze, ahol alaptőke leszállításról, részvény átminősítésről is szó lesz, hogy ennek mi lesz a tényleges hatása, azt még nehéz eldönteni, a mostani hangulatban mindenesetre örömmel reagált a piac, 8,5 százalékkal van feljebb a papír 280 forinton.