Szerény pluszban vannak ma az európai tőzsdék, a német mutató 0,1, a francia 0,3, a holland 0,2 százalékkal megy fel, miközben a londoni stagnál. Amerikában nagyobb emelkedéssel is nyithatnak a tőzsdék, legalábbis erre utal, hogy az ottani határidős indexek egy százalék körüli pluszban járnak.
Itthon a BUX index is egészen minimális pluszban van, miközben az OTP 0,7 százalékkal megy fel, a Richter stagnál. A Mol fél százalékkal, a Telekom több mint egy százalékkal esik. A forint kissé gyengül, 40 fillérrel van feljebb az euró a péntek estinél, így 357,70 forint. A dollár is gyengül kissé, az euró/dollár 1,1860. Szerény pluszban járnak a nemesfémek és szerény mínuszban a kőolaj. Már a Brent típusú olaj is tartósabban 40 dollár alá süllyedt.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Oltóanyag-optimizmus
Az ígéretes tőzsdei hangulat egyik oka valószínűleg az oltóanyagokkal kapcsolatos optimizmusban keresendő. Az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca Plc újraindította az Egyesült Királyságban kísérleti a Covid-19 vakcinájának vizsgálatát. (A múlt héten ideiglenesen leállították egy megbetegedett résztvevő kivizsgálása miatt.) A cég nyilatkozatai nem közöltek semmit az Egyesült Királyságon kívüli tesztek állapotáról. Az oxfordi oltóanyagot vizsgálják az Egyesült Államokban, Brazíliában, Dél-Afrikában és Indiában is.
A Pfizer Inc. vezérigazgatója, Albert Bourla szerint valószínűsíthető, hogy az Egyesült Államok az év vége előtt Covid-19 vakcinát hoz forgalomba nyilvánosan. A vállalata felkészült erre a forgatókönyvre – írta a Bloomberg.com. (Az oxfordi oltóanyagról lásd délelőtti cikkünket is.) Eközben, amint reggel írtuk, még soha nem találtak ennyi új fertőzöttet globálisan egy nap alatt, mint most. A magyar esetszám pedig a második legrosszabb, amit mértek.
Oracle-TikTok frigy jön
Az Oracle legyőzte a Microsoftot – írja a nemzetközi sajtó, mert a TikTok tulajdonosa, a Bytedance ezt a céget választotta amerikai üzletágának működtetésére. A Donald Trump amerikai elnök betiltással való fenyegetőzése árnyékában született üzlet határideje szeptember 15. A Microsoft a hétvégén bejelentette, hogy ajánlatát visszautasították (a szoftveróriás a Walmart áruházlánccal társult volna.)
Egyelőre nem világos, hogy az Oracle-TikTok üzlet csak az amerikai üzletágra vonatkozik-e, és hogyan fogják azt leválasztani a TikTok többi részétől. Az alkalmazás az egész világon népszerű. A Bytedance egy hasonló applikációt működtet Douyin néven, csak a kínai piac számára. Az sem világos, hogy a kínai hatóságok állásukat adják-e az üzletre. Korábban Pekingben nyomatékosan kijelentették, hogy nélkülük nem lehet szó tranzakcióról.
Felvásárolják a Metrót, gigafúzió a chipgyártásban
Az Nvidia Corp. beleegyezett abba, hogy 40 milliárd dollárért megvásárolja a SoftBank Group chiprészlegét, az Arm Ltd.-t. Ez lehet a félvezetőipar eddigi legnagyobb üzlete – írta a Bloomberg.com. Szintén a hétvégén a Gilead Sciences megállapodott arról, hogy megvásárolja az Immunomedics Inc.-et, mintegy 21 milliárd dollárért. A célpont főleg rákterápiával foglalkozik.
Európában a Metro AG kiskereskedő papírja szárnyal, mivel legnagyobb részvényese, Daniel Kretinsky cseh milliárdos cége, az EP Global Commerce felvásárlási ajánlatot tesz a még nem birtokolt Metro-papírokra. A cél, hogy részesedését 30 százalék fölé emelje. A kínai Alibaba pedig hárommilliárd dollárt szándékozik a Grab Holdings nevű ázsiai taxi– és autómegosztó (“ridesharing”) vállalkozásba fektetni.
Több magyar fertőzött Frankfurtban, mint horvát
Készült egy statisztika frankfurti repülőtéren, ami azt mutatja, hogy az egyes országokból beutazó személyek között hány százalék volt a koronavírus-fertőzöttek aránya – írta az N-Tv.de.
A felmérés július 15-e és szeptember 8-a között készült. Több mint 104 ezer utast vettek bele, akiknek a 0,85 százaléka volt pozitív. A legtöbb pozitív esetet a koszovóból érkezettek között találták, 6,38 százalékot. Utána jött Málta (4,71 százalékkal), Bosznia-Hercegovina (3,17), Magyarország (2,57), Horvátország (2,31) és Albánia (2,14). Érdekes módon Spanyolország csak 0,30, az USA 0,28 és Nagy-Britannia 0,21 százalékos fertőzöttséget mutatott.
Olcsó BUX, drága DAX?
Az említett gigafúziók dobjk fel a tőzsdéken a hangulatot az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárja szerint.
A számos bejelentett tranzakció (Oracle-TikTok; Gilead-Immunomedics; Nvidia-Arm Holdings) alapján úgy tűnik, hogy a technológiai szektorban is visszatért a vásárlási kedv, és ez az egész piacra kihatással van. Így a határidős indexek hatalmasat ugrottak tegnap este az USA-ban. A technológiai szektor az elmúlt egy hét során egyébként eléggé szétadottá vált, így jogos, hogy jöjjön egy kis emelkedés. Mindeközben a DAX index egyre közelebb kúszik a történelmi maximumához, pedig a jövő évi P/E értéke is messze meghaladja a sokéves átlagot. Ugyanakkor a BUX index a sokéves átlagos értékeltség alatt forog.
Rengeteg makroadat érkezik
Az USA-ban pénteken tették közzé az augusztusi inflációs adatokat, melyek a várnál kicsivel magasabban alakultak.
Ma reggel idehaza jelent meg a GKI fogyasztói bizalmi indexe, amely némi romlást mutat szeptemberben, a múlt havi mínusz 29,6 pontról mínusz 31,1 pontra süllyedt – írta a KBC Equitas. Április óta már javulást mutatott az index, most azonban ez a trend megszakadt. Holnap a ZEW hangulatindex eurózónás és német adata lesz érdekes, valamint az augusztusi amerikai ipari termelési adatok. Szerdán külkereskedelmi adatok érkeznek Japánból és az Eurózónából is, emellett pedig az amerikai kiskereskedelmi adatokat is közzéteszik. Ezen a napon a Fed kamatdöntő ülése és gazdasági előrejelzése is érkezik. Csütörtökön eurózónás inflációs adatok érkeznek, valamint a szokásos amerikai heti munkanélküliségi kérelmek.