Az Athéni Értéktőzsde régi épülete (fotó: Wikimedia Commons) |
Íme a fickó, aki akkor is nyert a görög részvényeken, amikor mindenki más bukott – írja a Bloomberg Vasileios Antoniadis alapkezelőről. Ő ugyanis a MetLife Alico M&S Domestic Equity fund kezelőjeként 4,8 százalékos hozamot ért el idén, egyetlenként pozitívat a 35, Görögoszágra fókuszáló alap közül.
Eközben a többiek átlaghozama mínusz 15 százalék volt. A legrosszabb mínusz 28 százalékot hozott össze, eközben az irányadó ASE athéni tőzsdeindex mínusz 18 százalék körül tart 2015-ben.
Kerüld el a bankokat
Ja, hát biztos shortolt, azaz esésre játszott – gondolhatnánk, de nem, csak ügyesen választotta meg a papírokat. Elkerülte a bankokat, amelyek az idén közel 70 százalékot estek, no és amelyek de facto csődben vannak a hatalmas betétkivonás miatt. Sorsuk bizonytalan, vélhetően hatalmas feltőkésítésre szorulnak.
Nem vásárolt fogyasztási cikkekkel foglalkozó részvénytársaságot sem, a megszorítások miatt ez is jó ötletnek bizonyult és ezek is estek az idén tíz százalékot. Vett viszont olyan cégeket, amelyek alulértékeltnek tűntek és amelyek menedzsmentje a múltban jól teljesített. (Hellenic Petroleum, Hellenic Exchanges, Mytilineos Holdings.)
Mindig van egy kis felpattanás
Felülsúlyozta a nyersanyagcégeket és a technológiai papírokat is. Megemlítik, hogy az idén az ASE index papírjainak fele emelkedett. Tavaly azonban az említett, az idén sikeres befektetési alap kissé alulteljesítette az irányadó indexet.
De nem csak szektorok közötti súlyozással lehetett az idén nyerni. Az utóbbi időben a görög index hirtelen és heves, nagyobb esései után mindig jelentős felpattanás is következett. Amint a Stooq.com éves grafikonja mutatja, még a júliusban zárva tartó athéni tőzsde újranyitása óta is volt már némi emelkedés, mintegy 7-8 százalékos a mélyponthoz képest.
Nem minden zárt be júliusban
Az is jól járt, aki közvetlenül a tőkekorlátozások bevezetése és a tőzsde bezárása után, július elején vásárolt görög részvényt, talán a legpesszimistább hangulatban, „vérzivataros időkben”. A GREK kódú amerikai, görög papírokat vásároló ETF, amelyet nem zártak be júliusban sem, többször mintegy 9,4-9,6 dollárig esett, de többször 11,0 dollár környékére is emelkedett (most 10,0 dollár).
Egy német, a görög részvényekre szóló, tőkeáttételes certifikát pedig 1,5 euró környékéről 1,0 euróra zuhant Frankfurtban, de később ismét előfordult 1,5-1,6 eurón, és jelenleg is 1,1 euró körül van. (A frankfurti certifikátokhoz a hazai kisbefektetők is viszonylag könnyen hozzá tudnak jutni.)
Azért a csökkenő trend az úr
Persze ezeken a hullámokon lovagolni életveszélyes, sohasem tudhatjuk, mikor jön a következő visszaesés és mekkora lesz, meddig tart. Aki rossz irányba vagy rosszkor fogadott, több tíz százalékot is veszíthetett. Bár az esés sebessége csökkenő, azért az athéni tőzsde még mindig eső trendben van, ha úgy vesszük, már egészen 2007 vége óta. De másfél éve mindenképpen.
Ennek ellenére sokan próbálnak bagóért részvényt venni Athénban, a Bloomberg fentebb említett cikke az augusztus 12-én végződő héten kiemelkedően nagy tőkebeáramlásról számolt be a görög részvényeket tartó alapok körében.