Biztató kezdet után tegnap mínuszban zártak az amerikai tőzsdék, amihez a várnál valamivel magasabb inflációs adat és egy gyengécske brit GDP-szám is hozzájárulhatott. Európából ráadásul érkezett egy sor kiábrándító vagy gyenge gyorsjelentés is, mint a Siemens, a Varta, a Hargreaves Lansdown, a BMW vagy a Merck. Ráadásul a német nagykereskedelmi agrártermék-árindex 61 éve nem látott, 34,7 százalékos éves ugrást produkált.
A középpontban továbbra is főleg az inflációs és kamatemelési félelmek, a recessziós aggodalmak állnak. Ma Európában így még erősödni is látszik a rosszkedv, a német DAX index 2,2, a francia és a brit 2,4 százalékkal szánkázik le. Az amerikai határidős indexek is fél-egy százalékkal esnek tovább.
Itthon a BUX index másfél százalékkal süllyed, a befektetők számára különösen az OTP három százalékos esése lehet fájdalmas. A részvény ezzel március eleje óta először ismét tízezer alá pottyant, pedig sok brókercég még most is 15 ezernél is többre tartja. A Mol és a Richter egy százalékkal gyengült, a Telekom 0,8 százalékkal emelkedik.
Nincs több kamat, szakad a forint
A forint 0,8 százalékkal gyengül, az euró három forinttal drágább, 382,30 az értéke. A forintgyengülést a nemzetközi folyamatokon túl erősítheti, hogy az áprilisban közel 21 éves csúcsra ugró hazai éves infláció ellenére az MNB a mai egyhetes betéti tenderen nem emelt a kamaton.
A lengyel zloty egyébként szintén fél százalékkal gyengébb lett ma. A cseh korona viszont stabil, annak ellenére, hogy ott új jegybankvezetés jön, amely csökkenti a kamatemelések valószínűségét. (De ez már korábban is beépülhetett az árfolyamba.)
A kriptodeviza-piac nagy fontosságú, korszakhatárnak tekinthető fejleményeiről lásd:
Jót jelentett a Telekom
Közzétette első negyedéves gyorsjelentését a Magyar Telekom, az elemzők szerint a vártnál sokkal erősebb számok jöttek.
- Szép növekedést mutatott be a bevételeknél, valamint a profitszámoknál is – írta a KBC Equitas. A mobiladat iránti igény folyamatosan erősödik, az egyéb szegmensek is jól szerepeltek, közben pedig a költségeket is jól kontrollálja a cég. Ez alapján a jövő évi osztalékelvárások is fokozódhatnak a befektetők részéről, ami hosszú távon akár az árfolyamnak is jót tehet.
- Árbevétele éves bázison 8,4 százalékkal 175,9 milliárd forintra emelkedett a negyedév során, mely megelőzte az elemzők által jósolt 6 százalékos bővülést – közölte az Equilor Befektetési Zrt. Összességében pozitív meglepetésekkel tarkított negyedévet zárt. Egyébként ismét aukción keresztül fogja lebonyolítani a sajátrészvény-visszavásárlási programját, amelyre május 17-én kerül sor.
Nesze neked, szankciók!
Németország márciusban, azaz a háború kitörését követő első hónapban jelentősen többet fizetett az Oroszországból származó importért, amelynek értéke a nyugati szankciók ellenére 77,7 százalékkal 4,4 milliárd euróra nőtt. Ennek oka a magasabb nyersanyagárakban keresendő – írta az N-Tv.de.
A legfontosabb importáruk a nyersolaj és a földgáz voltak, ezek értéke 56,5 százalékkal 2,4 milliárd euróra nőtt, annak ellenére is, hogy az importált mennyiség 27,8 százalékkal csökkent. Az Oroszországba irányuló német export viszont 58,7 százalékkal, mintegy egymilliárd euróra mérséklődött.
Nagy kockázati felárral forog a BUX
Miért van 40 ezer pont közelében a BUX, közel a március eleji 38 ezerhez? Magyarországon, de globálisan sem a profitkilátások visszaesése a fő probléma – írja az Erste Befektetési Zrt. A részvénypiacok esését az értékeltség (P/E) visszaesése okozta.
- Az egyik fontos tényező a magyar állampapírhozamok, ezen keresztül a diszkontfaktorok emelkedése. A hazai tíz éves hozamok az év eleji kettő százalékról 7,5 százalékra emelkedtek, megváltozott a befektetési környezet.
- A másik ok a rengeteg bizonytalansági tényező. Az orosz-ukrán háború a három legnagyobb blue-chip részvényre közvetlenül vagy közvetve jelentős hatással van. (Olajembargó, orosz, ukrán bankbezárások, árstop, kamatstop stb.) Így az elemzők nem tudnak számolni, a befektetők is félnek, emiatt megnövelt kockázati felárat alkalmaznak a magyar részvénybefektetésekre során.
A magyar részvénypiac a brókercég szerint olcsó, 6-os P/E (árfolyam/nyereség hányados) alatt forog, ami fele a németnek. Mégsem keresett a magyar részvénypiac.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.