(Fotó: Eidenpenz József) |
A brit népszavazás péntek hajnalban közzétett eredménye után második napja zuhannak a részvénytőzsdék szinte az egész világon. Az FTSE 100 brit index ma újabb 2,6 százalékkal esett, 6000 pont alá, bár érdemes ehhez hozzátenni két dolgot. Az egyik, hogy februárban volt ennél jóval alacsonyabb is, 5500 pont körül. A másik, hogy újabb 2,6 százalékkal esett a font az euróhoz és 3,5 százalékkal a dollárhoz képest, tehát euróban vagy dollárban számolva a brit részvények sokkal jobban veszítettek értékükből, ahogy egyébként pénteken is.
Az európai Stoxx 600 index négy, a német és francia indexek mintegy három százalékkal süllyedtek, az áresés a részvénypiacokon általánosnak volt tekinthető. A legjobban a bankokat és a turizmussal kapcsolatos részvényeket adták, ezek átlagosan nyolc százalékkal estek a Stoxx 600 ágazati indexcsalád szerint.
A Budapesti Értéktőzsde indexe csak 1,3 százalékkal süllyedt, jóval kevesebbet az európai átlagnál. Az élen azonban itt is az OTP állt, 2,3 százalékkal 6180 forintra esett az árfolyama. A Mol csak 1,1 százalékot esett kereken 16 ezer forintra, a Richter 0,6 százalékkal 5300-ra, a Magyar Telekom pedig három forinttal 436-ra.
A forint valamelyest tovább gyengült, a nap nagy részében 318 forint felett járt az euró ára, a reggeli nyitáskor volt a legolcsóbb, 317,0 forint. Az esti 318,40 forintos árfolyam mintegy hetven fillérrel magasabb a péntek estinél. Az Alapblog szerint kritikus szintre ért a forint.
A font gyengülésén túl ismét erősödött az amerikai dollár és a japán jen, mint menetékeszközök, és kissé tovább drágult az arany is, 1321,50 dollárra. Az ezüst viszont kissé olcsóbb lett, és ismét esett a kőolaj ára 2,5 százalékkal. A Brent 47,70, a WTI 46,30 dollár körül járt este.
Elesett a német DAX index 9500 pontos támaszszintje, ez pedig további csökkenést vetít előre – írta az Erste Befektetési Zrt. hírlevele. A többi brókercég is inkább óvatosságot ajánl, nem nagyon biztatják még vásárlásra a befektetőket.