A dollár sokáig a világ egyetlen igazán komoly valutája volt a 2. világháború utáni időszakban, amikor Amerika gazdasági-politikai szerepe óriásira nőtt, és gazdaságilag sértetlenül került ki a háborúból, majdnem egyedüliként. Így a dollár egy idő után valamiféle csodavaluta szerepét is elkezdte betölteni, és ez sok helyen máig is tart.
Felértékelők
A helyzet pedig igen sokat változott, az Egyesült Államok súlya gazdaságilag már messze nem olyan nagy, megnőtt mellette Európa, Japán és Kína szerepe is, de egyre több fejlődő gazdaság súlya is folyamatosan növekszik. Így már nem indokolt, hogy a fél világ a dollárt lesse saját valutája árfolyamának meghatározásakor, a gyakorlatban ez mégis megmaradt.
A gyengébb gazdaságú ázsiai, afrikai és latin-amerikai országok között sok szent tehénként kezeli a dollárt, valutájának árfolyamát hozzáköti, és ezzel sok kárt okoz magának. Az adott országok gazdasága értelemszerűen nem csak Amerikával áll összeköttetésben, ezért valutájuk árfolyama sem köthető kizárólag annak devizájához. Így sok feszültség keletkezik, különösen, mikor a dollár erősödik más világvalutákhoz képest, így az adott kisebb valuták túlértékeltté válnak, és az adott ország gazdasága az összeomlás szélére kerül egy téves elv miatt. Legutóbb Nigéria került ilyen helyzetben, miután valutáját, a nairát csökönyösen köti a dollárhoz.
Leértékelők
A fejlett világban érdekes módon pont az ellenkezője történik. Ott is a dollárt figyelik árgus szemekkel, de azért, hogy a valuta leértékelődhessen hozzá képest, ettől remélik versenyképességük növekedését. Ez konkrétan az eurózónára és Japánra vonatkozik, versenyeznek kamataik csökkentésében, immár a negatív tartományban is, a hőn áhított cél elérése érdekében. A piac azonban nem törődik az ilyen óhajokkal, a dollár lefelé vette az útját. Pár hónappal ezelőtt még csak a jenhez képest, most azonban már az euróval szemben is több havi mélyponton áll, 1,12 dollárt adnak az euróért.
Euró/dollár |
A forint árfolyamát viszont csak az euróhoz képest nézzük, érthetően, hisz a legtöbb szállal az eurózónához kötődünk gazdaságilag. Az árfolyam az elmúlt időszak gyengélkedése után most nagyon szépen stabilizálódik, egyelőre 310 közelében alakult ki egyensúly
Olaj és a börzék
Az elmúlt napok heves olajár-ingadozásai kissé alábbhagytak, a WTI 31,5 dollárt ér, a Brent 34-et. Az arany tovább erősödik, persze ugyancsak dollárban kifejezve: 1156-ig emelkedett.
A tőzsdék is az olajat figyelik árgus szemekkel napok óta, így az értékpapír piacokon is lecsökkent a mozgás. Az amerikai indexek tegnap alig változtak, Ázsia mérsékelten emelkedett, Európa ma meg sem moccan. A BÉT-en kis erősödés van, a Mol 1,2 százalékos és a Richter 0,8 százalékos emelkedésének köszönhetően. A Mol esetében annak örülnek a befektetők, hogy visszahívásra kerül a Magnolia kötvény, így a jövőben megszűnik egy viszonylag magas kamatfizetési kötelezettség.