A vámok egyelőre még érvényben maradnak, azonban további emelés a mértékükben nem várható – így foglalható össze a Trump-Hszi Csin-ping közötti minicsúcs eredménye. Ami már elegendő is volt a tőzsdei részvények emelkedéséhez. Pénteken az amerikaiak, hétfőn az ázsiaiak és az európaiak is zöldben virítottak, ráadásul az utóbbiak nem is kis mértékben, 1-2 százalékkal mentek feljebb, ami a BUX-ot is magával vitte, igaz, csak mintegy fél százalék erejéig. Még nagyobbat, csaknem 3 százaléknyit ment az olaj ára a közel-keleti kritikus helyzet mellett az amerikai készletek csökkenése hatására. A kereskedelmi háború csillapodása értelemszerűen az arany, mint menedékeszköz iránti keresletet visszafogta – ez áll a jelentősebb, 2 százalékot közelítő negatív korrekció mögött. A forint az euróval szemben valamelyest erősödött, a 323-as szint alatt kezdte július első hetét. Amelyben várható eseményeket az alábbiakban foglaljuk össze.
1. Folytatódó kereskedelmi tárgyalások
Bár Donald Trump a múlt pénteki-szombati G20-as csúcstalálkozó előtt még azt helyezte kilátásba, hogy további 300 milliárd dollár értékű kínai árura vet ki magasabb vámokat, szombati tweetjében már arról értekezett, hogy erre addig nem kerül sor, amíg van esély a megegyezésre. Márpedig ehhez adtak zöld jelzést kollégájával, Hszi Csin-pinggel Oszakában. Trump rendkívül pozitívan áll a folytatáshoz, ugyanakkor a Peking szócsövének számító China Daily magazin azzal hűti az esetleg túl magasra hágó kedélyeket, hogy a vitatott pontok egytizedében oly mértékű ellentétek vannak a két ország álláspontjai között, ami akadályozhatja a végső megállapodást.
2. Hosszabbításra váró OPEC-határidő
A kőolajat exportáló országokat tömörítő szervezet, az OPEC, valamint Oroszország által a napi olajtermelés 1,2 millió hordós csökkentéséről aláírt, az év elején életbe lépett egyezmény június végén lejárt határidejének hosszabbításáról indulnak tárgyalások ma. Ezek sikerének igyekezett megágyazni Vladimir Putyin azzal, hogy szombaton világgá kürtölte, Szaúd-Arábiával már megegyezett a határidő meghosszabbításáról, amit vasárnap a közel-keletiek meg is erősítettek, azzal, hogy az még nyitott, mennyi időre – hat vagy kilenc hónapra – szól majd. A megállapodást Irán sem fogja megakadályozni, de jelezte, hogy a kartell napjai meg vannak számlálva, ha az oroszok és a szaúdiak nem tárgyalnak minden országgal – jegyzik meg az Equilor Befektetési Zrt. elemzői. Az Egyesült Államok Irán, illetve Venezuela elleni szankciói miatt már jelenleg is 2,5 millió hordóval kisebb a napi olajtermelés, mint 2017-ben. Az OPEC számára a problémát az okozhatja, hogy a kiesett mennyiséget olyan országok igyekeznek pótolni nagyobb termelési volumennel, mint Kanada vagy Brazília, miközben az USA kitermelése is növekszik, annak szorításában, hogy a készletei apadnak.
3. Szigorodik a svájci tőzsdézés
Eszerint július elsejétől csak a svájci piacon lehet majd kereskedni részvényekkel, a más európai tőzsdékre bevezetett helvét értékpapírokkal nem. A független államnak ugyanis nem sikerült megegyeznie az EU-val a tőzsdei kereskedésre vonatkozó szabályozásról. A tiltás hatására a KBC Equitasnál arra számítanak, hogy csökkenhet a svájci részvények likviditása.
4. Nagyot ugorhat a Jaguar
A Sunday Times szerint ugyanis Nagy-Britannia legnagyobb autógyártója a héten jelentheti be, hogy elektromos autók gyártásába fog a központi, Castle Bromwich gyárában. A Jaguar Land Rover egyelőre nem kommentálta a híreket. Ám ha igaz a hír, akkor e kezdeményezés kapóra jöhet a brit autógyártásnak, amelynek értékesítései csökkentek, s emiatt leépítéseket kellett végrehajtani.
5. Beindul Mészáros Opusa
Felvásárlásokra készül ugyanis, amelyet részben likvid eszközei értékesítéséből, részben a Magyar Nemzeti Bank ma indult kötvényprogramja – amelyet az Mfor.hu mai cikke elemez részletesen– keretében kibocsátott papírok értékesítéséből kíván finanszírozni. Ezt közölte a Világgazdasággal Mészáros Lőrinc lánya, Beatrix, az Opus Global Nyrt. igazgatóságának elnöke. Az operatív ügyeket a mától kinevezett új vezérigazgató, Gál Miklós irányítja majd. Az Opus egyébként mostantól negyedévente készít beszámolót, s csak akkor fizetne osztalékot fizetni, ha az nem befolyásolja a növekedési terveit.