Bár reggel Ázsiában még jó volt a hangulat, három nap után először estek az európai részvények, a görögök kimentésével kapcsolatos kételyek és a várakozásoknál kedvezőtlenebb vállalati eredmények miatt. Például a Kering SA, a Heineken és a Tesco eredményei maradtak el a várakozásoktól.
Az USA már hetek óta gyengélkedik
Az USA-ban is gyengére sikerült a kezdés, nulla körül ingadoztak a mutatók, amit szintén főleg az eltérő gyorsjelentésekkel magyaráznak. A Coca Cola emelkedni tudott, a Chipotle viszont majdnem nyolc százalékot esett. A Bloomberg szerint az amerikai részvénypiac hosszabb távon is gyengélkedik a többihez képest, mert míg Ázsiában és Európában egyre dőltek a rekordok az utóbbi hetekben, addig az USA-ban az S&P 500 március 2-a óta nem volt új csúcson.
A BUX index a nap elején és végén pluszban, a közepén mínuszban mozgott, főleg a Mol esése húzta le, amely a két százalékot is elérte, 14 600-ig. A másik három vezető papír egy-másfél százalékos pluszban zárt, ami az indexet végül negyed százalékos emelkedéshez segítette hozzá. (További árfolyamok a grafikonra kattintva.)
Jó nagyot esett a Mol
Igazán érdekes a Mol kereskedése volt, a papír szinte egész nap esett, és ezúttal biztosan nem a kőolajár miatt – mondta a Privátbankárnak Fekete Ákos, az OTP Bank treasury üzletkötője. Kora délután került nyilvánosságra a Mol egyik vezetőjének nyilatkozata, ahol a finomítói marzsok csökkenéséről és a túlkínálatról volt szó, még a kapacitások csökkentése is felvetődött. Ez nyilván nem jó az olajcégnek, ahogy az oroszországi helyzet, a szankciók folytatódása és a közel-keleti válság sem.
Úgy látom, hogy egészséges korrekcióról van szó a részvénynél a korábbi hatalmas – egyébként már időszerű – emelkedés után – mondta Fekete Ákos. Hosszabb távon az olajár magára találhat és feljebb stabilizálódhat, ezzel párhuzamosan a Mol árfolyama is megnyugodhat 15 500-16 000 forint körül – tette hozzá.
Milyen forintárfolyam lenne jó?
A nap másik nagy eseménye a forint gyengülése volt, az euró délelőtt 298 közelében is járt, majd a 302 forintos árfolyamot is megközelítette. Ám a napon belül 2-3 forintos ingadozás manapság megszokottnak tekinthető – mondja a szakember. A külföldi környezet bizonytalanságai, a görögök problémái is indokolhatják ezt. (Friss és további árfolyamok a grafikonra kattintva.)
A legutóbbi magyar kamatvágás után pedig még legalább két másikra számít a piac, sőt ha a Fed nem emeli a kamatokat és a külső környezet támogató marad, még tovább, 1,5 százalék alá is lecsökkenhet a hazai alapkamat. Ez pedig már beindíthatna némi forintgyengülést. Az MNB-nek is kellemetlen lenne a 295 forint alatti euró, a kormány is jóval magasabb árfolyammal tervezte a költségvetést. Egy 300-305 közötti árfolyam valószínűleg mindenkinek elfogadható lenne – mondja Fekete.
Pletyka itt, pletyka ott
Jelenleg ha jó hír érkezik, arra a forint kevésbé reagál jól, mint a többi térségbeli valuta, ha rossz hír, akkor erősebben, tehát eléggé érzékeny a forint. Valószínűleg ennek az az oka, hogy a magas magyar reálkamat miatt nagy külföldi pozíciók épülhettek ki, szűk stop loss-megbízásokkal, és a külföldiek könnyen távoznak, ha úgy adódik.
A magyar tőzsdén feltűnő még az Állami Nyomda folyamatos emelkedése, ami a szokásosnál jóval nagyobb forgalom mellett történik, miközben a várnál magasabb lett az osztalék. Ez csak ráerősít a felvásárlási pletykákra, lehet, hogy ér még bennünket meglepetés – fejezte be Fekete Ákos.
A görög összeomlás aranyat ér?
A görög helyzet határozottan fokozódni látszik, erre utalnak az olyan mondatok a nemzetközi sajtóban, mint például „Görögország visszament a válságba”, vagy „két és fél éves mélyponton a görög tőzsdeindex”, sőt „vásárolj görög részvényeket, ha nagyot akarsz hazardírozni”. Ugyanakkor a görög csőd esélyét állítólag még „csak” 45 százalékra teszik, sokan reménykednek abban, hogy az utolsó pillanatban, mint már annyiszor, valamiféle megoldást hoznak tető alá.
Az arany a „Grexit”, azaz az eurózónából való görög kivonulás esetén elszállhat 1400-ig is az év végére - írja a Marketwatch a Capital Economics elemzőjére hivatkozva. Egyelőre ennek semmi látszatja, az arany és az ezüst is másfél százalékos zuhanást produkált. A mostanában 1200 dollár körül ingadozó sárga fém 1188-on járt nemrég.
El-Erian már cash-ben ül
Az olaj valószínűleg az amerikai készletek növekedése miatt esett a napokban, 55,70-ig a WTI és 61,40-ig a Brent, de ma késő délelőtt meggondolták magukat, és irányt váltottak, 1-1,5 százalékos pluszban vannak tegnap estéhez képest.
Az Erste Befektetési Zrt. „S&P500: Kitörés közelében az árfolyam?” címmel írt elemzést nap közben az amerikai nyitás előtt. Szerintük hamarosan nagyobb elmozdulás jöhet. A grafikonon „egy enyhén szűkülő alakzat keltheti fel érdeklődésünket. Az elmúlt két hónapban háromszor pattant le az alakzat felső széléről a kurzus, és eddig két visszapattanást láthattunk a sáv aljáról”. Valószínűbb egy felfelé történő elmozdulás, amely a trend megerősítését és nagy emelkedési potenciált jelentene – teszik hozzá.
Angolul tudóknak érdemes meghallgatni ezt a rövid, egy perces videót, ahol a híres befektetési szakember, Mohamed El-Erian elmondja, miért tartja vagyonának nagyobb részét készpénzben. Még rövidebben összefoglalva azért, mert a részvények, kötvények egyaránt borzasztóan megdrágultak az utóbbi időben.