Hétfőn remek napot zártak a tőzsdék, a globális gazdaság lassulása miatti aggodalmak sokat enyhültek, miután váratlanul jó hírek érkeztek a kínai feldolgozóiparról. Hasonlóan jó hírek érkeztek délután az amerikai feldolgozóiparról, igaz, a kiskereskedelmi adatok viszont a vártnál gyengébbek lettek. Ennek ellenére szép pluszokat láthattunk Európában és az Egyesült Államokban is záráskor.
Kedden kissé visszafogottabb a lendület a tőzsdéken, két órával a kereskedés kezdete után azért az európai indexek többsége pluszban van. A vezető indexek közül a DAX és a CAC40 is csak kevéssel van tegnapi záróértéke fölött, a FTSE100 viszont fél százalékot erősödik. Európa élén most a szlovák, a lengyel és az ukrán tőzsdeindexek állnak, a BUX a kezdeti gyengélkedés után pluszba lendült. A 0,2 százalékos erősödés több mint 1 százalékot erősödő Richter, 0,2 százalékos pluszban járó OTP és fél százalékot emelkedő Magyar Telekom mellett jött össze, a bluechipek közül egyedül a Mol értéke csökkent. A legforgalmasabb részvény eddig a 4IG, ami több mint 2 százalékot veszített tegnapi értékéből. A részvényárfolyamok jelenlegi állását itt követheti >>
A forint továbbra is gyengülő pályán van, már 322-nél is járt az euró jegyzése, ami közel 3 hónapos mélypont - idén ennél csak január elején volt drágább az euró.
Friss árfolyamok >> |
A Bitcoin viszont hasít, tavaly november óta a legmagasabb szintjén jár - egyes piacokon rövid időre az 5 ezer dolláros szintet is megcsípte a kriptodeviza. Ez egyetlen nap alatt 20 százalékos emelkedést jelent, és természetesen a többi, altcoinnak nevezett kriptodeviza árfolyama is követte az ugrást.
Az olaj ára újabb fél százalékot emelkedett, a Brent olajfajta hordónként 69 dollár fölött jár, ami idei csúcs. A drágulás annak köszönhető, hogy az OPEC kitermelés-csökkentésére ráerősítenek az Irán elleni várható újabb amerikai szankciók és a venezuelai helyzet romlása - összességében tehát kevesebb olaj ömlik a piacra, a csökkenő kínálat veri most fel az árakat. Eközben - ahogy fentebb is írtuk - a világgazdaság állapota miatt is kevésbé aggódnak a befektetők, ami azt jelenti, hogy a kereslet esetleges csökkenése is kevésbé valószínű.