(Fotó: Wikimedia Commons) |
Reggel a japán jegybank váratlan lépése lepte meg a piacokat, a mínuszba csökkentett irányadó kamatot az ázsiai tőzsdék is 2-3 százalékos emelkedéssel köszöntötték. Az idén ez már a második kellemes jegybanki meglepetés a világban, a múltkor Mario Draghi EKB-elnök is verbális intervencióval felérő beszédet tartott. Az olaj, ami sok fejfájást okozott mostanában, ma is drágult, ez is jót tett a hangulatnak.
Az USA-ban a várakozásoktól kissé elmaradó GDP-adatot tettek közzé, és beindult az utóbbi években sokszor működő mechanizmus: a gazdaságból érkező rossz hír jó hír a piacokon, így ugyanis tovább lehet engedékeny a jegybank, alacsony a kamat. Az pedig jó a tőzsdéknek.
Az európai tőzsdék egész nap pluszban jártak, este még bele is húztak, így az EuroStoxx 50 index 2,3 százalékkal ment fel. A brit mutató 2,6, a német 1,6 százalékkal ment fel, a többi általában a kettő között. Az USA tőzsdéi is jól kezdtek, kevéssel hat óra után 1,6 százalékos pluszban voltak a legfontosabb indexek.
Itthon a BUX index egy százalékos emelkedése elmaradt a nyugat-európai átlagtól, egyébként 0,6 százalékos pluszban mozgott délután a mutató, de a zárásban még rátett egy lapáttal. Ez szinte teljesen az OTP-nek köszöhető, amely már reggel átlépte a 6000 forintos határt, és végül 6094 forinton, 2,2 százalékos emelkedéssel zárt. A Mol 0,7 százalékkal ment fel, 13 940-re, de reggel jobban állt, és rövid időre a 14 000 forintot is érintette.
A Richter szerény pluszból délután váratlanul mínuszba zuhant, majd gyorsan magához is tért, végül egyetlen egy forintos mínuszban, 5599 forinton végzett. A Telekom egy forinttal 396 forintra ment fel.
A devizapiacon a dollár erősödött, először persze a jennel szemben, de később az euróval szemben is. A forint viszont remekelt, 311 forint alatt is volt az euró, 2,7 forinttal alacsonyabban a csütörtök estinél.
Záporoznak a gyorsjelentések, az USA-ban az Amazon esett hatalmasat a gyorsjelentése után, jól szerepelt viszont a Microsoft.