Az Iránnal kapcsolatos feszültségek közepette nem csupán az évforduló kedvéért érdemes megemlékezni arról, mi is történt 2001. szeptember 11-én és az azt követő időszakban a világ tőkepiacain. A helyi idő szerint reggel munkakezdés körül elkövetett első merénylet miatt a pár saroknyira levő Wall Street-i New Yorki Értéktőzsde ki sem nyitott, de a világ részvénytőzsdéi mélyrepülésbe kezdtek. Miután például a japán részvények félórás felfüggesztését feloldották, a Nikkei például 6,7 százalékos eséssel reagált a hírre a Bloomberg akkori tudósítása szerint (lásd még a cikk végén, a web.archive.org rendszerében lehet a mai napig is elolvasni).
Jaj a légitársaságoknak és a biztosítóknak
A brit FTSE 100 5,7, a francia CAC-40 7,4 százalékkal esett, ez utóbbinak ez a legnagyobb zuhanása volt akkor az 1989-es nagy összeomlás óta. A biztonságos menedékként szolgáló arany 5,4, a nyersolaj 5,9 százalékkal ment fel. A kötvénypiacokon kezdetben vegyesek voltak a fejlemények, az amerikai kötvények egy részének ára még esett is, a japán kötvények viszont ütemesen drágultak. Az európai tőzsdéken forgó amerikai részvények mintegy 5-10 százalékkal estek, de a légitársaságok és egyes biztosítók részvényeinek árzuhanása a 15-25 százalékot is elérte – tudósított aznap a Bloomberg.
Amikor azután szeptember 17-én ismét kinyitott a New Yorki Értéktőzsde, egy nap alatt hozta be a korábbi lemaradását az esésben, a Dow Jones ipari átlag így 685 ponttal zuhant 8920 pontra, ami nem kevesebb, mint 7,7 százalékos visszaesés. A terrortámadások gazdasági jelentőségét jól jelzi, hogy a legfontosabb gazdasági hír 2001. szeptember 17-én az volt, hogy Amerikában és Európában a jegybankok összehangolt kamatvágást jelentettek be a recesszió elkerülése érdekében.
A BUX 6000 pont alá zuhant
Budapesten a BUX index 6300 pont közelében nyitott aznap, nagyjából mint az előző napokban is, majd az itteni idő szerint kora délután történt merényletek miatt a nyitóárhoz képest 4,7 százalékkal lejjebb, 5748 ponton zárt. Másnap ugyan már enyhén emelkedett is, de mintegy két hétig maradt 6000 pont alatt, szeptember 26-án lépte út újra ezt a határt. Akkoriban egy OTP 1400 forint körül volt, a Mol 3655, a Matáv (ma már Magyar Telekom) 570, a Richter majdnem pontosan 16 ezer forint. Az index összetételében ráadásul olyan érdekes neveket is találunk, mint a Borsodchem, az Exbus (volt NABI), a Démász vagy a Fotex.
A magyar MAX kötvényindexet indexet valamilyen okból – talán éppen a terrortámadás miatt – arra a napra éppen nem publikálták, a szeptember 12-i adat azonban több, mint négy százalékos esést mutat. Ebből is látszik, hogy a terrortámadások a kockázati kedv csökkenését okozták világszerte. Forintárfolyamról nincs értelme sokat beszélni, mivel éppen 2001. október 1-ig volt csúszó leértékelés mellett rögzítve, csak érdekesség, hogy egy euró 252 forintba, egy német márka 151,4 forintba, egy dollár 281-be, egy svájci frank pedig 166 forintba került akkortájt.
Végre megindulhat a kártérítési per a légitársaságok ellen
Pár nappal ezelőtt, gyakorlatilag az évfordulóra jelentették be, hogy aWorld Trade Center tulajdonosa, a WTC Properties hatalmas értékű kártérítési pert indít az American Airlines és az United Airlines légitársaságok miatt az épületekben okozott kár miatt – írta az osztrák Wirtschaftsblatt. A kereset összértéke mintegy 2,8 milliárd dollár. Az indoklás szerint a merénylőknek a légitársaságoknak a biztonsági ellenőrzésben mutatkozó hanyagsága miatt sikerült a repülőgépeket eltéríteni és romboló fegyverként felhasználni.
A cég egyébként már 2008-ban benyújtotta keresetét, akkor 8,4 milliárd dollár értékben, ám a bíróság csak most hagyta azt jóvá, jelentősen módosított összeg mellett. A 2,8 milliárd dollár egyébként az az összeg, amiért a WTC Properties a területet tulajdonosától 99 évre bérbe vette.