Nincs egyértelmű irány az európai tőzsdéken ma, a német index 0,3 százalékkal esik, a francia és a brit mutató kissé emelkedik. A német gyáripari megrendelések csúnyán visszaestek egy ma reggeli adat szerint. A tegnapi amerikai foglalkoztatási adatok viszont túl jók lettek – kevés munkanélküliségi kérelmet adtak be, sok alkalmazottat vettek fel, és a bérek is magasak.
Emiatt kevésbé valószínű, hogy a Fed lassítja a kamatemeléseket, ez pedig rossz a tőzsdéknek. Így lesz a jó hír rossz hír a piacokon, az USA indexei határozott mínuszban zártak, és a mai határidős indexek is kisebb veszteséget jeleznek. A hírek folyományaként a dollár is erősödött és a dollárkötvény-hozamok is emelkedtek, ami egy sor kockázatosabb eszköznek kedvezőtlen.
Kissé gyengül a forint és az OTP
Ezek közé tartoznak a feltörekvő piaci devizák, így a forint is, amely gyengül ma. Az euró 396,40, így nyolcvan fillérrel van a csütörtök esti felett. A dollár erősödik, az olaj stagnál pénteken, az európai gáz ára viszont jócskán, hét százalékkal 77 euró fölé ugrott.
A BUX index az európai átlaghoz hasonlóan, 0,3 százalékkal esett eddig, ennyivel süllyedt a Mol is. Az OTP 0,7, a Richter 0,1 százalékkal ment le. A Telekom 0,1 százalékkal erősödni tudott. Ismét a Rába a nap nyertese, három százalékkal 1400-ra ment fel.
Gyengélkedik a Duna House
A tavalyi év első fele még rekordokat hozott a Duna House számára, azonban a harmadik, valamint negyedik negyedév már a gyengélkedés jeleit mutatta – foglalja össze a számokat a KBC Equitas. Az olasz leányvállalatok teljesítménye továbbra is stabil, míg Magyarországon, illetve Lengyelországban jelentősebb visszaesés tapasztalható a hitelezésben. Itthon a negyedév során 33 százalékkal csökkent a lakóingatlanok száma éves alapon, de a saját irodák volumene is visszaesést mutat.
A tavalyi év összességében még nem lett túl gyenge, hiszen az év első felének hála erős eredményeket produkált a cég, de ha folytatódik a negatív trend a hitelezések terén, az nem túl jó hír a társaság számára – írják.
Zuhant a Samsung nyeresége
A Samsung profitja több mint egy évtizede nem látott mértékben csökkent, ami annak a jele, hogy a globális gazdasági lassulás a vártnál is jobban sújtja az elektronikai termékek iránti keresletet – írja a Bloomberg hírlevele. Dél-Korea legnagyobb vállalata a memóriachipek, okostelefonok és kijelzők iránti gyenge kereslettel küzd, mivel a fogyasztók a növekvő kamatlábak és infláció közepette visszafogják az ünnepi kiadásokat.
A gondokat tetézte, hogy az Apple (a Samsung egyik legnagyobb ügyfele a kijelzők és memóriachipek terén) késedelmet szenvedett a termelésben a kínai Zhengzhou városában található iPhone-összeszerelő komplexumban.
Feltörték a Twittert
Egy névtelen hacker hatalmas adatbázist tett közzé, amely állítása szerint több mint 230 millió Twitter-felhasználó információit tartalmazza. Többek között politikusok, újságírók és bankárok nevét és e-mail címét. Eközben a Twitter alkalmazottai, akiket nem sokkal Elon Musk hatalomátvétele után elbocsátottak, még mindig várják a végkielégítésük részleteit. A Teslánál pedig egyre nagyobb nyomás nehezedik az igazgatótanácsra, hogy bizonyítsa, mennyire felkészült Musk vezérigazgatói posztjának esetleges elvesztésére.
Brit ingatlanpiaci válság közeleg?
A BlackRock leállítja a 3,5 milliárd angol font (4,2 milliárd dollár) méretű, UK Property Fund nevű brit ingatlanalapjából történő pénzkifizetéseket – tudósított az angolszász sajtó. A világ legnagyobb vagyonkezelője a napokban közölte ügyfeleivel, hogy a 2022. szeptember végén benyújtott és mostanában esedékes visszaváltási kérelmeket elhalasztja.
Az alap székhelye Jerseyben van, és csak professzionális befektetők számára áll nyitva, köztük a nyugdíjpénztárakkal. Ezek az elmúlt hónapokban likvid eszközökbe helyezték át vagyonuk jelentős részét, mivel a hónapok óta tartó magas tőkepiaci volatilitás miatt túlságosan megnőtt a kitettségük az illikvid (nehezebben eladható) eszközökben.
Ingatlaneladásokból reméltek készpénzt
A BlackRock és más vagyonkezelők már októberben korlátozták a brit ingatlanalapokból történő pénzkivonásokat. Akkor a cégek azt mondták, hogy a lépésnek semmi köze a szerencsétlenül végződött szeptember végi brit “minibüdzsét” követő kötvényeladási hullámhoz.
A brit ingatlanalapok az elmúlt években piaci stresszhelyzetekben – mint a 2020-as koronavírus-válság vagy a Nagy-Britannia 2016-os EU-kilépéséről szóló népszavazás – rendszerint felfüggesztették a visszaváltásokat. Egyes alapok eladásra kínálták az ingatlanjaikat, hogy eleget tegyenek a befektetők készpénzfelvételi szándékának.
Újabb kriptótőzsde került bajba?
Kétségek merülnek fel a Huobi kriptodeviza-tőzsde stabilitásával kapcsolatban, legalábbis a pletykák szintjén. A Twitteren terjedő spekulációk alapjául olyan hírek szolgálnak, melyek szerint a tőzsde törölte az év végi bónuszokat, elbocsátotta az alkalmazottak jelentős részét, bérviták vannak a cégnél és kiiktatták a belső vállalati kommunikációt. A tőzsde neves vezetője (“tanácsadója”, Justin Sun) tagadta a pletykákat, mégis sok önjelölt szakértő azt tanácsolja a felhasználóknak, hogy vonják ki a pénzüket.
Január 3-án a sajtó arról számolt be, hogy Justin Sun megváltoztatta a Huobi alkalmazottainak fizetését, hagyományos pénz (fiat) helyett dollárhoz kötött kriptoérmékben utalt nekik. Az 1200 alkalmazottnak pedig akár felét is elküldhetik. A cégnél az alkalmazottak lázadásától tartanak.
A Huobi székhelye a Seychelle-szigeteken található, irodái Hongkongban, az Egyesült Államokban, Japánban és Dél-Koreában vannak. A tőzsde anyavállalatát nyilvánosan jegyzik a hongkongi tőzsdén (New Huo, 1611).
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.