A részvényárak esése jó dolog, örülni kell annak, hogy a túlértékeltség végre megszűnik. Az esés tisztító hatású, út a normalitás felé, jó azoknak a befektetőknek, akik készpénzzel rendelkeznek – írja a Start-trading.de nevű, kezdő befektetőknek szóló német blog. A részvényár-esést nem feltétlenül kell negatívan értékelni, akár egy nagy hurrával is lehet fogadni.
Az, hogy az árfolyamesés rossz, azért is helytelen felfogás, mert már régóta köztudott, hogy a piacokon eső árfolyamokra is lehet játszani. (Ennek azért a hazai részvénypiacon vannak bizonyos korlátai.) Így minden befektetőnek megvolt a lehetősége, hogy amint a részvényárakat túl magasnak találja, időben eladjon, vagy akár shortba is átmenjen (eső árfolyamokra spekuláljon). Ha valaki nem akart határidős üzletekkel, certifikátokkal, CFD-kkel és egyéb bonyolult pénzügyi eszközökkel operálni, hogy az esésen nyerjen, az egyszerűen készpénzt is tarthatott, és várhatott a partvonal mellett, amíg az árfolyamok a fair szintre nem estek. A tőzsdén ugyanis az eladáson és a vételen kívül mindig van egy harmadik lehetőség is: semmit sem csinálni.
A részvényáraknak nincsen valós értékük, lehet, hogy ma 50 euróba, holnap 52 euróba, holnapután pedig 48 euróba kerül egy részévny, anélkül, hogy a részvénytársaság szituációjában a legkisebb változás történt volna. Vannak ugyan mutatók, mint a P/E (árfolyam/nyereség hányados), ezek azonban csak segédanyagok, nem kőbe vésett útmutatások a részvény áráról. A részvényárak érthetetlen jelenségeket is tudnak produkálni - például azt, hogy esnek.
Akik eddig nem vágtak bele a részvénybefektetésbe, és készpénzben, kötvényben ülnek, akik az év eddig eltelt részében nem estek áldozatul a kapzsiságnak, azok most nagyon örülhetnek, ugyanis sokkal kedvezőbb árakon juthatnak hozzá a részvényekhez, mint korábban – írja a kisbefektetői blog.