12p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A BP részvényárfolyama az elmúlt években látványosan alulteljesítette legfőbb versenytársait. Bár egykor az egyik legmeghatározóbb olajipari vállalatnak számított, az elmúlt húsz év nem alakult kedvezően a cég számára. Nemrég a vállalat új vezérigazgatója egy utolsó próbálkozásként radikális stratégiaiváltást jelentett be, amely rövid időre ugyan pozitív hatással volt a részvényárfolyamra, ám ezt hamar felülírta a kereskedelmi háborús feszültségek és a zuhanó olajárak hatása.

A piac most azt találgatja, vajon felvásárlás célpontjává válik-e a legendás olajipari vállalat. Sorozatosan jelennek meg olyan cikkek, amelyek szerint bizalmas információk szivárogtak ki a BP esetleges felvásárlásáról. A legutóbbi ilyen hír a néhány héttel ezelőtti Wall Street Journal cikke volt, amely azt sugallta, hogy a Shell és a BP között már az első körös tárgyalások is megkezdődtek – a Shell pedig kénytelen volt hivatalosan reagálni az értesülésekre.

Dicső múlt

A BP, illetve jogelődje, az Anglo-Persian Oil Company egykor a világ egyik legbefolyásosabb olajvállalata volt. A céget 1909-ben alapították, miután a britek olajat találtak Iránban – ez volt az első jelentős közel-keleti olajlelőhely, amely brit állami támogatással került kitermelésre. Az Anglo-Persian gyorsan emelkedett, és kulcsszerepet játszott a brit birodalom energiabiztonságában, különösen azután, hogy a Királyi Haditengerészet a szénről olajra állt át. A vállalat neve később előbb Anglo-Iranian Oil Company-ra, majd British Petroleumra változott.

A második világháború után a BP a legendás „hét nővér” (Seven Sisters) olajkartell tagja lett, amely a világ olajtartalékainak közel 85 százalékát ellenőrizte. Ez a korszak az OPEC 1973-as megerősödéséig tartott, amikor a közel-keleti olajvállalatok államosításával gyökeresen átrendeződött a globális olajpiac. A BP eközben számos ikonikus szénhidrogénmezőt fedezett fel – ezek közül kiemelkedik az alaszkai Prudhoe Bay, az Egyesült Államok történetének legnagyobb olajlelőhelye.

A hidegháború lezárulta után, a Szovjetunió összeomlását követően a BP volt az első nagy nyugati olajvállalat, amely belépett az orosz piacra. John Browne vezérigazgatósága alatt a cég 50 százalékos részesedést szerzett az ország legnagyobb olajmezőjében, a Szamotlorban. Bár a mező akkorra már jórészt letermelt volt, napi 300 ezer hordós kitermelését a BP technológiai szakértelmével 750 ezer hordóra sikerült növelni. Ezzel párhuzamosan a BP által vezetett konzorcium feltárta a Kaszpi-tenger térségének egyik legjelentősebb olaj- és gázmezőjét Azerbajdzsánban – az ACG- és a Shah Deniz-mezők kulcsszereplővé tették a vállalatot a térségben.

Az elmúlt húsz év nem alakult kedvezően a BP számára
Az elmúlt húsz év nem alakult kedvezően a BP számára
Fotó: Depositphotos

A kilencvenes évek végére a BP vitathatatlanul a világ egyik legnagyobb olajtársaságává vált – gyakorlatilag csak az ExxonMobil tudta vele felvenni a versenyt, miután az Exxon és a Mobil összeolvadt.

A 2000-es évek elején a BP ambiciózus irányváltásba kezdett: a „British Petroleum” nevet hivatalosan is „Beyond Petroleum”-ra változtatta, ezzel jelezve elköteleződését a megújuló energiaforrások felé. Új logót is bevezettek, amely a nap erejét szimbolizálta. A későbbi események azonban nem kedveztek ennek az új irányvonalnak – a történelem nem bizonyult kegyesnek az „olajon túli” vállalati vízióhoz.

Érdekesség, hogy 2004-ben még arról szóltak a piaci pletykák, hogy a BP fontolgatja a Shell felvásárlását. A Shell ugyanis komoly reputációs és pénzügyi válságba került, miután kiderült, hogy jelentősen túlbecsülte a nigériai készleteit – az iparág addigi legnagyobb készlet-elszámolási botrányában. Az ügy hatására a Shell részvényárfolyama közel 20 százalékot zuhant.

John Browne, a BP akkori vezérigazgatója későbbi könyvében arról ír, hogy valóban nagyon közel álltak ahhoz, hogy tető alá hozzák a világ legnagyobb nemzetközi olajipari egyesülését, amely méretében még az ExxonMobilt is megelőzte volna. A BP igazgatótanácsa azonban végül megvétózta az akvizíciót. Nem sokkal az ügylet meghiúsulása után Browne bejelentette visszavonulását, és átadta a stafétát Tony Haywardnak.

Gyülekeznek a szürke felhők

A BP hanyatlása a 2000-es évek végén kezdődött, amikor egyre élesebbé váltak a konfliktusok az orosz érdekeltségein belül, különösen az oligarchákkal és az orosz állammal. Míg a kilencvenes években Oroszország még liberális energiapolitikát folytatott, az évtized végére világossá vált a nyersanyagok feletti állami kontroll visszaállításának szándéka. A TNK-BP vegyesvállalat vezérigazgatójának, Bob Dudley-nak végül el kellett hagynia az országot, és külföldről volt kénytelen irányítani a céget. Ez a konfliktus megmutatta, hogy a BP pozíciói az orosz piacon hosszú távon nem tarthatók fenn.

A második, ennél is súlyosabb csapás 2010-ben érte a vállalatot: a Deepwater Horizon fúrótorony robbanása a Mexikói-öbölben az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb olajkatasztrófájává vált. Az ebből fakadó bírságok, kártérítések és peres költségek összesen meghaladták a 65 milliárd dollárt, jelentősen meggyengítve a BP mérlegét, növelve eladósodottságát, és súlyos károkat okozva a nemzetközi hírnevében. A vezérigazgatót, Tony Haywardot leváltották, helyét Bob Dudley vette át, aki képes volt ideiglenesen stabilizálni a vállalatot.

 

Újabb fordulópontot jelentett Bernard Looney kinevezése, aki ambiciózus zöldstratégiát hirdetett, a legmerészebbet az olajiparban: célja a BP „Beyond Petroleum” víziójának újraélesztése volt. Az energiaátmeneti projektek hozama azonban gyenge volt, és kiderült, hogy a BP-nek sem technológiai, sem működési szempontból nincs versenyelőnye ezen a területen. Eközben a vállalat hagyományos erősségeit – a mélytengeri kitermelést, olajkereskedelmet, integrált ellátási láncát – háttérbe szorította. A megújuló energia piacán viszont nem tudott olyan pozíciót kiépíteni, amely sikeressé tehette volna.

2023 végére, amikor már világossá vált az új stratégiai irány kudarcba fulladása, Looney lemondásra kényszerült. A BP irányítását Murray Auchincloss vette át, aki egyértelművé tette: a vállalat visszatér az olaj- és gázüzletágra, arra a területre, ahol valódi kompetenciái vannak.

Ha a BP teljesítményét a legfőbb versenytárs, az ExxonMobil eredményeivel vetjük össze, a különbség drámai. 1999 végén mindkét vállalat piaci értéke 200 milliárd dollár körül mozgott. Mára az ExxonMobil kapitalizációja elérte az 500 milliárd dollárt, míg a BP-é 80 milliárd körül stagnál. Az ExxonMobil vezetése az elmúlt két évtizedben következetesen pragmatikus és óvatos megközelítést alkalmazott. A cég vezérigazgatója egy interjúban így fogalmazott:

Az ExxonMobil ott tevékenykedik, ahol versenyelőnye van. A megújuló energiatermelés és az energiaátmenet nem ilyen terület. Ezeket bízzuk azokra, akik ebben jobbak nálunk.

Ez a tanulság azóta más energetikai nagyvállalatok számára is stratégiai iránymutatásként szolgál.

Stratégiaváltás az utolsó pillanatban

Murray Auchincloss vezérigazgatói kinevezését követően szinte azonnal visszavágta a BP klímapolitikai célkitűzéseit. Az igazi fordulópont azonban 2025 februárjának végén érkezett el, amikor a vállalat hivatalosan is bemutatta új stratégiáját – erről korábbi cikkünkben részletesen beszámoltunk.

Az új stratégia lényege: a BP teljes egészében visszatér az olaj- és gázüzletághoz, miközben radikálisan csökkenti korábbi zöldátmeneti vállalásait. A vállalat jelentős mértékben visszavágja megújulóenergia-beruházásait, és nagyszabású eszközeladásokat tervez annak érdekében, hogy megerősítse pénzügyi pozícióját és mérlegét.

A fókusz immár a legjövedelmezőbb, gyors megtérülést és magas nyereségességet kínáló olaj- és gázprojektekre helyeződik. A stratégiai cél ambiciózus, de világos: a jelenlegi, nagyjából 80 milliárd dolláros piaci kapitalizációt öt éven belül 200 milliárd dollárra kívánják növelni.

Időközben az aktivista befektető, az Elliott Management is megjelent a cég részvényesei között – mintegy 5 százalékos tulajdonrészt szerzett a BP-ben. Az Elliott nyíltan nyomást gyakorol a vezetésre, hogy még határozottabban térjen vissza a vállalat a hagyományos olaj- és gázipari tevékenységekhez, és növelje a részvényesi értéket.

Gyülekeznek a héják

A BP piaci kapitalizációja drámai mértékben, mintegy 80 milliárd dollárra csökkent – ez a gyenge árfolyam pedig újraélesztette azokat a spekulációkat, miszerint a brit olajóriás a következő években felvásárlási célponttá válhat. A Financial Times értesülései szerint a világ legnagyobb energiavállalatai – köztük a Shell, a Chevron, az ExxonMobil, a TotalEnergies és az Abu Dhabi Nemzeti Olajvállalat (ADNOC) – aktívan vizsgálják a lehetőséget. Emellett a világ legnagyobb olajkereskedő cége, a Vitol is érdeklődhet a BP erős kereskedelmi üzletága iránt.

A Shell számára a BP felvásárlása történelmi jelentőségű és szimbolikus lenne – egyfajta „álomegyesülés”, ahogy korábban John Browne, a BP egykori vezérigazgatója is nyilatkozott. A két brit energetikai óriás egyesítése napi közel 5 millió hordós olaj- és gáztermelést eredményezne, amivel leköröznék az ExxonMobilt. Emellett a világ LNG-piacának negyedét is kontrollálhatnák.

A Shell pénzügyi helyzete erős: több mint 35 milliárd dolláros készpénzállománya és a gázpiaci dominanciára épülő stratégiája erős pozíciókat biztosít. Ugyanakkor politikai és kulturális akadályok is nehezítenék az egyesülést – több tízezer munkahely szűnhetne meg, amit a brit kormány valószínűleg nem nézne jó szemmel. A Shell jelenlegi vezérigazgatója egyelőre visszafogottan nyilatkozott: szerinte rövid távon nagyobb részvényesi értéket jelent a saját részvények visszavásárlása.

 

Az amerikai óriásvállalatok – az ExxonMobil és a Chevron – jelenleg a Hess nevű vállalat megszerzéséért folyó jogi csatára koncentrálnak, mivel a Hess részesedéssel bír a guyanai Stabroek blokkban, ahol az Exxon elővásárlási joggal rendelkezik. Ez a vita jelenleg leköti a figyelmüket, de a BP gázportfóliója, kereskedelmi részlege és LNG-üzletága különösen vonzó lehet számukra.

Az Exxon erős pénzügyi helyzetéből adódóan részvényei felhasználásával akár könnyen finanszírozhatna egy BP-akvizíciót. A Chevron is mozdulhat, különösen akkor, ha alulmaradna a Hess-ügyben – viszont a brit kormány számára politikailag érzékeny lehet, ha egy amerikai olajóriás kebelezné be a történelmi brit energiacéget.

Az Abu Dhabi állami olajvállalata, az ADNOC történelmi kapcsolatot ápol a BP-vel – már 1958-ban volt közös projektjük, jelenleg pedig Egyiptomban és az Emírségekben is van közös érdekeltségük. Az ADNOC az elmúlt években agresszíven terjeszkedett világszerte, és portfóliójába jól illeszkedne a BP integrált ellátási lánca.

Egy teljes körű felvásárlás ugyanakkor politikai akadályokba ütközhet – különösen azok után, hogy a brit kormány nemrég blokkolta az emirátusi hátterű Telegraph-csoport felvásárlását. A geopolitikai érzékenység tehát valószínűleg a BP esetében is felmerülne.

A francia TotalEnergies vezérigazgatója, Patrick Pouyanné ismerten merész akvizíciók híve. A BP LNG-portfóliója stratégiailag fontos célpont lehet, amely segíthetne felzárkózni a Shellhez ezen a kulcspiacon. Ugyanakkor több elemző szerint a BP portfóliójának egy része – például az amerikai palaolaj, finomítók vagy offshore szélprojektek – nem illeszkedik a Total hosszú távú stratégiájába, amely fókuszáltabb portfólióépítésre törekszik.

A világ legnagyobb független olajkereskedője, a Vitol elsősorban a BP kiválóan működő kereskedelmi üzletága – különösen a földgáz és LNG területén – iránt érdeklődhet. Egy teljes vállalatfelvásárlás helyett azonban sokkal valószínűbb egy eszközalapú akvizíció, célzott üzletági kivásárlásokkal.

A legújabb pletykákra már kénytelen volt reagálni a Shell

Néhány hete a Wall Street Journal információi szerint a Shell és a BP között informális tárgyalások zajlottak egy lehetséges felvásárlásról. A hírre reagálva a Shell hivatalos közleményt adott ki, amelyben tagadta, hogy jelenleg folynának hivatalos tárgyalások, és kijelentette: a következő hat hónapban nem tervez ajánlatot tenni a BP-re – kivéve, ha egy harmadik fél agresszív felvásárlást indítana, ha a BP igazgatósága hivatalosan megkéri a Shellt ajánlattételre, vagy ha jelentősen megváltoznának a piaci körülmények. Technikai kivétel az is, ha a Shell a BP 30%-át felvásárolja anélkül, hogy kötelező ajánlatot kellene tennie a fennmaradó 70 százalékra.

Összességében a két toronymagas esélyes a felvásárlásra a Shell és az ExxonMobil. A Shell így létrehozhatna egy a két nagy amerikai vállalattal egyenrangú európai olajcéget, amelyről még régebben John Browne egykori vezérigazgató is álmodozott. Az Exxon-nak pedig viszonylag olcsó lenne a felvásárlás a magas értékeltsége miatt. Amúgy igen valószínű, hogy mindkét vállalat a saját részvényeivel fizet siker esetén. A nagy kérdés, hogy milyen értékeltség mellett sikerül megállapodni, az határozná meg, hogy egy BP részvény tulajdonos mennyi Shell vagy ExxonMobil részvényt kapna a BP részvényeiért cserébe.

A cikk a concordeblog.hu-n jelent meg.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27720 27600 27950 -0,75% 0 0 6 783 657 490 HUF 2025-07-14 17:05:22
MOL 3014 2996 3038 -0,53% 0 0 1 674 618 998 HUF 2025-07-14 17:08:15
MTELEKOM 1790 1772 1790 +0,45% 0 0 385 570 838 HUF 2025-07-14 17:05:59
RICHTER 10150 10140 10250 -0,49% 0 0 692 084 240 HUF 2025-07-14 17:05:03
OPUS 597 592 598 -0,33% 0 0 78 453 491 HUF 2025-07-14 17:08:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Átlépett egy határt a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 18:38
Ismét 400 forint felett az euróárfolyam.
Részvény / Deviza / Áru Trump bejelentését Budapesten is megszenvedték
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 466,57 pontos, 0,47 százalékos csökkenéssel, 99 454,88 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Nem jöttek biztató számok Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 16:02
Csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Nem jöttek jó hírek a BUX-ról
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 14:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,76 pontos nyitás után csökkent hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Fájhat a szerbek feje – Trumphoz fordultak
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 13:42
A szerb olajcég orosz többségi tulajdonú.
Részvény / Deviza / Áru Budapest, London, Párizs – tőzsdei hírek röviden
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:59
A BUX emelkedéssel nyitott.
Részvény / Deviza / Áru 120 ezer dollár fölött a bitcoin
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:12
Történelmi csúcs.
Részvény / Deviza / Áru A forint ma is dacol a túlerővel
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 07:17
Vegyesen alakult a forint árfolyama reggel.
Részvény / Deviza / Áru Már nagyon a hétvégét érezte a forint – ennyire jutott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:45
A magyar devizát elhagyta ereje a pénteki kereskedésben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Hírek nélkül a Magyar Telekom tudott a legtöbbet erősödni
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 76,36 pontos, 0,08 százalékos csökkenéssel, 99 921,45 ponton zárt pénteken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG