A múlt hét végén is szinte folyamatosan esett a kriptodeviza-piac, a bitcoin most 33 638 dollár, az ether pedig 2456. Ezzel egy nap alatt 3-4, egy hét alatt mintegy 13 százalékkal estek. Egyben már több mint 50 százalék az értékvesztés a legutóbbi, november 10-i történelmi csúcsok óta. (Ami 69 044,77, illetve 4878,26 dollár volt a Coingecko adatai szerint.) Az “altcoinok”, a további fontosabb kriptodevizák sok esetben alulteljesítik a két vezető kriptót.
Ezzel egyébként a főbb kriptodevizák idei mélypontjuk közelében járnak, de még mindig magasabban a tavaly nyári szinteknél. Valamint még mindig sokszorosát érik annak, mint pár évvel ezelőtt, amint a második ábra mutatja.
Az okok között leggyakrabban a makrogazdasági képet, a kamatemelési sorozatokat és a geopolitikai bizonytalanságot említik, ami csökkenti a kockázatos befektetésekkel kapcsolatos keresletet.
Aggódnak ezért is, azért is
Így a kriptodevizapiac alapvetően az amerikai technológiai szektorral mozog együtt, rendszerint jóval nagyobb mozgásokat produkálva, alulteljesítve azt. De erősek a félelmek a fontosabb országokban, főleg az USA-ban és az EU-ban várható szabályozási változásokkal, esetleges tiltásokkal kapcsolatban is.
Friss kriptodeviza-árfolyamok itt láthatók
Az Alternative.me oldal “kriptoedviza félelem és mohóság indexe” egyébként az “extrém félelem” állapotában van. A hangulati mutató csupán 11-en áll a százas skálán, aminél alacsonyabb szint kevésszer fordul elő az utóbbi egy évben. (Idén januárban kétszer, majd előtte tavaly nyáron többször volt rá példa.) Ez nem garantálja ugyan, hogy közel a fordulat, vagy hogy nem mehet lejjebb a piac, de a történelmi tapasztalatok szerint a hasonló piaci hangulat jó beszállási pont szokott lenni.
Mit fognak legközelebb kirabolni a kriptóvilágban?
A Chainalysis cég Crypto Crime Report tanulmánya szerint a centralizált tőzsdék (CEX-ek) ellen elkövetett hekkelések aránya az ellopott értékben mérve jócskán visszaszorult a DeFi okos szerződések kifosztásának rovására – írja Szabó Dávid, a Decent Investments portfólió-menedzsere.
Egy évtized alatt a sérülékeny kriptotőzsdéket már kirabolták, akik talpon maradtak, azok mostanra talán kiállhatták az idők próbáját. A DeFi, a decentralizált pénzügyi szolgáltatók azonban pusztán másfél éve kerültek a figyelem középpontjába. Az okos szerződéseik biztonságossága a tíz évvel korábbi kriptotőzsdék szintjén lehet.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.