Arra lehetett számítani, hogy a világ pánikba esik a görög patthelyzetre, de nem ez történik. Sokan az euróra esését várták, de mint nemrég kifejtettük: minél nagyobb az euróövezet felbomlásának veszélye, annál inkább a német márka lebeg a befektetők szeme előtt. Az pedig az égbe menne egy ilyen esetben, de akár így, akár úgy, most is az euró harmada a márka, ezért nem tud nagyot esni. Egy esetben esne nagyot: ha most a görögöknek vég nélkül fizetni kezdenének, de ez egyrészt nem valószínű, másrészt akkor óhatatlanul jön a felbomlás és a márka, tehát ugyanott vagyunk.
A tőzsdék is mérsékelt eséssel reagálnak a helyzethez képest: mind Ázsiában, mind Európában 1-2 százalékos mínuszok vannak, ami ilyen helyzetben szinte semmi. Kétségívül régen húzódik a görög rémálom, így a Grexittel is egyre többen számoltak, csökken a meglepetés ereje.
Friss árfolyamok >>> |
Ami teljesen összeomlott, az az olaj. Sokan bíztak az emelkedésben, jól bezsákoltak, de a fundamentumok ellenük dolgoznak: a globális kínálat masszív, a keresletet mérsékli a megújuló energiaforrások térhódítása. Most már a Brent is 60 dollár alatt van, a WTI pedig már csak 54 dollárt ér.
Továbbra is mindenki szabadulna a kínai papíroktól, miután a lufi kidurrant. Az állam azonban, mint oly gyakran, szembe akar szegülni a piaccal, és adminisztratív korlátozásokat léptet életbe, pl. egyes alapoknak megtiltotta az eladást, a shortolásról nem is beszélve. Ez utóbbi mindig visszafelé sül el: ha kiirtják a short pozíciókat, nem lesz később short zárás, ami a legjobb felhajtó erő. Érdekes, hogy ezt újra és újra megteszik a világ kormányai és felügyeletei, nem tanulnak. Bezzeg fölfelé, látván a lufit, nem tiltották meg a tőkeáttételt.
Így végül az először meredeken eső Sanghaj Kompozitot sikerült pluszba tolni, a B-részvények viszont zuhantak tovább, ott nem volt beavatkozás. Javaslat: egyelőre kerüljük a kínai börzét, veszélyes, amikor így beavatkoznak.