Hétfőn a német tőzsdeindex stagnál, a francia kissé emelkedik, a brit pedig 0,2 százalékkal süllyed. A többi európai tőzsdén is inkább vegyes a kép. Az amerikai határidős indexek egységesen 0,2 százalékos mínuszban vannak. A Mikulás-rali, vagyis az év utolsó pár tőzsdenapján gyakran tapasztalható áremelkedés elmaradt. A befektetők már a következő, jövő évi, leginkább márciusi amerikai kamatcsökkentés lehetőségét latolgatják.
Oroszország egyelőre elutasította Donald Trump béketervét. A karácsony utáni pénteken eléggé csúnyán viselkedtek az amerikai részvényindexek, az S&P 500 1,1, a Nasdaq 1,5, a Dow Jones ipari átlag 0,8 százalékkal esett. Az S&P 500 kicsivel 6000 pont alá is bebukott. Ezzel együtt nem volt túlságosan rossz sem az a hét, sem a december, és kifejezetten jól sikerült az egész év. A német DAX index sincsen túl messze a húszezer pontos bűvös határtól.
Az év utolsó órái
Budapesten a BUX index az év utolsó tőzsdenapján fél százalékkal esik, az OTP másfél, a Richter 0,6 százalékos árcsökkenése közepette. A Mol és a Magyar Telekom 0,2 százalékos emelkedést mutat. A karácsony előtt debütált Granit Bank 0,7 százalékkal megy fel, ami kereken 16 ezer forintos árfolyamot jelent.
Az euró 411,40 forint, hatvan fillérrel van a péntek esti szint felett.
December 31-én, kedden Budapest és sok más európai piac zárva lesz, pár helyen pedig rövidített kereskedést tartanak. Szerdán szintén zárva tartanak a főbb börzék, ahogy a hazai is.
Beerősített a forint, de…
A forint az utolsó napokra “beerősített”, hétfő reggel 410 körül mozgott az euróval szemben az árfolyam. Az elmúlt egy-másfél hónapot nézve ez inkább kedvezőbbnek számít – írja a K&H Értékpapír. Az utóbbi napokban megállt a dollár erősödése, ami segíthet a feltörekvő devizáknak, így a forintnak is. Ugyanakkor az EURHUF még mindig az 50 napos mozgóátlaga felett jár – teszik hozzá.
A jelenlegi technikai kép alapján ennél nagyobb forinterősödés egyelőre nem várható – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A Magyar Telekom volt az év részvénye
Az év magyar tőzsdei sztorija Cser Tamás, a Hold Alapkezelő vezető részvényportfólió-kezelője szerint a Magyar Telekom teljesítménye volt a BUX index tagjai közül. Az osztalékot is figyelembe véve ugyanis majdnem duplázódott az árfolyama.
Tette mindezt azután, hogy 2023-ban már túlesett egy bő duplázáson.
A rali nem valami őrült tőzsdei spekuláció eredménye, hanem a jelentősen javuló fundamentumoké – írja a szakember. Azzal, hogy a 4iG előbb felvásárolta a DIGI-t (amely addig leginkább erősítette az árversenyt), majd a Vodafone-t is, jelentősen konszolidálta a magyar távközlési piacot. Az inflációs környezetben pedig, évtizedes stagnálás után, végre megnyílt az áremelések lehetősége.
FAANG helyett BATMMAAN lesz a sztori?
Pár hete új taggal bővült a nagy technológiai cégek elitcsapata, az egyedi gyártású mesterségesintelligencia-chipeket és hálózati eszközöket fejlesztő Broadcommal. Így született meg a BATMMAAN rövidítés (Broadcom, Apple, Tesla, Microsoft, Meta, Amazon, Alphabet, Nvidia) az eddig emlegetett “Magnificent 7” (Csodálatos Hetes), korábban pedig FAANG-papírok helyett.
Kérdés, hogy meddig lesz aktuális az amerikai technológiai részvények Top kategóriájának megnevezése – írta az Erste Befektetési Zrt. kommentárja. A piaci szereplők egy része ugyanis arra számít, hogy jövőre változhat a helyzet, és bár a mesterséges intelligencia továbbra is az egyik fő hajtóerő lesz a tőzsdéken, a fókusz a hardverekről a szoftveres megoldásokra tolódik át.
Jönnek az Nvidia-lelkű robotok?
Ez főként az Nvidiát érintené negatívan, amely a versenytársak erősödése miatt növekvő kihívásokkal néz szembe.
Ám valószínűleg az Nvidia mérnökei sem csak a babérjaikon üldögélnek, hanem jelenleg is a következő nagy durranáson dolgoznak – teszik hozzá.
Az „emberszabású” robotok fejlesztése is izgalmas területnek tűnik, például a Teslánál. Az Nvidia nem is közvetlenül a robotokat gyártó vállalatokkal versenyezne, hanem inkább a robotokat működtető számítógépeket fejlesztheti ki. A hírek szerint 2025 év első felében piacra dobják a Jetson Thor nevű, humanoid robotok számára készült számítógépet.
Sokan idén kezdtek el kriptózni
A világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance globális felmérése szerint a mai kriptovaluta-tulajdonosok 45 százaléka 2024-ben kezdett el kriptózni. A több mint 27 ezer felhasználó részvételével zajló kutatásban a megkérdezettek zöme úgy vélte, hogy a jövőben a kriptóipar még érettebbé válik és egyre nagyobb jelentőségre fog szert tenni a hagyományos piacokon is.
A válaszadók mintegy harmada minden nap kereskedik kriptóval.
A tömeges belépés magyarázata, hogy az “itt elérhető vagyonelemek nagy mértékben felértékelődtek”, de a decentralizáció, a pénzügyi függetlenség és a tranzakciók gyorsasága is fontos motiváló tényezők voltak a tőzsdecég szerint. Az új csatlakozók mintegy negyede az elmúlt félévben, ötöde pedig az elmúlt egy évben került kapcsolatba a kriptóval.
Minden napra egy bitcoin
Salvador bitcoin-tartaléka elérte a 6000 darabot, ami több mint 560 millió dollárt ér jelenleg. Az átlagos vételár körülbelül 45 ezer dollár (a piaci ár 96 600). Az ország naponta egy bitcoint vásárol, de emellett alkalmanként nagyobb összegű vásárlásokat is végrehajt.
Az ország korábban azzal tűnt fel, hogy a világon elsőként hivatalos fizetőeszközként ismerte el a bitcoint.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.