Míg a hét elején még rekordokat döntött, szerdán fél százalékkal esik a német DAX index, és hasonló mínuszban áll a legtöbb nyugat-európai mutató is. Kivéve Londont, ahol hasonló mértékben emelkedik a vezető index, igaz, az angol font turbulenciáival karöltve. Az amerikai határidős indexek pedig stagnálnak a keddi kiadós esés után.
A piacokat elsősorban a chipszektor helyzete foglalkoztatja, miközben rengeteg gyorsjelentés érkezik. Az LVMH luxuscikk-gyártó is esett, miután jelentése csalódást okozott. Elon Musk 75 millió dollárral támogatja Donald Trumpot, a Tesla pedig bitcoinjainak egy részét ismeretlen számlákra helyezte át.
A BUX index nulla körül mozog, az OTP 0,4 százalékos emelkedése tartja. A Mol 0,5, a Richter 0,2 százalékkal esik. A Telekom 1,3 százalékkal drágul. Az euró 401 forint, ami 70 filléres drágulás kedd estéhez képest. A jegybank jövő keddi ülésére vár a hazai pénzpiac, ahol a várakozások szerint nem változik majd a kamat.
Nem enged a 400-ból
Kedden minimális erősödést mutatott a magyar deviza az euróval szemben, a kezdő 401-ről a lélektani 400-as szintig értékelődött fel a forint. A hazai makronaptár üres a héten, de szerdán szokatlan időpontban jönnek a kormány újabb bejelentései, és csütörtökön lesz a Budapest Economic Forum, ahol megszólalnak a magyar gazdaságpolitika legfontosabb szereplői – jelezte az Erste Befektetési Zrt.
A 400-as szint felett ragadt az EURHUF árfolyam, a devizapár “látványosan nem volt képes a 400-as szint letörésére” – írta a K&H Értékpapír. A forintnak a kedvezőbb piaci hangulat jelenthet támaszt, azonban
a hosszú távú trend szempontjából nem kedvező a 400-as szint áttörése.
Fény az alagút végén?
Vegyesen alakultak a német ZEW index értékei, a jelenlegi környezet megítélése tovább romlott, az index értéke –86,9 pontra esett. Viszont a kilátásokban jelentős javulás következett be, ez a mutató 3,6 pontról 13,1 pontra emelkedett. A kilátások június óta először javultak, ami mögött főleg az európai kamatcsökkentési várakozások állnak. De az exportpiacok megítélése is optimistább lett, részben a kínai élénkítésnek köszönhetően – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt.
Holnap megtudjuk, hogyan stabilizálná Kína az ingatlanszektorát, mivel csütörtökön a kínai lakásügyi miniszter, Ni Hong sajtótájékoztatót tart, a kínai központi bank, a pénzügyminisztérium és a pénzügyi felügyeleti hatóság tisztviselőivel együtt.
Rossz hírek érkeztek a technológiai szektorból
A félvezetőket gyártó holland ASML részvényei 16 százalékot estek kedden, miután csalódást keltő értékesítési előrejelzéseket adott ki. A lépés más chiprészvényeket is lejjebb húzott, az Nvidia, az Advanced Micro Devices és a Broadcom is esett a jelentés után – írta az Equilor Befektetési Zrt. A gyenge eredményeket fokozta, hogy a vállalat technikai hiba miatt a tervezettnél egy nappal korábban tette közzé pénzügyi eredményeit.
Az amerikai félvezető szektort legalább ennyire lefelé húzta, hogy az amerikai kormány újabb exportkorlátozásokat helyezett kilátásba.
Gyengélkedtek a bankrészvények
Fontos gyorsjelentések érkeztek kedden, a Goldman Sachs nyeresége 45 százalékkal emelkedett az év harmadik negyedévében, meghaladva az elemzők becslését. A kedvező gyorsjelentés ellenére a részvény zárásra már csak stagnált.
Felülmúlta a várakozásokat a Citi negyedéves eredménye is, a részvény azonban mínuszban zárt.
Újabb százmilliárd forint ment alapokba
Szeptemberben 1,7 százalékkal, 278 milliárd forinttal növekedett a hazai befektetési alapokban kezelt vagyon a Bamosz adatai szerint. Ebből a tőkeáramlások 103 milliárd forint pluszt hoztak, a többi az árfolyamváltozások pozitív hatása. A hónap végén az alapkezelők szervezetének tagjai összesen 16 888 milliárd forintot kezeltek alapokban.
Az abszolút hozamú alapokba, a kötvényalapokba és a vegyes alapokba egyenként több tízmilliárd forint érkezett, a folyószámlákhoz leginkább hasonló pénzpiaci alapokból 43, az ingatlanalapokból pedig 19 milliárd távozott.
A TikTok-ot kriptovaluta-tőzsdének nyilvánítanák
Az Egyesült Királyság pénzügyi hatósága (FCA) a TikTok Coins rendszert kriptovalutákkal kapcsolatos tevékenységnek tekinti. Mivel lehetővé teszi a virtuális eszközök hagyományos valutára való cseréjét, az FCA pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni szabályozásának hatálya alá tartozik. A szabályozási követelmények szerint így csak digitális eszközváltóként működhetne az Egyesült Királyságban, ilyen regisztrációval azonban nem rendelkezik – írja a sajtó.
Mások vitatják, hogy a TikTok-érmék kriptovalutának tekinthetők-e.
Egyelőre csúfos kudarc Trump kriptóérméje
A Donald Trump és családja által szorgalmazott World Liberty Financial kriptoprojekt kedden megnyitotta saját WLFI tokenjei (kriptovalutái) előértékesítését. Bár a rendszer hangzatos szlogenjei azt ígérik, hogy miden amerikai számára elhozzák a pénzügyi szabadságot, csak valamivel több mint százezer “akkreditált befektető” szerepelt a lehetséges résztvevők listáján. Olyanok, akik éves jövedelme legalább 200 ezer dollár, összvagyona pedig egymillió.
Az értékesítés nagy kudarcnak látszik. Először a kriptoplatform honlapja nem tudta kezelni a megnövekedett forgalmat, és több órára leállt. Majd végül a látogatók alig vásároltak, és a meghirdetett 300 millió dollárnak mindössze 3,4 százaléka gyűlt össze, mintegy kilencmillió. Emellett a WLFI-token tulajdonosainak száma is csak 6832 főt ért el.
Az iparág számos képviselője kritizálta már mind a projektet, mind Trump tokenjét.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.