Ha a forint árfolyamát összevetjük a régióban, például a lengyel zloty vagy a cseh korona árfolyamával, akkor azt látjuk, hogy az utóbbi időben mindkét devizához viszonyítva folyamatosan gyengült a forint.
A forint gyengülésének magyarázatként a legtöbbször azt szoktuk hallani, hogy azt külső tényezők okozzák, ilyen volt például az eurózóna adósságválság néhány évvel ezelőtt, mostanában a brexitet emlegetik gyakran indokként, de az argentin válságot, vagy Törökország deviza válságát is azon tényezők közé szokták sorolni, amik egyre gyengébb szintre lökik a forint árfolyamát. Ennek oka elsősorban abban keresendő, hogy Magyarországot a piac szereplői egy kalap alá veszik a feltörekvő országokkal. Ezért, amikor ezen országok gazdasága vagy devizája gyengül, akkor az a forintot is érinti, mivel a forinttal rendelkező piaci szereplők ilyenkor a forintot is eladják a devizapiacon, aminek következtében a magas kínálat taszítja lefelé a forint értékét.
Még ennél is jelentősebb tényező, hogy a Magyar Nemzeti Bank tartósan alacsony szinten tartja a kamatokat már 2016 óta, amivel a magyarországi kamatok rekord alacsonyak. A monetáris politika folyamatosan próbál lazítani. Ezzel az alap probléma az, hogy a magyarországi reálkamat, az infláció feletti kamat nagyon alacsony, az egyik legalacsonyabb a világgazdaságban. A lakosság számára elérhető Magyar Állampapír Plusz vagy Prémium Magyar Állampapír, illetve az intézményi befektetők által elérhető állampapírok között óriási jelenleg a különbség. Az intézményi befektetők a lakossági megtakarításokkal szemben 1% alatti kamatot érthetnek csak el jelenleg. Ezért a külföldi befektetők számára nem vonzó a forint. Így amikor problémák vannak a világgazdaságban, akkor a forint különösen érzékenyen reagál.
Számít egyáltalán, hogy mennyit ér a forint?
Alapvetően azzal szoktunk találkozni ennél a kérdésnél, hogy ha például külföldre megyünk nyaralni, akkor rosszabbul járunk a gyenge forint esetén. Vagy ha külföldről vásárolunk, és ilyenkor csak valamely más ország devizájában tudunk fizetni. De nem csak ezek azok a pontok, ahol túlságosan gyenge forint ellenünk játszik. A tartósan gyenge forint a legtöbb hazai előállítású termék esetén is szintén áremelést eredményez, mivel a vállalatok, ha az alapanyagot nem is, de a gépeket és egyéb eszközöket szintén külföldről szerzik be, ami előbb-utóbb megjelenik az árakban is.
De meddig gyengülhet a forint?
Ahogy írtuk, a jelenlegi gyenge forint mondhatni gazdasági békeidőben alakult ki. Egy komolyabb gazdasági visszaesés még tovább gyengítheti a magyar devizát, így az árfolyam elérheti akár a 340-es szintet is. Ekkor azonban elképzelhető, hogy a Magyar Nemzeti Bank is közbelép, és a például a kamatszintek emelésével meggátolhatja a forint további gyengülését.
(Árfolyamtudós.hu)