A múlt héten, főleg pénteken elég nagyot estek a részvényindexek, de ez a hét legalább már felemásan indul. Európában a német DAX 0,2 százalékkal emelkedni tud, és az amerikai határidős indexek is 0,2-0,4 százalékos pluszban vannak. Viszont 0,2-0,3 százalékkal süllyed a francia és a brit mutató. Az is biztató jel lehet, hogy a technológiai szektor erős, a múlt héten az S&P 500 index fő szektorai közül egyedüliként tudott pluszt felmutatni.
Itthon a BUX index is beleillik az általános képbe, pár ponttal esik, ami százalékban jelentéktelen. Az OTP stagnál 16 380 forinton, a Mol 0,8 százalékkal felfelé, a Richter 0,9-el lefelé tart. Az Opus 0,4 százalékkal esik, a Telekom fél százalékkal emelkedik.
A forint is nagyot gyengült a múlt héten, most erősödni látszik, hetven fillérrel olcsóbb lett az euró, 354,90 körül jár. Ebben holnap bőven lehet változás, jöhet csapkodás, mert az MNB monetáris tanácsa kamatdöntő ülést tart. Az általános várakozás az, hogy emelik majd mind az alapkamatot, mind az egy hetes, eddig irányadó kamatként működő betéti kamatot.
Meglepetést okozhat, ha eltérnek ettől, de a kommentárokra is figyelnek majd, a folytatás kérdéses.
Megint Kína miatt esik a bitcoin?
Az árupiacokon is vegyes a kép, az arany, az ezüst vagy a palládium emelkedik, kisebb mértékben az olaj is. A réz viszont ismét süllyed, pedig már közel 15 százalékkal van korábbi csúcsa alatt. A bitcoin újabb hét százalékos mínuszban van, 32 700 dolláron, amit a Reuters a kínai hatóságok szigorúságával magyaráz a bányászokkal szemben.
A boszorkányok péntekje a hibás?
A gyenge részvény-, áru-, sőt kriptodeviza-piaci viselkedés fő magyarázata a Fed múlt heti kommentárja lehet, amelyből az következik, hogy a vártnál korábban jöhet kamatemelés az USA-ban. A pénteki erősebb esés egyik kézenfekvő magyarázata pedig a “quadruple witching”, a négy fontos opciós termékcsoport lejárata, ami a múltban nemegyszer turbulenciákat okozott. Igaz, olyan is sokszor volt, hogy nem.
A nyaralók nem kérnek részvényt
Az Erste Befektetési Zrt. részben inkább a nyaralásokkal magyarázza az esést:
Pénteken a négyes lejárat betett a piacoknak. Na meg az is, hogy itt a nyár, és a fejlett világban a járványhelyzet elég jó ahhoz, hogy a befektetők is a nyaraláson gondolkodjanak. Ez általában csökkenő érdeklődést von maga után. Pláne ha elég sokat mentek a részvények, és jó profittal lehet kiszállni, ráadásul az infláció körüli aggodalmak is ott vannak a levegőben.
A Fed rátett még egy lapáttal
Nem tett jót a részvénypiacoknak pénteken James Bullard kommentárja. A St. Louis-i Fed elnöke szerint akár 2022-ben is jöhet már kamatemelés – írta a KBC Equitas.
Az előző hét közepén még a 2023 elejéről szóló hírek okoztak piaci turbulenciákat, így ezek a bejelentések sem pozitívak a részvények szempontjából. A hírekre a dollár is erősödést mutatott, 1,19 alá süllyedt az EURUSD árfolyama. Kedden Jerome Powell kongresszusi meghallgatására is érdemes figyelni.
Az Eurózónából és az Egyesült Államokból is érkeznek a héten beszerzési menedzsderindexek (PMI), csütörtökön pedig a német IFO indexek jönnek.
Optimistább a hazai lakosság, nem úgy a vállalkozók
Hatalmas javulások után júniusban már ott tart az optimizmus, ahol tavaly év elején tartott – mutatja ki a GKI konjunktúraindexe. A fogyasztói bizalmi index az előző havi mínusz 18,3 pontról mínusz 14,5 pontra emelkedett, míg az üzleti a plusz 2,9 pontról 2,1 pontra csökkent – írtuk ma délelőtt.
Eladja érdekeltségét a Richter
A Richter eladja a moldáviai nagy- és kiskereskedelmi üzletrészét.
Többoldalú megállapodást kötött, mely alapján nagykereskedelmi tevékenységet lebonyolító üzleti érdekeltségét a Grin-Farm S.R.L. („Grin-Farm”) részére, kiskereskedelmi tevékenységet végző üzletrészét pedig a Birivofarm S.R.L. részére értékesíti a Moldáv Köztársaságban. A Richter a tranzakció zárásakor fizetendő vételár mintegy 62 százalékára jogosult.
A tőzsdei cég szerint a tranzakció illik üzleti stratégájába, amely során főleg a gyógyszergyártásra összpontosít.
Ajánlat a CIG Pannóniára
Benyújtották a Magyar Nemzeti Bankhoz felügyeleti jóváhagyásra a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. kötelező nyilvános vételi ajánlatát a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. Részvényeire – közölte a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. Ám csak 327 forintot adnának a papírért, ami jelenleg 330 forinton forog. (Erről itt írtunk bővebben.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.