Rekordszámú, mintegy 308 ezer új koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak az elmúlt 24 órában világszerte – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Új rekord a fertőzésekben
Ekkora növekedésre még nem volt példa a járvány kitörése óta. Az eddigi rekordot egy héttel ezelőtt jegyezték fel, a mostani szám ezerrel haladja meg az akkorit.
A legnagyobb emelkedést Indiában (94 ezer új fertőzött), az Egyesült Államokban (45,5 ezer új fertőzött), Brazíliában (44 ezer új fertőzött) és Spanyolországban (12 ezer új fertőzött) mérték.
A Johns Hopkins Egyetem adatbázisa szerint
a regisztrált koronavírusos esetek teljes száma globálisan átlépte a 29 milliót. Ennek mintegy felét az amerikai kontinensen jegyezték fel.
A vírussal összefüggésben elhunytak száma egy nap alatt 5500-zal 917 ezerre nőtt. Az Egyesült Államokban és Indiában több mint ezren, Brazíliában 874-en hunytak el 24 óra alatt. Spanyolországban a legutolsó, pénteki adatok szerint 48-an vesztették életüket egy napon belül.
Globálisan eddig az Egyesült Államokban (194 ezren), Brazíliában (132 ezren), Indiában (80 ezren) és Mexikóban (71 ezren) haltak meg a legtöbben.
Európai helyzet
Európán belül az Egyesült Királyságban mintegy 42 ezren, Olaszországban 35,5 ezren, Franciaországban 31 ezren, Spanyolországban csaknem 30 ezren hunytak el.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 5846 áldozatot jegyeztek fel. Itt a pozitív tesztek aránya rekordalacsony szintre süllyedt. (Háttéranyagunk: a svédeknél nem volt karantén, mégis visszaszorult a vírus.)
Az elmúlt hónapokban számos európai országban is jelentősen növekedni kezdett az új, regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma, az új halálesetek száma ugyanakkor általában a korábbi, relatív alacsony értéken maradt.
(Háttéranyagunk: a halálozásokat tekintve nincs második hullám.)
Szakértők szerint – legalábbis Európában – a regisztrált fertőzöttek számának növekedése egyrészt a tesztszám növekedésének, másrészt a kisebb járványkitöréseknek, valamint a nyaralásból visszatérők okozta fertőzéseknek és egyéb okoknak köszönhető.
Az új elhunytak számának relatív alacsony szintjét Európában pedig azzal is magyarázzák, hogy a diagnosztizált fertőzöttek között egyre több a középkorú és fiatal, akik relatív könnyen átvészelik a betegséget; a vírus új mutációi pedig enyhébbek lehetnek az eredetinél.
Szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy
a koronavírus-fertőzöttek valós száma sokszorosa lehet a diagnosztizált fertőzöttek számának.
A vírushordozók egy részének ugyanis csak enyhe tünetei vannak, vagy nincsenek is tünetei.