A koronavírus-járvány ellen bevezetett korlátozó intézkedések további lazítását követeli Németországban a helyi betegbiztosító pénztárak orvosait tömörítő szövetség (Kassenärztliche Bundesvereinigung, KBV).
Bőven van hely a kórházakban
Az érdekvédelmi szerv kérését azzal indokolja, hogy jelenleg nincsenek robbanásszerűen növekedő járványgócok, az intenzív osztályokon jelentős szabad kapacitások találhatók, az ott ápolt betegek, valamint a napi elhunytak száma pedig továbbra is alacsony szinten van.
Ki lehet kapcsolni a pánik üzemmódot. (...) A számok alkalmat adnak arra, hogy átgondoljuk a koronavírus-ellenes intézkedéseket anélkül, hogy könnyelművé válnánk
-mondta Andreas Gassen, a KBV elnöke a Business Insidernek a Die Welt beszámolója szerint.
Hozzátette: nem érti például, miért ne lehetne egy 60 ezer fős stadionban 5-8 ezer fős rendezvényeket tartani. Eközben persze figyelni kell arra, hogy minimalizálják a fertőzésveszélyt, és kerüljék a túl közeli kontaktusokat.
A német Robert Koch országos közegészségügyi intézet adatai szerint
a reprodukciós ráta - ez azt mutatja meg, hogy egy fertőzött hány embernek adja át a vírust átlagosan - tegnap 0,9 volt Németországban. Ha ez a mutató egynél kisebb, akkor a vírus terjedése lassul.
Sok fertőzött, relatív kevés halott
Az elmúlt hónapokban – számos más uniós államhoz hasonlóan – Németországban is jelentősen növekedni kezdett az új, regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma (eddig összesen 258 ezer vírushordozót diagnosztizáltak).
Az intenzívosztályon ápoltak és az új halálesetek száma ugyanakkor nem követte ezt az emelkedést, hanem a korábbi, relatív alacsony értéken maradt:
Német szakértők szerint a regisztrált fertőzöttek számának növekedése egyrészt a tesztszám növekedésének, másrészt a kisebb járványkitöréseknek, valamint a nyaralásból visszatérők okozta fertőzéseknek és egyéb okoknak köszönhető.
Az elhunytak számának továbbra is alacsony szintjét pedig azzal is magyarázzák, hogy a diagnosztizált fertőzöttek között egyre több a középkorú és fiatal, akik relatív könnyen átvészelik a betegséget; a vírus új mutációi pedig enyhébbek lehetnek az eredetinél. (Háttéranyagunk: a halálozásokat tekintve nincs második hullám.)
Németország a többi nagy európai országhoz képest eddig jól átvészelte a járványt.
Összesen 9345-en vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben, miközben az Egyesült Királyságban mintegy 42 ezren, Olaszországban 35,5 ezren, Franciaországban 31 ezren, Spanyolországban 29,5 ezren hunytak el.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 5843 áldozatot jegyeztek fel. Itt a pozitív tesztek aránya múlt héten rekordalacsony szintre süllyedt. (Háttéranyagunk: a svédeknél nem volt karantén, mégis visszaszorult a vírus.)
Globálisan eddig az Egyesült Államokban vesztették a legtöbben életüket (192 ezren). Világszerte több mint 28 millió fertőzöttről tudnak. Közülük mintegy 910 ezren hunytak el, 19 millióan ugyanakkor meggyógyultak.