Vegyes hírek érkeztek ma, az USA-ban az erős munkaerő-piaci adatok mellé gyengébb növekedési indikátorok járultak. A beszerzési menedzser-indexek is különbözőek lettek. Lassul az amerikai gazdaság? – tették fel a kérdést elemzők.
Jelentős eseménynek számít, hogy a dollár több napos gyengülés után erősödésbe váltott, az euró/dollár 1,1555.
A tőzsdék általában picit estek vagy stagnáltak, 1-2 ezrelékkel ment lejjebb a német, francia, brit index, az amerikai S&P 500 és a Dow Jones. Egy pici emelkedésre futotta viszont a technológiai részvényeket tömörítő Nasdaq Composite-nak.
Kettő fel, kettő le
Itthon a BUX index a tegnapi zuhanás után most újabb fél százalékkal süllyedt, az OTP és a Mol egyaránt 1,1 százalékkal ment lejjebb (10 030, 2802). A Richter kissé korrigált felfelé 1,2 százalékkal (5320-ra), az Opus 1,8 százalékkal drágult.
További árfolyamok itt láthatók
A forint elég nagyot esett, 1,2 forinttal 324,0-re drágult az euró. Gyengült a zloty és a török líra is, erősödött viszont a román lej.
Trump legalább elégedett
Donald Trump elnök borzasztóan elégedett volt magával egy tévéinterjúban, és azt jósolta, hogy ha menni kényszerülne, akkor a tőzsdék összeomlanának. Ő már korábban is előszeretettel tulajdonította magának az érdemet azért, hogy a tőzsdék emelkedtek.
Ezzel szemben a Bloomberg arra mutat rá, hogy bár Trump alatt tényleg szépen emelkedett a vezető amerikai index – évi 20 százalékkal –, ez Obama alatt is közel ennyi volt. A 2009 március 9-e óta tartó hosszú-hosszú emelkedés során csak ennél egy százalékponttal volt alacsonyabb az átlag. (Eme bika valóban minden bikák legbikábbika? – írtuk erről a nagy emelkedésről.)
Mennie talán nem kell
Arról is írnak, hogy a vállalati profitok és még inkább az ezekre vonatkozó előrejelzések szépen nőttek Trump elnöksége alatt. Némi köszönet így mindenképpen jár az elnöknek a tőzsdék részéről, ha másért nem, az adóreformért – tartják.
De a nyereségeken kívül még számos más tényezőnek is van szerepe, nem lehet így leegyszerűsíteni. (A kereskedelmi háború kimenetele pedig egyelőre teljesen bizonytalan – a szerk.)
Azt egyébként nem tartják túl valószínűnek a Wall Streeten, hogy az elnöknek tényleg mennie kellene.
Tovább szenved a Bayer
Az amerikai piacot olyan technológiai részvények húzzák, mint a Synopsys szoftvercég, az AMD chipgyártó vagy a Hewlett Packard. Európában a német autógyárak, valamint a Deutsche Bank és a Bayer esése érdeme említést. Az utóbbi több ezer peres üggyel kénytelen szembenézni a vitatott vegyszer miatt.
Pirosban az árupiacok
Szaúd-Arábia lemondta az Aramco olajgigász részvénykibocsátását és szélnek eresztette az előkészületekkel megbízott tanácsadókat – tudósított a Reuters. Az olaj azonban nem ezért esett, szinte az összes árupiaci termék pirosban járt. A fő oka dollár lehet, amely több napos szünet után ismét erősödött, ez rendszerint nem jó az árupiaci áraknak.
Az olaj a tegnapi száguldás után általában mínuszban volt ma, de estére nullára tudott korrigálni. Az arany 0,6, az ezüst 1,3 százalékos esést mutat, két százalékhoz közeli mértékben szakad a platina és az élősertés, egy százalék felett a kukorica és a búza.
Bottal sem piszkálják?
Az egyik karikatúrán a bitcoint bottal piszkálja valaki, és azt mondja neki: csinálj már valamit! Az egyébként óriási ingadozásairól híres digitális pénz az utóbbi két hétben szokatlanul nyugodt, leragadt 6200-6600 között egy ideje, ahová a SEC küldte, amely elutasított több ETF-kibocsátási kérelmet. Ma 6450 az ára.