Az európai indexek többsége 0,4-0,5 százalékos mínuszban van csütörtökön, és az amerikai határidős mutatók is hasonló mértékben esnek. A francia elnök támogatja a nagyvállalatokra kivetendő új különadót, így a francia index megint kissé alulteljesítő. Az LVMH luxuscikk-gyártó Forma-1-es szerződést köt. Az OpenAI (a ChatGPT készítője) 6,6 milliárd dolláros tőkebevonásról állapodott meg, ami 157 milliárdra értékeli a céget.
Ma svájci és török inflációs adat, valamint spanyol, olasz, francia, német, euróövezeti, brit és amerikai PMI indexek jöttek. A munkanélküli kérelmek száma, a gyári megrendelések állománya és az ISM szolgáltatási index délután esedékes az USA-ban. A Fed részéről pedig Kashkari, Schmid és Bostic tartanak előadásokat – foglalja össze a Bloomberg.
400 után 401
A BUX index is 0,4 százalékkal esik, hasonlóan európai társaihoz, az OTP 0,2, a Mol és a Richter 0,8 százalékkal lett olcsóbb. A Telekom 1,4, az Opus 0,4 százalékot veszített. Szerdán 400,80-ig jutott az euró árfolyama, csütörtökön reggel kisebb korrekció történt 399,50 alá. Késő délelőtt azonban ismét átlépte a 400-at, majd a 401-et is, jelenleg 401,30.
A kőolaj a feszült közel-keleti helyzet miatt magas szinten ingadozik, ma két százalékkal drágul, a Brent 75,40 dollár. Az európai földgáz újabb egy százalékkal megy fel.
Mitől szakadt át a gát a forintnál?
Miért törte át a 400-as ellenállási szintet is az euró/forint? A közel-keleti konfliktus is szerepet játszhat a magyar deviza gyengélkedésében, de az emelkedő trend már több mint egy hete kezdetét vette a grafikonon – írja a K&H Értékpapír. A gyengébb nemzetközi hangulat, illetve a dollár erősödése sem segíti a régiós devizák mozgását, így nem csak a forint az egyetlen gyengülő deviza a régióban.
A lengyel zloty, illetve a cseh korona is gyengülő tendenciát mutatott már a napokban – tették hozzá.
A szerdai rossz hangulat az euró-forint árfolyamra is kihatott, a 400 forint most már támaszt képez az árfolyamban. Ellenállás 403,50 forint környékén látható – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
Az MNB is ludas ebben?
Az elmúlt napokban még a régióval együtt gyengült a forint az euró ellenében, szerdán azonban már a szokásos referenciaként számon tartott zlotyval szemben is historikus mélypontra került a magyar deviza – hívja fel a figyelmet az Erste Befektetési Zrt. Az euróval szemben pedig átlépte a 400-as lélektani határt, amire több mint másfél éve nem volt példa. Az “ellenállhatatlan amerikai deviza” is jelentős ellenszelet képez a hazai fizetőeszköznek.
Ugyanakkor a magyar jegybank múlt heti, megengedőbb kommunikációja is visszaütni látszik a vészterhes, újabb geopolitikai feszültségekkel terhelt időkben.
Szerdán záráskor az MNB újabb jelzést küldött a piacnak, amelynek hatására csütörtök reggel 400 alatt is járt az EURHUF jegyzése – említette meg a brókercég.
Fordulat a kínai részvényeknél?
A hongkongi tőzsdén forgó kínai részvények estek, az elmúlt egy hónap világraszóló ralija után szünetet tart az emelkedés. Ezen papírok indexe 4,9 százalékot esett, ezzel megállt egy 13 napos emelkedő szakasz, amelyet a gazdaság élénkítését célzó intézkedésekkel kapcsolatos optimizmus táplált. A Hang Seng hongkongi index 4,5 százalékkal süllyedt, ami közel két éve a legnagyobb napos esés – írta a Bloomberg.
A kínai szárazföldi részvénypiacok az Aranyhét ünnepségsorozata miatt zárva tartanak.
A japán Topix index több mint egy százalékkal emelkedett, miután az új miniszterelnök, Shigeru Ishiba kijelentette, hogy a gazdaság nem áll készen egy újabb kamatemelésre. A jen pedig több mint egy hónapos mélypontra esett a dollárral szemben.
Ki hitte volna, hogy a közművekre kell fogadni?
Igen nehéz a tőkepiaci szektorok, iparágak teljesítményét előrejelezni, ki hitte volna, hogy 2024 első háromnegyed évében a közszolgáltatók (“utilities”, “UTIL”) lesznek az élen az USA-ban, megelőzve még a technológiai szektort is – írta a Novel Investor. (“Information technology”, INFT.) Bár a különbség kicsi, mindkettő hajszállal 30 százalék felett hozott dollárban.
A kis tőkeértékű részvények, a REIT-ek (ingatlanbefektetési társaságok), a feltörekvő piacok és a nemzetközi részvénypiacok is két számjegyű nyereséget értek el. Az utolsó helyen az energiaszektor végzett, ahogy már sokszor az utóbbi években.
A feltörekvő piacok 17,2 százalékot értek el az év eddigi szakaszában, a szép emelkedéshez főleg Kína, Malajzia, Dél-Afrika és Görögország járult hozzá.
A semmittevés művészete a tőzsdén
A tőzsdében az a nagyszerű, hogy szinte végtelen számú lehetőséget kínál, viszont ezeket folyamatosan keresni kell – írja a VIG Alapkezelő blogja.
Én csak várok, amíg a földön hever a pénz, és csak annyit kell tennem, hogy odamegyek és felveszem. Közben nem csinálok semmit – mondta Jim Rogers, Soros György egykori partnere.
Bármilyen jó befektető is valaki, valószínűleg sokkal több vesztes napja lesz, mint nyertes.
Nagy kockázat, nagy hozam?
Azért lehet a tőzsde hihetetlen gazdagság forrása, mert a hozamok annyira következetlenek. A következetes hozamok az alacsony kockázat termékei, és ha kevés a kockázat, akkor nem valószínű, hogy nagy hozamokat tudunk elérni.
Egy pénzpiaci számla nagyon konzisztens hozamokat produkál, de soha nem fog vele az ember óriásit szakítani. Mert nincs kockázat.
A hatékony és profitábilis kereskedők közös tulajdonsága, hogy képesek türelmesek lenni és hosszú ideig keveset tenni, majd hirtelen és határozottan lépni, amikor eljön az ideje – írta a VIG blogja.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.