Vérfürdővel zárt a New York-i tőzsde, az S&P 500-as mutató jelentős zuhanással, 1119,46 pontra csökkent. A 6,66%-os esés minden idők 11. legnagyobb buktája az index történetében. Nem teljesített jobban a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe, mely 634,76 ponttal, azaz 5,55 százalékkal 10.809,85 pontra esett - ez is a 10 legnagyobb valaha volt bukta között van. Szintén hatalmasat zakózott a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója: 174,72 ponttal, 6,90 százalékkal gyengült, és 2357,69 ponton zárt - mindezt úgy, hogy a Wall Street történetének negyedik legnagyobb napi forgalmát bonyolította le hétfőn.
Az általános árfolyam gyengülés alól szinte csak az aranyipari és bányászati papírok mentesültek, nem véletlenül. Történelmi csúcsra erősödött az arany, 1772,38 dolláros unciánkénti árával és tovább erősödött a svájci frank is - újabb történelmi rekordot ért el a hajnali, bizonyára igencsak illikvid kereskedésben. A befektetők kerülik a kockázatokat, az Egyesült államok pénteki leminősítése egyre nagyobb pánikot generál a piacokon, miközben az európai adósságválság sem csitul: most éppen Olaszország fizetőképessége van napirenden.
Semmi jóra nem lehet ma számítani
Az olajárak zuhannak a világgazdasági fellendüléssel és így az olajkereslet alakulásával szemben felmerült befektetői kételyek miatt. Az amerikai határidős jegyzések kilenc hónapja a legmélyebb szintre süllyedtek, a Brent jegyzése 99 dollár alatt is járt, hat havi mélyponton.
Az európai kereskedési nap kezdete előtt mintegy két órával a WTI nyersolaj határidős jegyzése legközelebbi szállításra hordónként 78,44 dollár, 2,87 dollárral, 3,53 százalékkal alacsonyabb a hétfői amerikai zárásnál. A Brent nyersolaj határidős jegyzése 101,58 dollár hordónként, 2,16 dollárral, 2,08 százalékkal alacsonyabb az amerikai zárásnál.
Zuhanórepülésben a keleti tőzsdék, baj lehet a jennel is Komoly veszteséget könyveltek el a tokiói tőzsdén forgó értékpapírok a keddi kereskedés kezdetén, de nem volt jobb a helyzet más térségbeli börzéken sem. A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója a nyitás után negyedórával 3,56 százalékos mínuszban volt, 8773,48 pontra zuhant. A Nikkei március 17-e óta első ízben ereszkedett 9000 pont alá. Az átfogóbb index, a Topix 25,81 pontot veszített értékéből, és 757,05 ponton volt. Az amerikai és európai recessziós félelmek miatt az ausztrál értéktőzsdén is folytatódott a papírok értékvesztése: nyitáskor 3,6 százalékos esést produkált az S&P/ASX200 index. Az új-zélandi tőzsdén 3,1 százalékos volt az esés, míg a szöuli tőzsde Kospi indexe is 3,57 százalékot veszített értékéből a kereskedés kezdetén. A sanghaji tőzsde indexe 2,33 százalékos csökkenést mutatott a kereskedés első perceiben, de ennél is súlyosabb volt a helyzet Hongkongban, ahol a Hang Seng index 6,05 százalékot veszített értékéből nyitás után. A tőzsdei hangulatot befolyásolták az Egyesült Államokból érkező hírek: az amerikai gazdaság hosszú távú adósosztályzatának a rontása, illetve az előző napi, öt százalékot meghaladó értékvesztés a New York-i tőzsdén. A japán befektetőket emellett aggasztja a jen további erősödése a dollárhoz és az euróhoz képest. |
Az arany ára befektetési menedék szerepének köszönhetően rekordot rekordra halmoz. Az arany spot ára kedden reggel hét órakor unciánként 1.753,48 dollár, 36,28 dollárral, 2,11 százalékkal magasabb a hétfői 1717,20 dolláros amerikai zárásnál. Az arany a spot piacon hétfőn hajnalban unciánként 1.772,38 dolláron állította be rekordját.
Az arany határidős jegyzése legközelebbi szállításra unciánként 1.755,70 dollár, 42,50 dollárral, 2,48 százalékkal magasabb a hétfői amerikai zárásnál.
Marad a kamat?
Az amerikai jegybank ma este hozza nyilvánosságra kamatdöntését. A szakértők azzal számolnak, hogy nem változik az alapkamat, és az egynapos kamat célsávja rekord alacsony szinten, 0,0 és 0,25 százalék között marad.
Az amerikai jegybank 12 körzetének július 27-én ismertetett közös jelentésében, az úgynevezett Bézs Könyvben egyebek között az szerepelt, hogy a július közepéig tartó közel másfél hónapban lassult az amerikai gazdaság élénkülése, ugyanakkor számos körzetben mérséklődni kezdett az inflációs nyomás az előző másfél hónaphoz képest.
MTI, Privátbankár