Hétfőn jelentős eséssel zártak az amerikai részvényindexek is, az S&P 500 index 3,00 százalékkal, a Dow Jones 2,60 százalékkal, a Nasdaq Composite 3,43 százalékkal esett vissza. A BUX 3,06 százalékkal esett vissza. Ilyen esés után a korrekció, a visszapattanás szinte elvárt, de kérdéses, hogy a további tendencia hogyan alakul.
Éves szinten 2,6 százalékkal javult a kiskereskedelmi forgalom júniusban, jelentette a Központi Statisztikai Hivatal pénteken, bár ez az előző hónaphoz képest lassulást jelez, havi alapon tehát 0,1 százalékos mérséklődés látható. Ráadásul a várakozások 3,4 százalékos bővülésről szóltak előzetesen, tehát látható, hogy egyelőre nem tud felpörögni a fogyasztás itthon a várt ütemben.
A feléledő BUX már lekonyul, pedig a Richer jó számai is segítik
A BUX nagyobb emelkedéssel kezdte, de lendületéből folyamatosan veszít és közvetlenül dél előtt már csak 0,37 százalék pluszban állt. Az emelkedést a Richter vezeti már csak mintegy 2 százalékkal, a jó negyedéves számokat jelentő gyógyszergyártó cég papírját az OTP 0,15 százalékkal, a Magyar Telekom 0,19 százalékkal, a Mol pedig 0,15 százalékkal követi.
A Richter pénteken közölte második negyedéves számait, amelyek jobbak a vártnál. A tavalyi év azonos időszakához képest pozitívba forduló pénzügyi eredménynek köszönhetően 143,5 százalékkal, 70 milliárd forintra ugrott a kisebbségi részesedések utáni nettó eredmény. Az árbevétel 6,1 százalékkal, 216,3 milliárdra nőtt, miközben a bruttó fedezet 69,3 százaléka emelkedett.
Célárcsökkentés érkezett az OTP-re. A JP Morgan 22 ezer forintról 21 500 forintra vitte le az OTP Bankra vonatkozó 12 havi célárfolyamát, az ajánlás változatlanul felülsúlyozás. Jelenleg 14 elemző vételre, 3 tartásra, 1 eladásra ajánlja az OTP-t, a medián célárfolyam 21 477 forint - írja az Equilor hírlevelében.
A forint reggel óta gyengül
Pénteken további 0,2 százalékkal gyengült a forint az euróval szemben, és jelenleg 397,72 forintnál áll. A reggeli nyitásban már látszott a gyengülés, annak ellenére, hogy a legfrissebb adatok alapján a hazai külkereskedelmi mérleg többlete továbbra is jelentős, azonban a kiskereskedelem mélyen a várakozások alatt teljesített.
A forint a dollárral szemben 364,42 forintnál áll, ami 0,55 százalékos gyengülés és a svájci frank 426,24 forintba kerül.
Az USA recesszióba süllyedésétől való félelmek rontják a globális pénz- és tőkepiaci hangulatot, s így ebben a helyzetben most a forinton a dollár gyengülése sem tud segíteni. A mostani pánikreakciók után ez szerintünk később még változhat. Egyelőre így a nemzetközi hírek szárnyán mozoghat az árfolyam, a hét legfontosabb hazai piacbefolyásoló hazai adata pedig a júliusi inflációs mutató lehet - teszi hozzá az Erste Market.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint vannak kihívások a magyar gazdaságban. A szervezet tegnap kiadott értékelése szerint az infláció gyors csökkenése és a folyó fizetési mérleg többlete pozitívum, ugyanakkor a költségvetési egyensúlytalanságokat kezelni kell. A támogatott hitelezés és az uniós források késedelme bizonytalanságokat okoz. Az IMF szerint az adózást igazságosabbá kellene tenni, a rendkívüli adók és a pénzügyi tranzakciós illeték megemelése alááshatják a beruházásokat. A kamatszintnek 2025-ig restriktívnek kell maradnia, a kamatvágás eddigi üteme nagyjából megfelelő, de a további kamatcsökkentésnek korlátozott tere van. A mögöttes inflációs nyomás továbbra is fennáll, különösen a szolgáltatási szektorban - teszi hozzá az Equilor.
A Nikkei hatalmas feltámadással nyitott, de Európa esik
A kedd reggel elsőként kinyitott ázsiai tőzsdéken az előző napi vérfürdőt nagy feltámadás követte. A sort a Nikkei hatalmas, 10,2 százalékos visszapattanása nyitotta, amely így is kisebb mint a hétfői 12,4 százalékos zuhanás. A koreai Kospi 3,3 százalékot emelkedett, azonban a kínai tőzsdék kevésbé jól teljesítettek. Shanghai 0,23 százalékkal emelkedett, de a hongkongi 0,30 százalékkal esett.
A jen fokozatos erősödésével az úgynevezett „carry traderek” egy jelentős részének kiszórása az elmúlt három kereskedési napon, és különösen hétfőn az egyik legforróbb pillanatot hozta el az elmúlt évtizedekből. Azonban a piac jelenleg már azt árazza, hogy a vérfürdő egy túlkapás volt, különösen, ha megnézzük, hogy az európai és az amerikai tőzsde is „csak” 2-4 százalékos korrekción esett át - írja az Erste Market.
Pozitív meglepetés a német iparból. A gyáripari megrendelések volumene a várt 0,4 százalék helyett 3,9 százalékkal bővült júniusban, utoljára tavaly decemberben mértek növekedést. A német gyáripari megrendelések a hazai GDP és a külkereskedelmi mérleg alakulása szempontjából is fontosak lehetnek hosszú távon, a júniusi német ipari termelési adatokat holnap ismerhetjük meg - írja az Equilor.
Európában a német DAX negatívba fordult 0,3 százalékos eséssel, a brit FTSE 0,25 százalékkal csökken, a francia CAC pedig 0,67 százalékkal vezeti az esést.
Az energia és nemesfémek vegyesek
Az árupiacokon az energiaárak vegyesen alakultak. Az északi-tengeri Brent olaj 0,01 százalékkal emelkedett, azonban az észak-amerikai WTI könnyűolaj 1,12 százalékkal 73,55 dollárra ment le. Ezzel szemben a rotterdami árutőzsdén szereplő TTF-típusú gáz, szeptemberi határidőre 2,24 százalékkal erősödve 36,3 euró közelébe ért.
Az olajárak csökkentették a nyereségüket a volatilis kereskedés során kedden, mivel a közel-keleti konfliktus eszkalációjától és a líbiai legnagyobb Sharara olajmező termelésének visszaesésétől való félelmek növelték a szűk kínálat kilátásait - írja a Reuters. A vásárlást korlátozta a gyenge keresleti kilátás Kínában, miközben a globális piac a hétfői eladási hullámból való kilábalása támogatást nyújtott.
Az arany ára 0,41 százalékkal emelkedett és elérte uncánként a 2454,6 dollárt, az ezüst viszont csökkenő árral néz szembe, 0,54 százalékot esett 27,06 dollárra.
"Az arany ára az elmúlt napokban volatilis volt a sárga fém magas likviditása miatt. Más eszközosztályok margin calljai valószínűleg azt eredményezték, hogy néhány aranypozíciót eladtak, hogy fedezzék a veszteségeket más pozíciókban" – mondta Giovanni Staunovo, az UBS elemzője a Reutersnek. "Pozitív kilátásainkat fenntartjuk az aranyra, az év végére 2600 dolláros árat célozva meg. A következő árfolyamemelkedés akkor jön, amikor a Fed megkezdi a kamatcsökkentési ciklusát."
A kereskedők úgy látják, hogy a Fed idén 112 bázisponttal (bps) lazít, szeptemberben 50 bázispontos csökkentés valószínűsége 78 százalék, szemben a múlt heti több mint 10 százalékkal.
A kriptovaluták még felfelé korrigálnak
A kriptoeszközök közül a két legmarkánsabb erősen emelkedik, a Bitcoin árfolyama 3,13 százalékkal, 54 819 dollárra, az Etheré 2,56 százalékkal, 2452 dollárra nőtt.
A bitcoin pénteken lezuhant 66 ezer dollárról 62200 dollárra, együtt Wall Streettel és a legtöbb kockázatos eszközzel. Bár ez önmagában fájdalmas visszaesés volt, a hétvége még több veszteséget hozott, és a kriptovaluta vasárnapra 57 ezer dollárra gyengült és hétfőn kétszámjegyű százalékkal esett, és február közepe óta először esett 50 ezer dollár alá. Ez a jelentős korrekció több mint 1,2 milliárd dollárnyi felszámolt pozíciót hagyott maga után, mivel felmerült a félelem egy esetleges 40 ezer dolláros zuhanásról - számol be az előzményekről a Crypto Potato.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.