A világ tőzsdéi gyengécskék voltak csütörtökön, Európában különösen a DAX index esett, hat óra körül már mínusz 1,2 százaléknál tartott. Az esést a rossz beszerzésimenedzser-indexszel magyarázzák, de a Handelsblatt olyan szakértőket idézett, akik szerint az alaphangulat anélkül is lefelé mutatott volna. A befektetők inkább a biztonságot kezdik most keresni. Erre utal az is, hogy optimizmusra is találhattak volna okot, a fogyasztói hangulat ugyanis épphogy javult Németországban.
Az van, hogy most megszerettek bennünket
Így nem meglepő, hogy a magyar piac is csak szenvedett a kereskedés elején, a BUX délután két óráig a szerdai szint alatt maradt. Ám utána valami történt, megjöttek a vevők, és végül az európai pesszimizmus ellenére 0,4 százalékos pluszban zárt. A prímet ezúttal a Richter vitte, amely folyamatosan drágult egész nap, és napi maximumán, 4420 forinton zárt. A Magyar Telekom is emelkedett 1,2 százalékot, a Mol és az OTP csak néha-néha tudott pluszba lendülni. (További árfolyamok a grafikonra kattintva.)
Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája szerint a magyar részvénypiacon az általános történet, fő trend most az, hogy veszik a külföldiek, egyébként az egész Közép-Kelet-Európai régióval együtt. Van ugyanis jó gazdasági növekedés nálunk, az árazások pedig meglehetősen alacsonyak. Főleg a Molt, az OTP-t és a Richtert vásárolják, ezeknél érezhető külföldi pénzbeáramlás. A magyar volt az idén a világ egyik legjobban teljesítő részvénypiaca, de a lengyel részvények is sokat emelkedtek az utóbbi időben.
Drága az OTP?
Ami az egyedi sztorikat illeti, Móró szerint az OTP emelkedésében short pozíciók zárása is szerepet játszott. Egyébként sok külföldi részvénybefektető úgy van vele, hogy ha gazdasági növekedés van valahol, akkor ott a bankszektort érdemes vásárolni. Az Oroszországgal kapcsolatos feszültségek is csökkentek. A stratéga szerint ugyanakkor az OTP ezen a szinten már túl drága.
A Molnál fontos, hogy erősen nő nálunk az üzemanyag-értékesítés volumene, ezt mutatják a legutóbbi adatok is. Eközben nagyon jók a finomítói marzsok, ami felülírja azt, hogy az olaj ára alacsony. Az olyan olajtársaságokat, amelyeknek jelentős finomítói kapacitásuk van, most nagyon vásárolják a tőzsdén.
Cash flow euróban
A Richter erősen korrelál az orosz piaccal, így itt a félelmek kiárazódása is hozzájárult az emelkedéshez. A Magyar Telekomot a különadók várt csökkenése miatt vették, majd az kiárazódott, mivel úgy tűnik, nem kerül rá sor.
A kisebb részvények közül a szakember szerint a Graphisoft Park és az Állami Nyomda az osztalék miatt emelkedhet. Arra a felvetésünkre, hogy felvásárlási pletyka is hallható a nyomdacéggel kapcsolatban, elmondta, hogy ilyen már régebben is volt. Azt beszélték, hogy valakik kevéssel háromezer forint alatt tettek ajánlatot a társaság papírjaira. Valóban vannak olyan értékelések, amelyek háromezer körülire teszik a részvényenkénti értéket, de veszik azért is, mert reáleszköznek számít, és cash flow-ja jórészt euróban keletkezik – fejezte be Móró.
Tétovázó Mol=gyenge Mol
Az amerikai piac is felemásan, bizonytalanul nyitott, nulla körül ingadoztak az indexek, ami a vállalati gyorsjelentések miatt lehetett. Pár órával később azonban a zöld szín kezdett dominálni, a Dow Jones, az S&P 500 és a Nasdaq Composite is 0,3 százalék körüli pluszban volt hat óra felé.
Egy hete stabilan oldalaz a Mol árfolyama 14 500-15 000 forint között – írja az Erste elemzése. A 15 000 forintos szintről már többször is lepattant a kurzus. „Minél tovább tart az oldalazás, annál inkább beszélhetünk a papír gyengeségéről. Ha pár napon belül nem érkezik egy kitörés felfelé, amely 15 800 forint magasságába is elrepítheti a kurzust, akkor felkészülhetünk a további korrekcióra” – teszik hozzá. Az OTP-ről ugyanitt azt írják, „a hónapok óta tartó emelkedés ellenére a technikai kép továbbra is kedvező, fordulós jelzéseknek egyelőre nyoma sincsen a grafikonon”.
Kilőtt az olaj ára
A forint ezúttal is gondoskodott némi izgalomról, az euró majdnem pontosan 300 forinton kezdett, majd 302,20-ig ugrott fel, hogy a nap végére ismét leessen 299,90 forintra. A svájci frank este 1,33 volt, ismét erősödni tudott, aminek nemrég egy hosszabb cikket szenteltünk. Az euró/dollárt is jól megrángatták, először leszúrt 1,0665-ig, majd pedig felugrott 1,0814-ig is.
Kilőtt az olaj, a WTI is és a Brent egyaránt több mint három százalékkal szárnyalt, 58, illetve 65 dollár közelébe jutott este hatig. Kissé javultak a nemesfémek is.