(Fotó: Wikimedia Commons) |
Az Eurózóna ma kijött beszerzési menedzserindexei nem voltak túl jók, főleg a szolgáltatások indexe lett meglepően gyenge. Ennek tulajdonítják az európai tőzsdék gyenge teljesítményét ma, a német DAX index 0,5, a francia CAC 0,3, a brit FTSE 100 0,2 százalékkal esett.
Az USA-ban is jöttek makroadatok, például a lakáseladásokról, ezen kívül egy sor Fed-vezető is ma tartott beszédet. Ennek nyomán a vezető amerikai indexek emelkedni tudnak, 0,2-0,4 százalékos pluszban vannak. Európában is és Amerikában is pocsékul teljesít az egészségügyi, illetve biotechnológiai szektor az Obamacare körüli törvényhozási huzavona miatt.
Itthon a BUX index is fél százalékkal esett, nagyjából az európai átlagnak megfelelően, és itt is a gyógyszerpapír vezette az esést. A Richter 0,9 százalékkal 7040 forintra, az OTP 0,5 százalékkal 9230-ra, a Mol 0,4 százalékkal 21 730-ra süllyedt. A Telekom 0,4 százalékkal felment, 470-re. A „Mészáros-cégek”, a Konzum és az Opimus 4-5 százalékkal estek, 4,5 százalékkal felment viszont a Duna House.
Az olajpiac továbbra is bizonytalan, a befektetők félnek attól, hogy az OPEC-megállapodás, mivel nem bizonyult elég hatásosnak, felbomlik. Ez további zuhanást hozhat az olaj árában. Ma mindenesetre a szinte egész hetes esés után 0,7 százalékos pluszban van az olaj, de így is alacsonyan. A WTI 43,10, a Brent 45,60 dollár. Napok óta emelkednek viszont a nemesfémek, aminek részben a kamatemelési várakozások csillapodása, részben a dollár gyengülése lehet az oka.
A forint megint kicsit gyengébb lett, este az euró 309,70 volt, 40 fillérrel több a csütörtök estinél. A złoty és a cseh korona viszont erősödtek.