Összefoglaló
- A Workiva egy egyelőre kezdetleges iparág nagy nyertese lehet, hatalmas növekedést generálva.
- A Workiva egyedülálló a piacon, mivel jelentésautomatizálásra specializálódott a pénzügyi, számviteli, és megfelelőségi területeken. A Software-as-a-Service (SaaS) üzleti modelljének köszönhetően stabil és ismétlődő bevételi forrással rendelkezik.
- A vállalat konzisztens árbevételnövekedést produkált az elmúlt években, és sikeresen növelte is azt évi 16-22 százalékkal.
- 2020 végére 348 millió dolláros bevételt várnak, ami év/év alapon 16,82 százalékos növekedést fog jelenteni a koronavírus elleni nehézségek dacára is.
Cégprofil
A Workiva Inc. egy globális Software-as-a-Service (SaaS) vállalat, amely felhőalapú jelentési és megfelelőségi platformot kínál. A Workiva lehetővé teszi a kapcsolt adatok felhasználását és a jelentések automatizálását a pénzügyi, számviteli, kockázati és megfelelőségi területeken. A vállalatot 2008-ban alapították, székhelye az iowai Ames-ban található.
Iparági áttekintés
A cégek pénzügyi osztályainak magas fenntartási költségei miatt a folyamatok automatizálását elősegítő szoftverek kimagasló értéket teremtenek a vállalatok számára. Nem csak jelentős mennyiségű munkaórát spórolnak meg, de jelentős mennyiségű adatot is gyűjtenek, melyek hatékony elemzése elősegíti a megalapozottabb vezetői döntéshozatalt és így a hatékonyabb működést. A pontos és időben elkészített jelentések ráadásul nem csak a vezetés számára nyújtanak értéket, hanem a szabályozó hatóságok és a részvényesek számára is. Tekintve hogy minden vállalatnak szabályzott rendszer szerint kell vezetnie pénzügyeit, a potenciális piac a fent bemutatott eszközök iránt hatalmas (jelenleg éves szinten meghaladja a 12 milliárd dollárt), ami csak dinamikusan növekszik tovább.
A vállalati adatok mennyiségének gyors növekedése, ezek hatékony elemzése és riportálása, valamint az üzleti folyamatok automatizálása várhatóan több iparágban is ösztönzi majd a növekedést. A pénzügyi és számviteli osztályok azonban jelenleg meglepően alacsony szinten használják ki az automatizálási lehetőségeket, a munka nagy részét még mindig manuálisan végzik, így az iparág a felfutási periódusának elején jár.
A Deloitte 2019-es iparági riportja szerint a vállalatok 22,4 százaléka rendelkezik magas szinten automatizált pénzügyi és számviteli rendszerrel, és csupán 1,5 százalék alá tehető azon vállalatok aránya, melyek rendszerei teljesen automatizáltak.
A Deloitte egy másik riportja szerint 2025-re a vezető vállalatok eljuthatnak oda, hogy mind a pénzügyi tényadataikat, mind az előrejelzéseiket igény szerint azonnal össze tudják állítani. Más szóval a vállalatok át tudnak majd állni a hagyományos riportálási ciklusokról a valósidejű riportálásra. A szervezeteknek persze továbbra is meg kell felelniük a ciklikus információkra vonatkozó külsős jelentési igényeknek, de a befektetők is gyakoribb teljesítményinformációra vágyhatnak, így erre specializálódott rendszerek segítségével képesek lehetnek folyamatos, aktuális képet kapni a vállalatokról. Ezen folyamat megvalósításában a Workiva kiemelkedő szerepet tölthet be, vezető szereplővé válva egy még gyerekcipőben járó piacon.
Cégelemzés
A Workiva Inc. egy globálisan működő Software-as-a-Service (SaaS) vállalat, amely felhőalapú összekapcsolt és jelentési, megfelelőségi platformot kínál. A Workiva lehetővé teszi a kapcsolt adatok felhasználását és a jelentések automatizálását a pénzügyi, számviteli, kockázati és megfelelőségi területeken.
A Workiva alkalmazásai
A Workiva Wdata megoldása biztosítja, hogy a felhasználók nagy méretű adatbázisokat csatlakozthassanak a Workiva platformhoz. A Wdata különlegessége, hogy összekapcsolja a vállalati erőforrás-tervezés, az irányítási kockázatok és a megfelelőség platformjat, illetve külső rendszerek és felhő-alkalmazások adatait.
A Wdesk egy olyan felhő alapú platform, amely lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy valós időben kezeljék, jelentsék, és elemezzék a fontos adatokat. Továbbá összeköti az adatokat a táblázatokban, a dokumentumokban, az e-mailekben és a prezentációkban megtalálható tartalmakkal, növelve a sebességet és pontosságot. A platformon keresztül lehetőség van pénzügyi és megfelelőségi dokumentumok kezelésére valamint azok benyújtására a hatóságok felé. A Workiva munkáját elismerve, a The American Business Awards a Wdatát az év technikai innovációjának nevezte 2019-ben.
A Workiva 2019-ben integrálta platformjait a BlackLine-nal, amely könyvelési és zárási folyamatokat támogató szoftverek gyártója. Ennek során a könyvelők összekapcsolhatják és továbbíthatják az adatokat a két vállalat között. Emellett a Workiva partneri viszonyra lépett a FloQasttal, egy pénzügyi menedzsment szoftvercéggel. Mindkettő jelentéstételi és megfelelőségi megoldást kínál vállalatoknak, lehetővé téve, hogy pénzügyi és megfelelőségi dokumentumaikat benyújtsák a hatóságok felé.
Fundamentális elemzés
A vállalat konzisztens árbevétel-növekedést produkált az elmúlt években, és sikeresen és gyorsuló ütemben növelte azt évi 16-22 százalékkal. Így 2020 végére 348 millió dolláros bevételt várnak, ami év/év alapon 16,82 százalékos növekedést fog jelenteni a koronavírus elleni nehézségek dacára is. 2021 végére pedig 401 millió dollára is nőhet ez a szám, ami egy 15,23 százalékos növekedésnek felelne meg. Ennek a sikernek a titka főként az üzletmodelben rejlik, nevezetesen az állandó bevételi forrást jelentő Software-as-a-Service (SaaS) struktúrában. Más szóval ha integrálva van a Workiva platformja egy vállalat jelentési rendszerébe, akkor azt rendkívül nehéz és időigényes egy másik rendszerre lecserélni, így az ügyfelek visszatérő és stabil bevétel forrást jelentenek a Workiva számára.
Ügyfélkör
A Workiva ügyfelei köté tartoznak köz- és magánvállalkozások, kormányzati szervek és felsőoktatási intézmények. A vállalatnak összesen több mint 3500 ügyfele van 180 országban. A Fortune 500 cégek kb. 75 százaléka is használja a szolgáltatásait - például a Google, a Delta Air Lines és a TomTom is. 2020 tavaszától már számos európai cég is a Wdesket használja az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) jelentési megbízásainak való megfelelésre.
Fontos megemlíteni, hogy 2020 szeptemberében a Workivának 785 ügyfele volt, melynek éves szerződésértéke meghaladta a 100 000 USD-t, ami 28 százalékkal több, mint a 2019 szeptemberi 611 ügyfélé. Továbbá a vállalatnak 383 olyan ügyfele volt, akinek szerződésértéke meghaladja a 150 000 dollárt, ami 47 százalékkal több, mint 2019 harmadik negyedévében a 261 ügyfelé.
Ebből jól látszik, hogy a Workivának mind méret, típus és földrajzi elhelyezkedés szempontjából is remekül diverzifikált az ügyfélköre. Emellett a Workiva folyamatosan növeli nemzetközi jelenlétét, amit jól mutat, hogy 2019-ben irodákat nyitott Frankfurtban és Párizsban is. Ezen kívül a vállalatnak irodái vannak Amszterdamban, Londonban, az USA és Kanada szerte is.
Versenytárs-elemzés
A Workiva főbb versenytársai az Oracle, a BlackLine és a Floquast. Viszont fontos megemlíteni, hogy semelyik sem tudja teljesen helyettesíteni a Workiva szolgáltatásait. A Gartner kutató és elemző cég szerint a vállalatnak az Oracle-lel 40 százalékos átfedése van a szolgáltatások terén, míg a BlackLine és Floquast szolgáltatásainál csak 20 százalékot ér el ez a szám. Tehát ahogy fentebb is írtuk, az utóbbi két cégre inkább mint remek kiegészítő szolgáltatásokra kell tekinteni, ami akár még több potenciális vásárlót is eredményezhet. (Sorozatunk korábbi részében egyébként a BlackLine-nal alaposabban is foglalkoztunk, a cikket itt olvashatja.)
Az Oracle vállalat számos felhőalapú szolgáltatást kínál, viszont részvényárfolyama nem fog olyan kiemelkedően teljesíteni az elemzők szerint, mint a növekedésorientált Workiva.
A Workiva kiemelkedő pozícióját az is jól mutatja, hogy az elmúlt években több rangos iparági elismerést is bezsebeltek. A Deloitte 2015-ben Technology Fast 500 felmérésében, mely a leggyorsabban növő amerikai tech cégeket rangsorolja, a Workivát az ötvenedik helyre sorolta. A Gartner pedig a 2019-es Magic Quadrant elemzésében a Workivát a Cloud Financial Close Solutions kategóriában vezetőnek titulálta, a harmadik egymást követő évben.
Technikai elemzés
Az elmúlt két hónap már-már mesébe illő emelkedése természetesen rányomta a bélyegét a WK technikai indikátoraira. Láthatjuk, hogy mind az RSI, mind a Stochastic indikátor igen magas szinten van, és az árfolyam a mozgóátlag felett, a felső Bollinger-vonalhoz közel áll. Mindemellett meg kell említeni, hogy a magas szintek ellenére eladási jelet egyik használt indikátorunk sem mutat, így a fent bemutatott erős fundamentumok mellett még a jelenlegi részvényár is kezdvező lehet egy hosszú távú befektető számára.
Szerzők: Geces Balázs (partner), Mórócz Márkó (partner)
A sorozat előző részében az NMI Holdings (NMIH) nevű vállalatot elemezték az MFC szakértői - a cég villámgyors növekedését a koronavírus sem tudta megállítani.
A befektetések kockázattal járnak. Javasoljuk, hogy minden befektetési döntés meghozatala előtt konzultáljon pénzügyi tanácsadójával a lehetséges kockázatokról.
Az MFC Equity rövid bemutatása
Az MFC Equity egy nemzetközi befektetési klub, amely öt különböző helyszínen több mint 100 aktív taggal van jelen. A klub célja, hogy egy olyan platformot teremtsen, ahol a tagok közösen tanulhatnak a pénzügyi piacokról. A kiválasztott tagok – a megszerzett tapasztalataikat kamatoztatva – jelenleg egy ~100 000 USD-s portfoliót kezelnek közösen. A közel öt éve indított részvényportfóliójuk ~21 százalékos annualizált hozamot ért el, míg az S&P500 ~9 százalékos annualizált hozamot nyújtott ugyanazon időszakban. (2020. májusi 31-i adatok szerint.)
Az MFC Equity befektetési stratégiájának célja, hogy növekedésorientált cégek elárazásait fundamentális elemzés segítségével azonosítsa. A befektetési keretrendszerük öt fő területre fókuszál: 1. iparági dinamika, 2. cégek stratégiai pozíciója, 3. fundamentumok, 4. értékeltség, 5. befektetői hangulat.
Habár Magyarországról indult a szervezet, mára a klub olyan brit egyetemeken létesített kirendeltségeket, mint a University of Cambridge, University of St. Andrews és a University College of London. A klubnak két hosszú távú víziója van:
- Tehetséges fiatalok toborzásával a klub egy olyan pénzügyi szakemberképző intézményé szeretne válni, amelyet a pénzügyi közösség is elismer.
- Külsős tőke bevonásával egy hivatalosan bejegyzett alapkezelőcéggé válni.
További részletek a www.mfcequity.com honlapon találhatóak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.