Európából rossz makroadatok, például beszerzésimenedzser-indexek érkeztek. Az ottani gyorsjelentések sem mind jók, a Deutsche Bank és az Aston Martin kedvetleníthette el a befektetőket. A francia, brit indexek esnek, a német mutató stagnál. A befektetők az EKB csütörtöki ülésére várnak.
Az amerikai határidős indexek is 0,3-0,4 százalékos mínuszban vannak. Itthon a BUX index viszont 0,2 százalékkal emelkedik, az OTP 0,4, a Mol 0,3 százalékkal megy fel.
1. Kivár az MNB, gyengécske a forint
Az elemzői várakozásoknak megfelelően nem változtak a monetáris kondíciók, kamatok Magyarországon tegnap. A forint viszonylag gyenge, 325,80 az euró.
Az Equilor Befektetési szerint “az Európai Központi Bank és a Fed monetáris lazítás felé hajló álláspontja miatt az MNB még jó ideig fenntarthatja a jelenlegi kondíciókat, a külső környezet nem sürgeti a változásokat. A megjelent közlemény nem tartalmazott újdonságot”. Ami a forintot illeti, a brókercég szerint jó esély van a 327,50-es ellenállási szint megérintésére a következő időszakban.
További árfolyamok itt láthatók
Az Erste Befektetési szerint “a mostani állásfoglalás is lényegében a júniusi ülés főbb üzeneteit ismételte meg”. Miután jelentős monetáris enyhítő lépéseket várnak a piacok “mind az USA Fed-jétől, mind az Európai Központi Banktól, tág teret nyitott az MNB-nek arra, hogy ne szigorítson érdemben a monetáris politikán a továbbiakban. Ennek megfelelően továbbra sem várunk szigorító lépéseket a hazai jegybanktól az év hátralévő részében.”
2. Jó hír érkezett a vámvitáról
A Bloomberg jelentése szerint Robert Lighthizer amerikai megbízott jövő héten Sanghajba utazik, hogy kínai illetékesekkel találkozzon. Ezt jó hírként értékelik a tőzsdéken.
Az EU viszont kész importvámokat kivetni 35 milliárd eurónyi amerikai termékekre, ha az USA is hasonló lépést tesz és megvámolja az európai autókat – mondta az Európai Bizottság egyik illetékese. Az USA állítólag azért nem akar tárgyalni a vámokról, mivel az EU nem akar egyezkedni a mezőgazdasági termékekről.
3. Rossz állapotban a Deutsche Bank
A legnagyobb német bank reggeli gyorsjelentése kellemetlen meglepetést okozott a piacnak, a negyedéves veszteség meghaladja a hárommilliárd eurót. Az átalakítás, leépítések költségei még sokáig nyomaszthatják a pénzintézet mérlegét. A részvény 4,5 százalékos mínuszban van.
Amint a grafikonon látható, a papír valamikor a nagy válság előtt 80-90 (sőt rövid ideig egyébként 95) eurós áron is forgott. Ma 6,80.
A Deutsche Bank 30 éve (Grafikon: Tradingview.com) |
4. Gyorsjelentés-dömping csavarral
Az amerikai gyorsjelentési szezon eddig állítólag inkább pozitív meglepetést okozott, ezért is vannak az indexek történelmi csúcsok közelében. Ez a legzsúfoltabb hét ilyen szempontból, az étlapon Európában többek között a Daimler és a Peuegot, az USA-ban a Facebook, a Tesla, a Boeing és a Caterpillar vannak.
A Facebook helyzetét bonyolítja, hogy tegnap a Bloomberg szerint az USA igazságügy-minisztériuma versenyügyi vizsgálatról nyilatkozott a nagy technológiai óriások körében. Neveket nem mondtak, de a Face egészen biztosan a listán van. A Marketwatch hosszú eljárásra számít, és arra, hogy a célkeresztben főleg a Facebook és az Apple lesznek.
5. Boris Johnson bevonul
A tegnapi bejelentésnek, mely szerint Boris Johnson vezetheti Nagy-Britanniát a Brexit felé, nem volt különösebb piaci hatása. Mire ugyanis az esemény bekövetkezett, addigra a másik jelöltnek már alig adtak esélyt, nem volt meglepetés.
Ma Johnson bevonul a Downing Street-i rezidenciába és többek között a kormánya megalakításával foglalkozik. A brit tőzsdeindex elég rendesen esik, 0,8 százalékkal, bőven az európai átlag alatt van. A font ingadozik ugyan, de összességében ma sem nagyon mozdult el. Igaz, a többi nagyobb keresztárfolyam, mint az euró/dollár is stabil.