A mai amerikai kamatdöntés jelentősége igen nagy a piac számára, de a legérdekesebb az lesz, hogy végül is hogyan reagálnak rá a tőzsdék. A megelőző reakció tegnap az volt, hogy felhúzták az amerikai indexet az elmúlt hetek legmagasabb értékére. Az S&P 500 megközelítette a 2000 pontot, a nagy augusztusi letörés óta először, és így a grafikonon már nem is egy sáv, hanem sokkal inkább egy háromszög rajzolódik ki.
S&P 500 |
A háromszög egyik oldala az augusztusi zuhanásnak a mélypont és a kb. 2000 pontos szint közti szakasza, másik oldala maga kissé 2000 pont alatti szint, a harmadik oldal pedig a leglényegesebb: a mélypontról 2000 pontig emelkedő vonal. Technikailag egy ilyen formációból gyakran következik kitörés: az ábra alapján a valószínűbb eset felfelé lenne, ebben az esetben az index értéke valószínűleg el is érné a 200 napos mozgóátlagot 2070 pontnál.
A mai esemény azonban olyan jelentős, és hatásai annyira felmérhetetlenek, hogy a jelenlegi technikai képet teljesen felülírhatja. Előfordulhat egy felszabadult reakció, ami az imént vázolt forgatókönyvet követi, de elképzelhető, hogy a felfokozott várakozás után ismét az eladók kerekednek felül, a piac lefordul, és akkor a 2000 pontos szint kőkemény ellenállássá válik.
Hasonlóan fontos szintre érkezett a Nasdaq Composite, ahol nem alakult ki háromszög, viszont az index értéke elérte a korábbi erős támaszt, a 4900 pontot, egyúttal megközelítette a 200 napos mozgóátlagot is. A mai nap iránya tehát itt is kulcsfontosságú a trend szempontjából: most fog eldőlni, hogy véglegesen megtört-e a 6 éve emelkedő trend.
Nasdaq Composite |
Kína közben újra esik, ott nem sok jelentősége van az amerikai kamatdöntésnek. Sanghaj piacai a saját útjukat járják: ott kipukkadt egy óriási lufi, annak még zajlik az eresztése, még ha az állam fékezni is próbálja. Tegnap a Sanghaj Kompozit index felpattant a kerek 3000 pontos szintről, de ma már újra esett. Innentől ez a szint lesz a döntő: ha elesik, zavartalanul folytatódhat a lufi eresztése.
Európa mozdulatlanul várja az estét, a befektetők eltűntek, lehet, hogy mindenkit inkább a menekültkérdés foglalkoztat. A budapesti börzén sem történik értékelhető esemény, kivéve a Synergon tegnap kezdődő zuhanásának mai folytatódását, a papír 63 forinton van 4,5 százalék esés után.
Friss árfolyamok >>> |
A forint tartja az elmúlt napokban elért viszonylag erős szintet 312-nél az euróhoz képest. Az olaj kissé feljebb jött: a Brent immár ismét megközelítette az 50 dollárt, a WTI 47-ig erősödött. Az arany is javult: 1120 dollárig emelkedett.