7p

Mit mondanak az Elliott-hullámok? A Brad szakmai vezetőjét, Puppi Adriánt kérdeztük.

A BUX hétfői esése és az OTP Bank részvényeinek összezuhanása sokakat meglepetésként ért. Azonban a technikai elemzés alapján, az ármozgások eddigi vizsgálatával, a korábban megalapozott összefüggésekre alapozva, a grafikonok elemzésében jártas szakemberek már várták ezt a fordulatot, amit a pénteki fejlemények elég pontosan előrejeleztek. Erről a többek között az Erste Market számára elemzéseket készítő Brad szakmai vezetőjét, Puppi Adriánt kérdeztük. A technikai elemzés fortélyaira voltunk kíváncsiak, az elhangzottak semmiképp sem tekinthetők befektetési tanácsadásnak.

A technikai elemzés alapján mennyire volt előrelátható a jelenlegi esés a BUX-ban?

Amennyiben ragaszkodunk a statisztikai szemlélethez, márpedig ez képezi a technikai elemzés alapját, akkor a BUX indexben, egyhetes időszakokat vizsgálva, megjelent a "Bearish Engulfing" gyertyaalakzat, amelynek trendfordulást jelző erejével nyugodtan számolhattunk, hiszen a múltbéli adatok alapján nagyjából 79 százalékos valószínűséggel jelzi azt, hogy fordul a trend. Ezt a valószínűséget megerősítette, sőt akár növelte az a tény, hogy az alakzat kialakulása nagyon jó helyen és megfelelő kontextusban történt. Ezt kiegészíti, hogy a BUX chartján (a gyertyaalakzatokat mutató grafikonján) két "Rising Wedge" formáció is látható volt, mely ugyancsak esést jelzett előre.

A BUX a háromszögből lefelé tört ki
A BUX a háromszögből lefelé tört ki
Fotó: Tradingview/Puppi Adrián

Talán az átlag újságolvasó számára érdemes ezeket a gondolatokat lefordítani. Az említett indikátorjelzések és technikai alakzatok arra utalnak, hogy véget ér az emelkedés. Több aspektusban, egymástól eltérő és független, korábban már feltérképezett ismétlődő minták mindegyike arra utalt, hogy magas bekövetkezési valószínűséggel fordulat lehetősége áll fenn.

Az esés bekövetkezése magas megbízhatósági faktorral előrelátható volt, a pénteki zárást követően pedig már megfelelő magabiztossággal kijelenthető is volt, hogy megérkezett a fordulat.

(A BUX-ra vonatkozott a kérdés, de a BUX-ról nem a Brad keretein belül írtam, itt olvasható egy szombati blogbejegyzésem.)

Mennyire volt ez meglepő?

Elliott elmélete szerint a nagyobb fordulatokhoz összeállnak a piacok, ez az összeállás az elmúlt hetekben megvalósult. Hasonló várakozásokat fogalmaztunk meg korábban a német (DAX) és az amerikai (S&P500) tőzsdeindexszel kapcsolatban, így szakmai körökben az esés nem volt meglepetés. Néhány hete vártuk, hogy az utolsó építőelem is a helyére kerüljön. Elliott hullámelméletének nagyszerűsége, hogy ezt használva egy megfelelően felkészült elemzőt ritkán ér meglepetés, nem tapasztalhat olyan mozgást, mely lehetőségével nem számolt előre. Természetesen ez nem a piacokon sokak által keresett Szent Grál. Hátránya, hogy sok esetben rengeteg lehetőséget mutat, melyből ahhoz, hogy kiválasszuk a legvalószínűbbet, nagyon nagy tapasztalatra és gyakorlatra van szükség.

Hogyan függhet össze a BUX esése a japán kamatemeléssel és az amerikai piaccal?

Technikai elemzőként a fundamentális okokkal nem foglalkozom, hiszen kiindulópontunk, hogy a charton minden piaci szereplő minden információja megjelenik az árakban.

Ugyanakkor az elmúlt évek tapasztalata azt mondatja, hogy ekkora elmozdulás a legtöbb esetben fundamentális okok megjelenésével jár együtt, így a veszélyre való figyelmeztetés, figyelemfelhívás konkrétan tartalmazta, hogy érdemes a fundamentális híreket nézni.

A japán kamatemelés, a világ legnagyobb carry trade (a nemzetközi kamatkülönbségeket kihasználó) devizájában beálló változás, minden bizonnyal komoly hatást gyakorol a piacokra, így nem tartom kizártnak - sőt gyanítom -, hogy a piaci változások fundamentális okai között a legfőbb mozgatórugó lehet ez az esemény.

Melyik technikai indikátorban bízik, és miért? Mit kell tudni erről az indikátorról?

Az elemzések során Elliott hullámelmélete az a keretrendszer, ami az előrejelzések alapjául szolgál, melyet kiegészítek más indikátorok használatával. Másfél évtizedes tapasztalat alapján azokat a lenyomatokat keresem az indikátor képeken, melyek összefüggésbe hozhatóak az egyes hullámfázisokkal, mindezt egy multi-timeframe alapú, azaz több idősíkú megközelítés komplex használatával teszem. Leginkább az RSI és MACD momentumindikátorokat használom, amelyeket mozgóátlagok használatával egészítek ki, de rendszeresen használom a különböző csatornákat és a hagyományos értelemben vett támasz, ellenállási zónákat, Fibonacci-szinteket, melyek egyébként kerek egészet alkotnak az elliotti hullámelmélettel.

Ezekről az indikátorokról itt is nagyon hosszan tudnék beszélni, de szerintem aki rákeres az RSI és MACD kifejezésekre, rengeteg anyagot talál a neten és a YouTube-on.

Az OTP-re részletes elemzést adott. Most mire számít a bankpapírnál?

A nagy esést követően bizonyára korrekciók fognak érkezni, különböző trendszinteken, melyek kisebb és nagyobb emelkedést hozhatnak, azonban

úgy vélem, hogy egyelőre még csak az esés elején vagyunk, valószínű, hogy további mélypontokat fogunk látni a következő hetekben.

Friss OTP-re vonatkozó elemzések az Erste Market honlapján kedden és pénteken kerülnek ki a nagyközönség számára elérhető módon, ezekre érdemes ránéznie az érdeklődőknek.

Esetleg volt-e olyan, ami Önt is meglepte?

Talán az, hogy az elmúlt hetekben mennyire nehezen és lassan alakult ki az eséshez minimumfeltételként megfogalmazott fordulós gyertyakombináció. A technikai elemzés egyik kulcsa talán az, hogy idejekorán felhívja a figyelmet a nagyobb fordulatok lehetőségére, ez a mostani szituációban is megtörtént, ugyanakkor talán a nyár miatt is,

a szokásosnál lassabban álltak össze az építőkövek a teljes szerkezet elkészültéhez és a fordulat bekövetkezéséhez.

Hogyan látja a nemzetközi tőzsdei helyzetet? Merre tovább?

A nagy amerikai és a német index esetében is, ha korrekciókkal tűzdelt út is következik az elmúlt nap nagy zuhanása után, de további esésre számítok. A német index csak az első célzónát érte el, nagy esélye van annak, hogy a következő hetek, vagy hónapok folyamán a következő célzónát is eléri (lásd a hetes DAX-elemzést). Az S&P500 esetében is nagy esélyét látom annak, hogy a charton jelölt célzónát, az első jelentősebb hetes támasznál eléri a piac (lásd hetes SP-elemzést). A német és amerikai indexre vonatkozó friss előrejelzéseket kedden és csütörtökön tesszük közzé.

Mire figyeljen a kisbefektető, ha tud?

A legfontosabb ilyen piaci helyzetekben, hogy ne álljon a „hulló kés alá", használjon, főleg a tőkeáttételes pozícióknál, stop loss megbízást (azaz kössön veszteségminimalizáló ügyleteket - a szerk.).

Véget érhetett az elmúlt másfél év töretlen emelkedése, erős bull trendje, a piac volatilis maradhat az év hátralévő részében, időszakonként heves mozgások érkezhetnek, mindkét irányba.

Tud-e valamit mondani a forint további árfolyamáról, kilátásairól a technikai kép alapján?

Nehéz és komplex alakzatban mozog a forint, van egy korábban megjelölt célzóna, melynek az alját érte el ez idáig a piac, és nagy az esélye annak, hogy egy folytatódó negatív hangulatban eléri a zóna közepét is, valahol 404-406 környékén az euróval szemben.

Veszélyt az a verzió jelenthet, mely szerint egy bázisépítés folyik az EUR/HUF keresztárfolyamban, melyből komoly forintgyengülés indulhat, azonban az erre vonatkozó jelek aktuálisan nagyon gyengék, így a chart aktuális állapota alapján ezt a verziót nem kezelem elsődlegesnek. Azonban mindenképpen evidenciában tartom, arra az esetre, ha momentumos északi irányú elmozdulás érkezne a piacra, mely a korábbi lokális csúcsokat (400 környékén) és az említett célszintet határozott, gyors mozgással átvinné.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG