A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a dollár forintárfolyamának alakulása. Márpedig az elmúlt héten a benzin ára - a kőolaj árának mozgását követve - a mediterrán piacon, heti átlagban 2,4%-kal lett olcsóbb, a gázolaj ára 2,5%-kal csökkent - írja friss összeállításában a GKI Energiakutató.
Miért lett olcsóbb az olaj?
A Brent spot kőolaj ára a héten 43-47 dollár között ingadozott. A heti árcsökkenést a magas készletszint indukálta, a pénteki emelkedést a török puccskisérlet váltotta ki. Az ázsiai finomítók közül több jelezte, hogy a magas alapanyag- és feldolgozottermék-készletszintek miatt nem vásárol több kőolajat tárolási céllal és csökkentették, vagy szinten tartják a feldolgozás mennyiségét. Az amerikai és az európai készletszintek igen magasak, meglepetést okozott, hogy az amerikai benzinkészletek a múlt héten emelkedtek, pedig tart a nyári vezetési szezon - írja a GKI.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 0,8 dollárral, közel 1,5%-kal csökkent ezen a héten.
A forint is erősödött - péntekig
Bár pénteken viszonylag nagyot gyengült a forint a dollárral szemben, összességében a héten olcsóbb lett az amerikai deviza, egy forinttal kevesebbet kellett adni érte, mint a múlt héten. A forintárfolyam változása tehát ezen a héten segítette a dollárban számított átlagos árak csökkenését - írja a GKI Energiakutató.
Néhány forintot már hétfőn visszakaphatunk
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében kisebb, a gázolaj esetében valamivel nagyobb mértékben lefelé mozgatták az árakat.
Hétfőn, július 18-án, a piaci változásokat figyelembe véve a benzinnél várhatóan 2-3 forintos, a gázolajnál 3-4 forintos csökkentés lehetséges. Ha a változtatás megtörténik, akkor a dízel továbbra is drágább lesz a benzinnél - hívja fel a figyelmet a GKI Energiakutató.
Mennyire vesznek minket egy kalap alá a törökökkel?
A befektetők egy dolgot biztosan nem szeretnek: a bizonytalanságot. Márpedig a pénteki török puccskísérlet értékelése még folyamatban van, reflexből jöhet a negatív piaci hatás a hétfői piacnyitásnál. Ez érinthet minket is: persze nem azért, mert Erdogant példaképként is hajlamos kezelni miniszterelnökünk, hanem azért, mert a forintot a török lírával együtt a feltörekvő devizák közt tartják nyilván a nemzetközi befektetői közösségben. Az első elemzések szerint a tágabb értelemben vett feltörekvő európai térség valutáit és kockázati eszközeit valószínűleg az ázsiainál nagyobb negatív hatás éri majd a térségi bizonytalanság miatt. Ez a hatás a török jegybank esetleges lépéseivel együtt viszonylag gyorsan el is múlhat, az azonban könnyen előfordulhat, hogy a hét elején még elmossák az egy hét alatt összejött árcsökkentési lehetőséget a magyar benzinkutakon.