Az amerikai és az ázsiai részvénypiacok gyengélkedésével, a globális hangulat romlásával magyarázzák, hogy az európai tőzsdeindexek lefelé tartanak pénteken, 0,2-0,4 százalékkal. Az amerikai határidős mutatók viszont pluszban állnak.
Míg a hét közepén az Nvidia chipgyártó és az AI-narratíva újabb lökést adott a részvényeknek, csütörtökön a vártnál erősebb amerikai beszerzésimenedzser-indexek hidegzuhanyként hatottak, és megfordították az irányt. Így végül az USA indexei mínuszban végeztek, pedig a nap elején a Nasdaq 100 technológiai index már a 19 ezer pontos határt ostromolta. A szerdai, a vártnál szigorúbb hangvételű Fed-jegyzőkönyv is az óvatosak táborát növelte.
Esve emelkedés Budapesten
Az OTP Bank-részvények árfolyama 1,2, a Moléi hét százalékkal csökken pénteken a tőzsdén – legalábbis látszólag. Az OTP és a Mol papírjáról is lekerült ugyanis az osztalékszelvény, ez okozta a látványos esést. Valójában, ahogy a BUX index 1,4 százalékos emelkedése is jelzi, az árfolyamcsökkenések mindkét esetben kisebbek – de főleg az OTP-nél –, mint amekkorát az osztalékfizetés mértéke indokolna. Vagyis végső soron emelkedést látunk a piacon. Ráadásul a Richter is két százalékkal drágul, miközben a Telekom csak 0,8-cal esik.
Az OTP-nél a kifizetés június 3-án kezdődik, ami 539,46 forint részvényenként. Ugyanez a Molnál június 5-én, 249,98 forint lesz esedékes. Zárás után egyébként az ANY Nyomda negyedéves jelentése várható.
Ismét irányt váltott a forint?
Az euró ma 385,50, ami 60 fillérrel alacsonyabb a csütörtök estinél. Két százalékkal esik az európai földgáz, 0,7 százalékkal a kőolaj ára. Az arany nagyjából stagnál, de kissé magához tért az ezüst, 0,9 százalékkal drágul.
Merre tovább, olaj?
A kőolaj ára háromhavi mélypontra csökkent a gyenge globális kereslet miatt – írja az Erste Befektetési Zrt. A “piaci struktúra majdnem kontangó állapotba váltott”, ami annak a jele, hogy a befektetők szerint a következő hónapokban nem lesz szűkös a piaci helyzet, a visszafogott kereslet mellett elegendő lesz a kínálat.
Fontos lehet a június 1-jére meghirdetett OPEC+ találkozó is, ahol várhatóan nem módosítják a napi kétmillió hordós kínálatcsökkentést az év második felére sem.
Több árupiaci termék is elszállhat?
Az elmúlt egy hónapban több nemesfém és ipari nyersanyag is kitört a korábbi kereskedési sávból felfelé – írja Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. árupiaci elemzője. Ezekben a nyersanyagokban ráadásul további áremelkedési potenciál van. A szerző ide sorolja
- az aranyat,
- az ezüstöt,
- a rezet,
- az amerikai földgázt.
Szenved Kínában az Nvidia
A kaliforniai székhelyű chipgyártó cég korábban piacra dobott három, Kínára szabott AI-chipet, mivel az amerikai szankciók megakadályozták, hogy a legfejlettebb mesterségesintelligencia-termékeit értékesítse ott. A három közül a H20, amely a legnagyobb teljesítményű, a visszafogott kínai kereslet miatt szenvedett, és egyes esetekben több mint tíz százalékos kedvezménnyel árulták a Huawei hasonló kínálatához képest – írta a Reuters jelentése.
A Huawei Ascend 910B chipjére lényegesen több megrendelés érkezett az államilag támogatott vállalatoktól, mint a H20-ra, Peking utasítására.
Meglepetés? Engedélyezték az Ethereum ETF-et
Csütörtökön késő este jött a hír, hogy eljött az Ethereum-rendszer nagy napja, a “D-Day”, miután az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) valóban engedélyezte az első Ethereum ETF-eket. Azt egyelőre nem tudni, melyik napon indulhat meg az ETF-ek tényleges kereskedése.
Sokan arra számítottak, hogy erre a hírre az árfolyam majd megugrik (mások arra, hogy rossz hír esetén nagy esés jön). A piacnak ismét sikerült meglepetést okoznia, az ár ugyanis csak rövid időre ment 3900 dollár fölé, de azután fél napig nem mozdult, majd lassan lefelé csorgott.
Végy a pletykákra, adj el a hírekre – tartja a tőzsdés mondás.
Lesz kriptós szabályozás az USA-ban?
A hét elején már 26 százalékkal ugrott meg az ether, amikor bizonyos jelek alapján az engedélyt már 70-80 százalékos valószínűséggel beárazta a piac. Azóta viszont végső soron nem sokat mozgott, az ether 3700, a bitcoin 67 400 dollár körül forog. Egy hét alatt az ether 22, a bitcoin kettő százalékkal ment fel.
Eközben az amerikai Képviselőház elfogadott egy törvényt a kriptovaluták szabályozásáról. Egyelőre azonban nem tudni, hogy az elnök – aki már kifejezte az ellenérzését – alá fogja-e írni, vagy megvétózza.
Adjunk el májusban, vagy mégsem?
Adj el májusban és távozz (de ne felejts el visszajönni novemberben) – tartja egy régi mondás. Rosszabb stratégiát nem is választhatnánk az Investing.com szerint, mert a rövid távú reakciókat ugyan általában a félelem hajtja, a hosszú távú részvénypiaci hozamok inkább a társaságok eredményeitől függnek, nem pedig a spekulációtól.
Történelmileg a bikapiacok átlagosan körülbelül 61 hónapig tartottak, a jelenlegi azonban csak a 20. hónapjánál tart, és sok befektető optimista. Az elmúlt évtizedben a május-októberi időszak hozama is pozitív volt. Korrekciók és a választások okozta volatilitás azonban jöhetnek, emiatt a cikk is óvatosságra int.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.