Megint kiújult a bizonytalanság a piacokon délután, a New York-i tőzsde mínuszba került, a dollár nagyot erősödött az euróval szemben, az EUR/USD megint bőven 1,34 alatt van. A kőolaj ára ismét 101 dollár alá került. A befektetők nagyon feszülten várják a holnap kezdődő kétnapos EU csúcsot, amin a vezetőkön már hatalmas lesz a nyomás, hogy a sok egyeztetés, és tétlenség után konkrét, és szigorú intézkedéseket hozzanak.
A fő hangsúly valószínű az EFSF mentőalap feltőkésítésén. Korábbi sajtóhírek még arról szóltak, hogy előrehaladott tárgyalások zajlanak a 440 milliárd eurós EFSF (European Financial Stability Facility), és a régebbi, 500 milliárd eurós ESM (European Stability Mechanism) kvázi összekapcsolásáról. Mai, a német kormányhoz közeli értesülések viszont már arról szóltak, hogy a német kormány határozottan kizárja a két alap összeolvasztását.
Jelentős elvárások kísérik az Európai Központi Bank holnapi kamatdöntését, és az azt kísérő kommentárt. A befektetők nagy része meg van győződve arról, hogy az EKB újabb 25 bázisponttal csökkenti az irányadó kamatot, a nagy kérdés az, hogy Mario Draghi EKB-elnök mit jelent be a sajtótájékoztatón. Az elvárás szerint kötvényvásárlási programot, és dollárkölcsön-akciót fognak bejelenteni. Utóbbi szinte biztos, hiszen az teljes mértékben illeszkedne a múlt héten bejelentett összehangolt központi banki akcióba. Miután a hét hátralevő részében egyértelműen ez lehet a legnagyobb, szinte az egyetlen sztori, várható, hogy az EU-csúccsal kapcsolatos kérdésekre nagy érzékenységgel reagálnak majd a piacok.
A magyar tőzsde is esett
A BUX csaknem 1 százalékkal gyengült, de nem volt határozott az irány, a vezető részvények vegyesen mozogtak. Az OTP 0,2 százalékkal drágult 3278 forintra, a Mol 0,3 százalékkal gyengült 17950 forintra, a Richter 3 százalékkal szakadt 33360 forintra, a Magyar Telekom papírok pedig 2,9 százalékos eséssel koronázták meg a napot, amit 507 forinton zártak. A forint piacán nem volt érdemi elmozdulás.