Az európai tőzsdék nem mutatnak határozott irányt, a német index például plusz 0,3, a francia mínusz 0,4 százalékkal mozdult el, a brit stagnál. Az amerikai határidős indexek közül a technológiai papíroké felfelé, az ipari részvényeké lefelé tart kissé. Alapvetően jól sikerültek a pénteki banki gyorsjelentések az USA-ban, így újabb egy százalékkal emelkedett a Dow Jones Ipari Átlag és féllel az S&P 500, új történelmi csúcsra.
A kínai bejelentések a következő gazdaságélénkítő intézkedésekről inkább csalódást okoztak, ennek ellenére a kínai indexek pluszban zártak. A piacok az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki ülésére figyelnek, ahol kamatcsökkentés várható, nagyobb kérdés inkább az, hogy a jövőre vonatkozóan milyen támpontokat kapunk. Aznap az USA-ban pedig a kiskereskedelmi eladásokat teszik közzé.
Napon belül erősödött a devizánk
A BUX index 0,3 százalékkal emelkedett, ennyivel drágul az OTP Bank is, miközben a Richter 0,7, a Telekom 0,6 százalékkal javít. Főleg a Mol 0,2 százalékos esése rontja le mégis a képet. Az euró a délelőtt folyamán 401,60-ról 400,40-ig süllyedt, így több mint egy forinttal van a péntek esti szint alatt.
Az olaj a hullámvasút lefelé szálló ágában van, főleg a kínai stimulussal kapcsolatos csalódás gyengíthette, 2,5 százalékkal.
Mi mozgathatja a forintot?
A héten a hazai makronaptár üres, ezért minden szem a nemzetközi eseményekre szegeződhet. Elsősorban az EKB döntése és kommunikációja lehet fontos a magyar deviza szempontjából. Ezenkívül a csütörtöki Budapest Economic Forum hozhat lényeges megszólalásokat a hazai döntéshozók részéről – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt.
A K&H Értékpapír a 400 felett járó euróárat azzal magyarázza, hogy mostanában “a dollárgyengülés is alábbhagyott”, sőt újra erőre kapott valamelyest a zöldhasú.
Kína újabb stimulusa
A kínai fogyasztóiár-index szeptemberben váratlanul mérséklődött, mivel a magánkiadások továbbra is gyengék maradtak, és a termelői infláció csökkenése is tovább romlott. Ez újra rávilágított arra, hogy az országban további ösztönző intézkedésekre van szükség – írta az Equilor Befektetési Zrt. A fogyasztói árak 0,4 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, az elemzők 0,6 százalékot vártak. (A túl alacsony infláció recessziós jel.)
AJ európai autóipar
Kína további fiskális (költségvetési) stimulust jelentett be, habár részletek nélkül. Ígéretet tett arra, „jelentősen megnöveli” az adósságállományát, hogy élénkítse a gazdaságát, ennek pontos nagyságáról nem közölt információt.
Kissé optimistább lett a Goldman
Lan Foan pénzügyminiszter szerint többek között segíteni fogják a helyi önkormányzatokat az adósságproblémáik kezelésében, támogatásokat nyújtanak az alacsony jövedelműeknek, támogatják az ingatlanpiacot és feltöltik az állami bankok tőkéjét. A stimulus mértéke a következő hetekben derülhet ki a kínai törvényhozás döntése nyomán.
A Goldman Sachs a kormány legutóbbi ösztönző intézkedési körére hivatkozva 4,7 százalékról 4,9 százalékra emelte a kínai bruttóhazaitermék-előrejelzését 2024-re – idézte az Equilor.
Fontosak lettek az önkormányzatok
A kínai pénzügyminisztérium hétvégi sajtótájékoztatójából csak nyomokban derült ki, hogyan képzeli az állam a gazdaság fellendítésének következő lépését – írta az Erste Befektetési Zrt. Főleg a helyi önkormányzatokra koncentrálnának. Alapvetően nem erre a megközelítésre számított a piac, de “ez is egy szükséges lépés a gazdaság helyrehozatalához”.
Rengeteg gyorsjelentés érkezik
A héten folytatódnak a banki jelentések a tengerentúlon, kedden a Bank of America, a Citigroup és a Goldman Sachs számaira lesz érdemes figyelni. Emellett a United Airlines és a Netflix is közzéteszi az adatait – írta a K&H Értékpapír.
A következő hetekben sűrűsödik majd a szezon, lassan a nagy techcégek is megkezdik eredményeik publikálását.
Sok európai vállalat is közzéteszi a negyedéves számait, a Stoxx 600 index tagjai közül 18 cég várható e héten – számolta ki az N-Tv.de.
Szigorított a kriptós tanácsadáson a magyar kormány
A napokban napvilágot látott kormányrendelet feltételeket állapít meg a kriptovalutákkal kapcsolatos tanácsadást végzők számára. Eszerint a kriptoeszköz-tanácsadóknak minimum egy év releváns szakmai tapasztalattal kell rendelkezniük a pénzügyi, a biztosítási vagy a kriptószektorban – derül ki a Magyar Közlönyből. Azt, hogy az adott tapasztalattal lehet-e kriptovaluta-tanácsadást folytatni, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozza meg.
A rendelet a nyáron közzétett “2024. évi VII. törvény a kriptoeszközök piacáról” jogszabályhoz illeszkedik.
Donald Trump és az internet szemete
Igen sötét képet fest a Trump-család kriptós vállalkozásáról a német N-Tv.de. Eszerint bibliák, gyűjtőkártyák és a Truth Social után Donald Trump most saját kriptós vállalkozással akar kaszálni a saját rajongóin. Pedig 2019-ben még „szabályozatlannak”, üres lufinak és a „kábítószer-kereskedelem és más bűnözői tevékenységek” kapujának minősítette a bitcoint. De mostanában olyan ultrajobboldali tech-mogulok, mint Peter Thiel és Elon Musk, akik nagy rajongói a bitcoinnak, a legfontosabb befolyásolói lettek.
A World Liberty Financial (WLF) vállalkozáson keresztül a lap szerint Donald Trump pénzügyi összeférhetetlenségek hálójába keveredett. Olyan kétes hátterű támogatói vannak ugyanis, akiket a New York Times (NYT) leplezett le. A WLT-et Chase Herro és Zachary Folkman irányítja, akik az elmúlt években nagy pénzügyi károkat hagytak maguk után. Közel kéttucat céget alapítottak olyan adóparadicsomokban, mint a Virgin-szigetek és Puerto Rico.
Herro maga is “az internet szemétládájának” nevezte magát, már elítélték lopásért, egyik cégét pedig befektetés csalásért marasztalták el, adótartozásai is vannak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.