Az amerikai termelői árak vártnál ütemesebb emelkedése csütörtökön lelombozta a tőzsdéket, az S&P 500 index fél, a Nasdaq 0,7 százalékos mínuszban zárt. Az európai tőzsdék pénteken azonban már pár ezrelékes pluszban vannak, a német DAX egyenesen új rekordot döntött.
A Wall Street határidős indexei pénteken azonban már 0,2-0,6 százalékkal emelkednek, amit a Broadcom chipgyártó pozitív előrejelzései segíthettek. A befektetők a Federal Reserve jövő heti kamatcsökkentésre készülnek, és a több hetes csúcson levő dollárra is nagyon figyelnek. Elon Musk pedig úgy tűnik, ismét a SEC célkeresztjébe került.
BUX a csúcson
A csütörtöki kereskedésben napon belül 80 960 pontnál érte el az új történelmi rekordot a hazai részvényindex, pénteken kicsivel ez alatt kezdett, majd még lejjebb csorgott. Késő délelőtt 80 500 körül jár a BUX, ami a csütörtöki záráshoz képest csak pár ponttal alacsonyabb. Az OTP és a Telekom szerény pluszban, a Mol és a Richter kisebb mínuszban áll.
Az euró ára pénteken 409,20 forint, mindössze húsz fillérrel van a csütörtök esti szint alatt, de csütörtökön nap közben járt lejjebb is. Nem okozott meglepetést az EKB, a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontos kamatvágást hajtott végre csütörtökön. (Az elemzők kisebb része 50 bázispontot jósolt.)
Nyilatkoztak a Richter-osztalékkilátásokról
Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója a Vraylar-eladások növekedési ütemének lassulását várja 2025-ben a Reutersnek adott interjú alapján. „Egy olyan termék esetében, amely több mint nyolc éve van a piacon, csoda, hogy ilyen hosszú ideig ez volt a leggyorsabban növekvő antipszichotikus gyógyszer az Egyesült Államokban” – idézte az Equilor Befektetési Zrt.
Hozzátette, jellemző, hogy a növekedés lassul egy gyógyszer életciklusának ebben a szakaszában. A Vraylar mellett Orbán ellátásilánc-problémákról is beszélt, amelyek a koronavírus-járvánnyal együtt jelentek meg, de az orosz-ukrán háború is súlyosbított a helyzeten. Az esetleges 2024-es osztalék mértékéről pedig azt mondta, szerinte a tavaly látott húsz százalékos növekedési ütem nem ismételhető meg, de legalább a 2023-as 432 forintos osztalékot “fenn akarják tartani”.
Megjöttek a Gránit jegyzési eredményei
A Gránit Bank részvényeinek jegyzése során 14 500 forintos értékesítési árat határoztak meg az előzetesen meghirdetett 13 172-15 054 forint közötti ársávon belül. A lakossági befektetők számára 791 ezer részvényt osztanak ki, az intézményi befektetők 430 ezer darabhoz juthatnak ezen az áron – idézi a K&H Értékpapír.
Így összesen 1,22 millió darab részvény jut a részt vevő befektetőknek 17,7 milliárd forint összegben. A társaság tervei szerint a tőzsdei kereskedés a Gránit részvényeivel december 23-án indulna.
Gyengeség Kínában, romlás Japánban
A kínai részvénypiac jelentős visszaesést mutatott, miután a kínai kormány megint nem konkretizálta gazdaságélénkítő terveit. A Citi szerint a következő intézkedés a bankok kötelező tartalékrátájának csökkentése lehet, várhatóan már a jövő héten – írta az Erste Befektetési Zrt. A hongkongi tőzsde 1,8, a sanghaji két százalékkal esett.
A japán ipari termelés októberre vonatkozó véglegesített adatai az előzetes felmérésekhez képest kisebb mértékű növekedést mutattak. Év/év alapon 1,6 helyett 1,4 százalékos bővülés ment végbe. Ezzel szemben a Tankan üzleti hangulatindex javult a negyedik negyedévre, a várt 13 helyett 14 pont lett.
Először rossz lesz, hogy azután jó legyen
Változás várható az európai részvénypiacokon 2025-ben, aminek a német DAX index állhat az élére a kanadai BCA Research elemzői szerint – írta a Reuters. Az európai részvények különösen az első félévben állhatnak nyomás alatt a gyenge növekedés és a kereskedelemmel kapcsolatos bizonytalanságok miatt. Az elemzők ekkor 20-30 százalékos esést várnak kontinensünk részvénypiacán.
Azután azonban a BCA a német DAX-ot jelöli meg a beinduló európai részvénypiaci fellendülés egyik fő hajtóerejeként. A német gazdasági helyzetet kedvezően befolyásolhatja majd a vállalati mérlegek megerősödése, a belső kereslet javulása és a Friedrich Merz vezette új kormány esetleges adóreformjai. Ezek a strukturális javulások és az európai perifériagazdaságok megszorító intézkedéseinek enyhítése várhatóan fellendítik a német exportot, és csökkentik a szeszélyes kínai piactól való függőséget. A fellendülést tovább erősíthetik politikai kiigazítások és az EKB jelentős kamatcsökkentései.
Az európai részvények fellendülésével az elemzők az európai és az amerikai részvények közötti értékelési szakadék fokozatos szűkülésére számítanak.
Kiderült, milyen kriptókat tartanak Trumpék
A Trump család által létrehozott World Liberty Financial mintegy öt millió dollárt (pontosabban USDC érmét) váltott etherre, így a teljes ETH-állománya 55 millió dollárra emelkedett – írta az Altcoin Daily. Chainlink és aave tokeneket is vásároltak bő 1-1 millió dollár értékben, és van bitcoinjuk is (a Coinbase által újracsomagolt érmék formájában az Ethereum blokkláncon).
Az ether túlsúlya, valamint az aave érme jelenléte is magyarázható egyébként azzal, hogy a World Liberty Financial alapvetően az Ethereum-blokkláncon tervez létrehozni decentralizál pénzügyi (DeFi) alkalmazásokat, mégpedig pont az Aave betétgyűjtő és hitelező platform mintájára. (A Chainlink pedig a DeFi-világ fontos építőköve, egy adatinfrastruktúra-szolgáltatást nyújtó, úgynevezett “orákulum”.)
A pilótázó tiszteletes története
Az amerikai árutőzsdei felügyelet, a CFTC azzal vádolja Francier Obando Pinillo lelkészt, hogy a híveknek egy közel havi 35 százalékos garantált hozamot ígérő kriptodeviza-pilótajátékot (“ponzi”) reklámozott 2021. novembere és 2023. decembere között.
A “Solanofi, a Solano Partners Ltd. és a Solano Capital Investments„ vezérigazgatójának adta ki magát és azt állította, hogy kifejlesztett egy „Solano ökoszisztémát”, ahol az ügyfelek nevében bitcoinnal és más kriptovalutákkal kereskedett. A kár hatmillió dollárra tehető.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.