5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A kriptodeviza-piacon durván felgyorsult az esés, de a bitcoin és az ether most csak a jéghegy csúcsa. Az utóbbi egy év egyik legsikeresebb érméje, a terra (LUNA) értékének majdnem száz százalékát elvesztette, és az eset az egész szektort átalakíthatja.

A kriptodeviza-piac hosszú együttmozgás után egyértelműen elvált a részvénypiacoktól, és zuhanó üzemmódba kezdett az utóbbi pár napban. A teljes piaci kapitalizáció 18 százalékkal zuhant 24 óra alatt, 1220 milliárd dollárra, vagyis 268 milliárd dollárnyi érték vált köddé. (Elvileg, legalábbis.)

Az utóbbi egy napban a bitcoin mintegy 12 százalékkal 26 944 dollárra, az ether 20 százalékkal 1837 dollárra esett. Egy hét alatt pedig már mínusz 32, illetve 38 százaléknál tartanak. (Az esés alja egyébként 26 911 és 1825 dollárnál volt – eddig.)

Népszerű kriptodevizák árfolyama 2022-ben. Tradingview.com
Népszerű kriptodevizák árfolyama 2022-ben. Tradingview.com

Altcoin-jégkorszakban vagyunk

Az igazi zuhanás azonban az “altcoinok”, közepes és kisebb piaci összértékű (kapitalizációjú) érmék piacain bontakozott ki. Például (heti szinten):

  • Binance (BNB): –42 százalék
  • Solana (SOL): –57
  • Cardano (ADA): –52
  • Polkadot (DOT): –53
  • Avalanche (AVAX): –62
  • Polygon (MATIC): –53
  • NEAR (NEAR): -58
  • Fantom (FTM): –70

Mínusz 99,8 százalék egy hét alatt

De a kisebbek egy része, például a DeFi-alkalmazások érméi még ennél is rosszabbul jár(hat)tak.

A kutya azonban valójában a terra (LUNA) földjén van elásva, amely napok óta izgalomban tartja a teljes szektort. Az utóbbi egy év egyik legsikeresebb érméje egyetlen nap alatt 97 százalékkal, egy hét alatt pedig 99,8 százalékkal zuhant, vagyis értéke lényegében lenullázódott. Nyolcvan dollár környékéről 13 centre ment le. (Frissítés: már csak nyolc cent.) Ez nyomasztja az egész kriptodeviza-szektort, és komoly rendszerszintű kérdéseket, kockázatokat vet fel.

Friss kriptodeviza-árfolyamokat itt talál

Az instabil stabilérme kálváriája

A hozzá szorosan kapcsolódó UST “stabilérme”, amelynek értéke szorosan egy dollár körül kellene legyen, jelenleg 57 cent. A zuhanást okozó lavinát, önmagát erősítő ördögi kört állítólag az okozta, hogy ebből adott el valaki egy nagyobb, százmillió dolláros nagyságrendű tételt. Ettől azután mások pánikba estek, majd pedig egyre többen és többen. (Az UST-re nagyon magas kamatot fizettek, ezért rengetegen vették korábban alacsony kockázatú megtakarításként is.)

Az UST egy “algoritmikus stabilérme”, aminek a lényege, hogy az árfolyamot nem dollár letétbe helyezésével tartják egy dolláron (mint az USDT, azaz tether és az USDC esetében), hanem egy piaci mechanizmus segítségével. Ha az UST árfolyama túl magas lenne, akkor több UST-t bocsátanak ki, és ezzel lefelé nyomják az árat. Ha az árfolyam túl alacsony, akkor UST-t vesznek – LUNA ellenében –, ezzel felfelé húzva az árat. (Persze ezzel nő a piacon levő LUNA mennyisége.)

Bitcoint öntöttek a piacra

Ez eddig elég jól működött, csak kisebb döccenőkkel (ahogy más algoritmikus stabilérméknél is, mint a klasszikus DAI). De most komolyan felborult az algoritmikus kötés, a kapcsolat (a “peg”). Most sem a terra, sem az UST nem kell senkinek, sőt szabadulnának tőle, így az előbbi teljesen, az utóbbi részben értéktelenné vált.

Kriptodevizák és hazárd. Pixabay.com
Kriptodevizák és hazárd. Pixabay.com

A helyzetet bonyolítja, hogy az UST értékének megőrzése érdekében, plusz biztosítékként a rendszer irányítói (egy koreai programozócsoport és egy kockázatitőke-társaság) az utóbbi időben jelentős mennyiségű, több milliárd dollárnyi (!) bitcoint is felvásároltak. Most ennek eladásával megpróbálták az árfolyamot stabilizálni, de sikertelenül. Így a hirtelen, napok vagy talán órák alatt eladott nagy mennyiségű bitcoin is lefelé nyomta az egész piacot.

Lehman Brothers vagy ukrajnai háború?

Az eset jóval túlmutat az általános kriptopiaci áresésen, amire korábban is volt példa, vagy a Terra protokol valószínűsíthető végzetén. A kritpodeviza-szektor régóta dolgozik azon, hogy meghízható, stabil, a mainstream pénzügyi szektortól független (decentralizált) és jól kezelhető saját fizetőeszköze egyen. Erre az algoritmikus stabilérmék látszottak a legalkalmasabbnak. Ezek az álmok is romba dőlhetnek a Terra kártyavárral együtt.

Az eset jelentősége a kriptodeviza-szektorban hatalmasnak számít, vannak, akik a Lehman Brothers-válsághoz hasonlítják, mások az ukrajnai háború kitöréséhez. A stabilérmék a kriptodevizák kereskedelmének, hitelezési folyamatainak olaját, üzemanyagát jelentik. Az amerikai pénzügyminiszter is szükségesnek tartotta megszólalni az ügyben, neki kiváló ürügy lesz ez a szektor szigorúbb szabályozására. Mindenképpen új korszak kezdődik.

Csalódás volt a Coinbase gyorsjelentés is

A héten egyébként Coinbase gyorsjelentés is érkezett, ez volt az a nagy kriptodeviza-kereskedési platform, amelynek tőzsdére vitele tavaly májusban nagy médiafelhajtás közepette zajlott. De utána a bitcoin is és a cég részvénye is hónapokra visszaesett.

A jelentésben most a várakozásoktól elmaradó bevétel szerepelt, ami csak részben érthető, mert már az év első negyedéve is a lefelé csorgó árfolyamokról és a csökkenő forgalomról szólt a kriptodeviza-piacon.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21000 20640 21050 +0,96% 0 0 10 207 199 780 HUF 2024-11-15 17:11:54
MOL 2642 2632 2672 -1,05% 0 0 920 835 202 HUF 2024-11-15 17:07:30
MTELEKOM 1188 1188 1216 -1,16% 0 0 499 642 242 HUF 2024-11-15 17:05:16
RICHTER 10700 10660 10830 -0,74% 0 0 2 207 302 850 HUF 2024-11-15 17:05:24
OPUS 523 517 526 +0,77% 0 0 102 396 113 HUF 2024-11-15 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú lesz, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:31
Gyengült a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP zárta jól a hetet
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4,8 pontos, 0,01 százalékos emelkedéssel, 77 771,12 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Az MNB kezében a forint kulcsa, Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
Eidenpenz József | 2024. november 15. 12:33
A nagyobb európai tőzsdék indexei tartják magukat, de a kisebbek esnek, és Amerikában is rossz hangulat várható. A BUX-ot az OTP Bank tartja meg, amely már 20 900 forint felett is járt. A forint stabil, kérdés, mi lesz a dollárral és mit lép kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kriptovaluta-piac mérete beérte Franciaország GDP-jét, hozzánk is jön a Revolut kriptotőzsdéje.
Részvény / Deviza / Áru Tovább püfölik a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 07:28
A péntek reggel sem indul jól.
Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG