Becslések szerint a hivatalos értéknél kilencszer több ember fertőződött meg koronavírussal az Egyesült Államokban a járvány kezdeti időszakában.
Nagyságrendi különbség
A Nature Communications szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint, amelyet a Die Welt idézett,
január közepe és április között már mintegy 6,5 millió fertőzött volt az országban, miközben hivatalosan mindössze 721 ezer esetet diagnosztizáltak.
A kutatás készítői - Jade Benjamin-Chung, Sean Wu és csapata a kaliforniai Berkeley Egyetemről - vélik, hogy a különbség részben a tesztek alacsony számára vezethető vissza. A járvány kezdetén az amerikai kórházakban csak a komoly tüneteket mutató betegeket tesztelték, miközben számos fertőzöttnek csupán enyhe tünetei vannak, vagy egyáltalán nincsenek tünetei (ezért nem is kerül kórházba). Ráadásul nem minden teszt adott pontos eredményt.
Korábban a CDC egészségügyi hatóság szakemberei is arról beszéltek, hogy minden diagnosztizáltra további 10 nem diagnosztizált fertőzött jut.
Hasonló következtetésre jutottak korábban más országokban végzett tanulmányok is, amelyek szerint
a differencia a regisztrált és a valós érték között 5-, 10- vagy akár 20-szoros lehet. Ezért érdemes óvatosan kezelni a fertőzésszámokra vonatkozó adatokat.
Globális helyzet
Világszerte eddig az Egyesült Államokban vesztették a legtöbben életüket a koronavírussal összefüggésben (191 ezren), és itt van a legtöbb diagnosztizált fertőzött (több mint 6 millió).
Az elmúlt hetekben, hónapokban számos országban jelentősen növekedett a fertőzöttek hivatalos száma, az elhunytak száma azonban továbbra is relatív alacsonyan maradt. (Háttéranyagunk: a halálozásokat tekintve nincs második hullám.)
Ami Európát illeti, Nagy-Britanniában csaknem 42 ezren, Olaszországban 35,5 ezren, Franciaországban csaknem 31 ezren, Spanyolországban 29,5 ezren, Németországban több mint 9300-an hunytak el.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 5842 áldozatot jegyeztek fel. Itt a pozitív tesztek aránya múlt héten rekordalacsony szintre süllyedt. (Háttéranyagunk: A svédeknél nem volt karantén, mégis visszaszorult a vírus.)
Globálisan eddig csaknem 28 millió fertőzöttről tudnak. A halálos áldozatok száma átlépte a 900 ezret, csaknem 19 millióan ugyanakkor meggyógyultak.