Amerikában a piacok kisebb esést mutattak tegnap, látszik, hogy a kritikus kamatmeghatározó FED döntést várja mindenki. Eddig igazán nem volt érdemi esély a kamatemelésre, most először gondolja úgy a piac, hogy jó eséllyel sor kerül rá, de ha most esetleg mégsem, akkor a következő alkalommal biztosan. Ez pedig immár 9 éve az első emelés lenne, egyúttal 6-7 év után véget vetne a 0 kamatok példátlan időszakának.
Ez óhatatlanul csökkenti a piacokra áramló, illetve ott lévő pénzmennyiséget, így mindenképpen valamekkora eladási nyomáshoz vezet, leginkább a részvénytőzsdén. Lehet, hogy ezt látjuk az utóbbi hónapokban, hisz a a legfőbb amerikai index, az S&P 500 megtörte 6 éves emelkedő trendjét, és egyelőre technikailag meglehetősen rosszul néz ki.
A kínai piacok tovább esnek, a Sanghaj Kompozit index ezúttal mérföldkőhöz érkezett: 3000 pontnál. van. Ez az érték jelentette gyakorlatilag az aljat a lufi kipukkadása óta (amely 5000 pontnál történt), és a kínai hatóságok mindenáron jóval feljebb akarták tartani az értéket. De nem volt még a világon olyan erő, amely egy nagy tőzsdét mesterségesen magasan akarna tartani, hisz annyi pénze egyetlen államnak vagy szervezetnek sincs.
Sanghaj Kompozit, a csúcs óta |
A kínai részvények pedig olyan extrémen túlértékeltek voltak, hogy az index szintjén 40 százalékos esés még semmi, ilyenkor rendszerint sokkal többet, akár kétszer ennyit is esik egy piac, mielőtt helyreáll a rend. A legjobb példa erre a Nasdaq, amely 15 éve ugyancsak 5000 ponton tetőzött, ugyancsak hasonlóan extrém részvény értékeltségek mellett, és végül 1000 pontig esett, vagyis értéke 80 százalékát vesztette el. Végül csak most, 15 év után tudott feljönni újra 5000 pontra, immár sokkal egészségesebb szerkezet és értékeltségek mellett.
A devizapiac egyik érdekessége a svájci frank: tovább gyengül az euróhoz képest, egyre közelíti az 1,10 eurós szintet. Mint ismeretes, a svájci jegybank évekig tartotta az 1,20-as szintet, de a fél világ ész nélkül frankba akart menekülni, ezért januárban váratlanul elengedték az árfolyamot, amely néhány napig a paritás körül mozgott, majd 1,05 környékén talált egyensúlyra. Most masszívan megindult lefelé, a befektetők ébrednek, lassan rájönnek, hogy teljesen értelmetlen dolog frankban ülni negatív kamat mellett. Szinte biztosak lehetünk benne, hogy véges időn belül látni fogjuk az elhíresült 1,20-as szintet is, immár teljesen piaci alapon.
A másik mai devizapiaci eseményt saját nemzeti valutánk kínálja. Miközben más környékbeli valuták alig mozdultak, a forint ugrott egy nagyot: az eddigi 314-315 körüli szintről 312-re szaladt fel, az euróhoz képesti ár. Ez végül is érthető, hisz a forint fundamentumai továbbra is kiválóak, tulajdonképpen joggal várhatjuk, hogy kissé felülteljesítsen a többi kisebb valutához képest.
Az olajár konszolidálódni látszik: a WTI 44, a Brent 47 dolláron van. Ez egy olyan szint, ahol a kereslet és kínálat egyensúlya akár tartósabban is fennmaradhat, ha a heves spekulatív hullámok elülnek. Tulajdonképpen ugyanez történt az aranynál: letört az 1140 dolláros szint, de nem folytatódott az esés, hanem a szint alatt kialakult egy tartós egyensúly. Az olajban az is a megnyugvásra utal, hogy a két olajtípus közti árkülönbség végre a szokásos szintre csökkent.
Friss árfolyamok >>> |
A BÉT-en igen szerény mozgás van: egyedül az OTP 0,75 százalékos csökkenése mondható érdeminek. A kisebbek közül a Plotinus emelkedése említésre méltó: 4740 forintos áron csúcsra ért. A gyakorlatilag befektetési alapokhoz hasonló cég papírjának emelkedése masszív, egyenletes évek óta, eddig kitűnő befektetésnek bizonyult.