Mindig is mozgékony volt
A német tőzsde hosszú ideje jellemzően nagyobb kilengéseket produkál, mint az egyébként likvidebb, nagyobb forgalmú amerikai piacok. Pánikok idején hatalmasakat tud esni napokon át, ha viszont optimizmus uralkodik el a piacokon, az élen jár a hegymenetben.
A 80-as és 90-es évek hosszú bikapiacában derekasan kivette a részét az emelkedésből, az 1982-es 500 pont körüli értékről az ezredfordulós tetőig a 16-szorosára, 8000 pontig emelkedett. A köztes rövid, de heves pánikokban, 1987-ben és az 1998-as orosz válságban hatalmasat esett (utóbbiban 6000-ről 4000-ig), de hamar ledolgozta a veszteséget.
A DAX 1970-2000-ig |
A dot-com lufiból a németek sem akartak kimaradni, a szárnyaló Nasdaq mintájára gyorsan létrehoztak egy „Neuer Markt”-ot, „Új piac”-ot, ami a mánia tárgyát képező technológiai, távközlési és internetes papírokat tartalmazta. Aztán a lufi kidurrant, a Neuer Markt eltűnt, a DAX pedig közel 3 év alatt a felére esett, 4000 pontig. Ekkor Amerika aljat fogott, de Európában különleges esemény történt 2003 elején. Egyszer csak zuhanni kezdtek a papírok, miközben Amerika stabilan tartotta magát.
A DAX 2000 és 2004 között |
Az esés pánikszerűvé fokozódott, a DAX végül 2300 ponton fogott aljat, vagyis korábbi csúcsának kevesebb, mint harmadán. A legjobb nevű német papírokban teljes végkiárusítás volt („Schlussverkauf”, ahogy ők mondanák), egyúttal remek lehetőséget is kínálva a vételre.
A 10 ezres álomhatár
A pánik elmúlt, a DAX csatlakozott az ujjáéledő bikapiachoz. A 2007-es tetőn már ismét 8000 pont volt, gyönyörű duplatetőt alakítva ki.
A DAX 2004 és 2009 között |
A 2008-as válságban aztán megint a felére esett (természetesen ekkor a bankpapírok vezetésével), majd az azóta tartó bikapiac során újra elérte a korábbi tetőt, sőt a tavalyi év során ki is tört a 13 éves bázisból. Idén folytatódott a hegymenet, és nyárra elérte a 10000 pontot, azt hosszasan ostromolta, majd lefordult.
A DAX 2010-től napjainkig |
Az októberi általános visszaesésben sokkal nagyobbat zuhant, mint Amerika: míg az ottani indexek 10 százalékkal estek vissza, a DAX 10 ezerről 8200-ig, közel 20 százalékkal. A német piac ezt követően is viszonylag gyenge maradt. Míg Amerika új csúcs tört, a DAX csak kevéssel 9000 fölé tudott felkúszni. Nagyjából két hete aztán hirtelen megtáltosodott: gyors ütemben újra 10 ezer pontig száguldott.
A nyerő papírok
Miután a DAX csak 30 komponensből áll, érdemes megnézni, ezek közül melyek jelentik a húzóerőt. A bankok, a pénzügyi szektor továbbra is gyenge, kivéve a nagy viszontbiztosítót: a Munich Re-t. A vezetők az egészségügy: Bayer, Merck és Fresenius, az autógyártás: BMW, Daimler és Volkswagen, ezek mellett a Deutsche Telekom és a Henkel. A szárnyalásban szerepet játszhat az európai monetáris lazítás, de az is lehet, hogy a piaci szereplők észrevették, hogy a német piac lemaradt Amerika mögött, és átcsoportosítanak.
A nagy kérdés persze az, hogy sikerül-e még idén áttörni az eddigi tetőt jelentő, 10 ezer pontos lélektani szintet. Ha igen, akkor komolyabb tér nyílhatna az előbb említett részvényekben. Ha viszont nem, akkor egy duplatető alakul ki, ami hosszú időre megállót jelenthet a német börzének.