Mintaiparág volt
Annak idején, mikor a második ipari forradalom zajlott, az egyik legnagyobb felfedezés volt a könnyű fém, melynek ugyan energiaigényes az előállítása, de lehetővé vált általa a könnyű üdítős-, és sörösdobozoktól a repülőgépekig számtalan termék gyártása. Most viszont, sok más árupiaci termékkel együtt úgy bezuhant az alumínium ára, hogy az amerikai termelés már egyre kevésbé tartható fenn. Idén harmadával csökken az amerikai alumíniumgyártás, és ha lenn maradnak az árak, jövőre teljesen meg is szűnhet.
Már fel sem tűnik
Ez kellemetlen az iparág dolgozóinak, de világszinten fel sem tűnik. Az idei csökkentés 31 százaléka az amerikai termelésnek, viszont a világ össztermelésének kevesebb, mint 1 százaléka. vagyis az egykori alumínium-óriás Amerika ma már alig számít az iparágban. A termelés oda települ át, ahol olcsóbb: főleg Oroszországba és Kínába. Míg az amerikai termelés az idei csökkenés előtt kb másfél millió metrikus tonna volt, addig Kína már 10 éve is 8 millió tonnát termelt, most pedig már több mint 30-at.
A kész termékek gyártóinak persze nem olyan nagy tragédia ez: nekik mindegy, hogy Amerikából kapják a nyers alumíniumot, vagy Kínából. Azt mondják, ez nem az az iparág, ahol patrióta módon ragaszkodnak az amerikai termeléshez: verseny van, és az dönt el mindent.
Fotó: alcoa.com |
Energiaigényes ágazat
Az alumínium árának esése bő 4 éve tart, akkor 2800 dollár volt egy tonna, most már 1500 alatt jár. Ezen a szinten pedig már veszteséges az amerikai termelés, sőt, szakértők szerint a világ termelőinek fele már bajban van. Nem úgy Kínában, ahol óriási kapacitások épültek ki, bármennyit képesek gyártani, és még mindig nyereségesen. Kína ma már a világ nyersalumínium termelésének felét adja, tíz éve ez még csak a negyede volt.
Néhány amerikai üzem még azért megmaradhat, elsősorban azok, akik olcsó energiához jutnak, például vízerőművek közelében. Az iparág ugyanis rendkívül energiaigényes, ezáltal környezetvédelmi szempontból is problémás, ha nem megújuló energiát használnak fel. Így azért ez a szempont is szerepet játszik abban, hogy Amerikában nem tekintik olyan nagy drámának az iparág leépülését.