Nincs jó hangulat az európai részvénypiacokon, a fontosabb nyugat-európai indexek 0,3-0,6 százalékkal esnek. A befektetőket főleg a kínai gazdaság teljesítménye és az ott várható gazdaságélénkítő intézkedések foglalkoztatják. Az amerikai határidős indexek alig változnak, de nem csoda, ma nem nyitnak ki a tőzsdék Amerikában egy nemzeti emléknap miatt.
A BUX index is hasonlóan, fél százalékkal esik, az OTP nagyobb, 1,7 százalékos esése nyomja rá leginkább a bélyegét. A Richter 0,1 százalékkal süllyed, a Mol 0,7-el emelkedik. A 4iG és az Alteo önmagukhoz képest jelentős forgalom mellett stagnál.
Megint gyengülget a forint
Az euró/forint már 374,50, ami majdnem egy forinttal magasabb a péntek estinél. A földgáz pedig a múlt heti jelentősebb gyengülés után nyolc százalékkal 32 euróra esett ma. Eközben a lengyel zloty erősödik, a cseh korona pedig stagnál.
Miért ugrott ekkorát a földgáz?
Kínálati oldalról a norvég földgázmezők ideiglenes kiesése, valamint Európa legnagyobb gázmezőjének bezárásáról szóló hírek helyeztek nyomást a gáz árfolyamára – írta a KBC Equitas. Keresleti oldalról a hőhullámok megjelenésével magasabb lakossági fogyasztással is számolnak elemzők, ami további emelkedést hozhat a gázpiacon.
Bankot árul az OTP
Az OTP romániai leánybankjára olasz és osztrák pénzintézetek is bejelentkeztek – írta a Bloombergre hivatkozva az Equilor Befektetési Zrt. Csányi Sándor egy 2017-es interjúban még arról beszélt, hogy 7-8 százalékos piaci részesedést szeretnének Romániában elérni, de jelenleg ez nem éri el a három százalékot sem. A kérők között az olasz UniCredit, valamint az osztrák Raiffeisen és az Erste is szerepelhet.
Az ügylet a bank moldáv ágára is kiterjedhet, és már a második fordulóban van a megszellőztetett információk alapján. Az tranzakció értéke a hírek szerint 300 millió euró felett lehet.
Forintgyengítésre van szükség?
Válság nélkül sikerült összetákolni egy kiugróan és elképesztően magas magyar inflációt és léket ütni a költségvetésbe, majd utána kétségbeesetten megszorítani – írja a Holdblog véleménycikke. Májusban is messze a magyar infláció volt a legmagasabb az EU-ban, 21,9 százalék, míg a második helyezett lengyel csak 12,5. Balásy Zsolt portfólió-kezelő szerint:
Mostanra sajnos a magyar gazdaság legfőbb terméke az olcsó munkaerő lett (…) ez is csak úgy lesz versenyképes, ha közben gyengül a forint.
Tehát vagy gyorsan le kell vinni a kamatokat, vagy, amíg ez nem megy, devizát kell venni, és azzal gyengítgetni a forintot. Móricz Dániel befektetési igazgató szerint pedig
a kamat lett az új svájci frank a magyar gazdaságban.
Miért esik az olaj?
A kőolaj világpiaci ára hétfőn közel egy százalékkal csökkent a múlt heti emelkedés után, mivel a kínai gazdasággal kapcsolatos aggályok kerültek túlsúlyba – írta a Reuters. Az OPEC+ nemrég történt termeléscsökkentése és az Egyesült Államokban működő olaj- és gázfúrótornyok számának hetedik egymást követő héten regisztrált csökkenése pedig drágítólag hathatott az olajra.
Számos nagybank visszavette a 2023-as kínai növekedési előrejelzését, miután a múlt heti májusi adatok a fellendülés megtorpanásáról árulkodtak. Kína kedden várhatóan csökkenti az irányadó hitelkamatlábat a gazdasági fellendülés megtámogatása érdekében. A Reutersnek nyilatkozó források szerint Kína idén további ösztönző intézkedéseket fog bevezetni, amelyek főként a gyenge fogyasztói kereslet erősítésére irányulnak.
Megbolygatták a tőzsdéket a boszorkányok
Megtorpant pénteken a mesterséges intelligencia által vezérelt részvénypiaci rali az Erste Befektetési Zrt. szerint.
Opciós és határidős ügyletek tömkelege futott ki pénteken és fut ki a napokban, ami kicsit megbolygatta a tőzsdéket, ugyanis jelentős átsúlyozásokra, megbízás-hosszabbításokra és új megbízások indítására kell koncentrálnia a nagy befektetőházaknak.
A “triple witching”, a háromszoros boszorkányság, avagy bűbáj napja (órája) a tőzsdéken azt az időpntot jelöli, amelyre számos származékos piaci lejárat esik egyszerre. (Márciusban, júniusban, szeptemberben és decemberben.)
Túlértékeltek vagy alulértékeltek a részvénypiacok?
Nehéz megállapítani, hogy túlértékeltek vagy alulértékeltek a részvénypiacok, mivel rengetegféle mutató létezik – írja egy befektetési blog. Ábrakészlete alapján számos mutató szerint inkább a 25 éves átlag körül van a globális részvénypiacok értékeltsége, kivéve Japánt és Európát, amelyek határozottan olcsóbbnak látszanak annál (a JP Morgan ábrája szerint).
A híres Shiller-féle átlagos P/E (CAPEX) viszont mást mutat, 30 közelében van, aszerint inkább drágák a részvények a sok éves átlaghoz képest (amely 17,4).
Csata a Binance és a hatóság között
A Binance, a világ legnagyobb kriptovaluta-tőzsdéje Twitter-bejegyzésében bejelentette, hogy a bíróság elutasította az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC ideiglenes eltiltási végzésre (TRO) és a Binance.US vagyonának befagyasztására irányuló kérelmét. Ez lehetővé teszi a platform számára, hogy folytassa szokásos üzletmenetét. A főbb kriptovaluták árfolyama ma alig változik.
A bírósági ülésen a SEC ügyvédei elismerték, hogy állításaik ellenére nem rendelkeznek az ügyfelek vagyonával való visszaélésre utaló bizonyítékokkal. A Binance.US úgy véli, hogy a SEC kérése a vállalkozás bezárására irányult, összhangban az ügynökség állítólagos kísérleteivel, hogy “megölje a kriptoipart”. A Binance “várakozással tekint a bírósági védekezés folytatása elé”.
A bíróság által jóváhagyott végzés szerint a Binance köteles a Binance.US-hez kapcsolódó összes fiat és kriptopénz eszközt “hazaszállítani” egy meghatározott időpontig. A megállapodás emellett korlátozásokat ír elő a Binance Global tisztviselői számára, megtiltva nekik, hogy hozzáférjenek a kriptotárcák privát kulcsaihoz.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.